100 let Durasu za námi

K oslavě významného výročí založení našeho klubu, založeného v dubnu 1923, jsme uspořádali akci s názvem 100 let Durasu. Původní název Kroužek šachistů v Králově Poli byl dne 5.6.1924 na mimořádné valné hromadě přejmenován na Šachový klub Duras a mistr Oldřich Duras (1882 - 1957) jmenován čestným členem. 

Kompletní výsledky turnaje naleznete na chess-results. K dispozici jsou také výsledky simultánkypartie z turnaje a simultánky, komentář Jana Kalendovského pro Brněnský deník, bohatá fotogalerie a historická prezentace. Zvláštní pozornost pak zaslouží reportáž o naší akci v  televizním pořadu V šachu, vysílaném na programu ČT sport v čase 19.41 - 23.17.

Dlouho připravovaná akce, jež sestávala z turnaje a následné simultánky, přitom dlouho neměla jasný termín. Klíčem byla totiž účast našeho dlouhodobě nejlepšího hráče GM Davida Navary, na jehož osobnost jsem sázel především. Původní termín na víkend 29.4. - 30.4.2023 nakonec padl vzhledem k sestupové hrozbě Davidova týmu SV Mülheim Nord v německé bundeslize. Poté jsme rozhodli o pořádání akce v jednom dni, přičemž vyhovoval pouze jeden z víkendových dnů 20.5. a 21.5.2023. A když už jsme na VV rozhodli o neděli 21.5.2023, zjevil se během pár hodin ve všech kalendářích Boskovický soudek. Byli jsme tak nuceni smířit se s kolizí s jiným brněnským tradičním podnikem Třetí sobota, a tím byl dán konečný termín na sobotu 20. května 2023. I přes tyto komplikace se však nakonec okolnostmi vynucený termín ukázal jako šťastný.

Než přejdu k popisu celé akce, dovolím si lehkou poznámku k přípravám, kteréžto jsou vždy neviditelné, ale přitom nenahraditelné. Osobně jsem akci věnoval veliké úsilí, kdy jsem za poslední tři týdny absolvoval schůzky, nespočet telefonů (vč. členů z dávnější minulosti), každodenních mailů do půlnoci, smlouvy, dort, televize, nové dresy... Ale stálo to za to a za ten úsměv🙂 

Duras100 18

Důležitá stoletá prezentace pak padla na bedra našeho webmastera Ondry Fojta s tátou Leošem a zčásti také mě. A přirozeně také účast a pomoc dalších našich členů, především pak "výborů" Martina Hyrše, Rudolfa Moulise a Václava Fencla.

A nyní již pojďme k celé akci. Velké poděkování za podporu a možnost uspořádání patří především Bowlingu Brno v zastoupení Ing. Vlastimila Chládka, jeho skvělému personálu, Šachovému svazu ČR a Janu Kalendovskému za mnoho cenných historických materiálů pro naši prezentaci a rovněž pak za partiový materiál.

Duras100 40

Vlastík Chládek s Davidem Navarou

Začínalo se turnajem, kterého se zúčastnilo 76 hráčů. Hrálo se v salonku Bowlingu Brno (20 šachovnic), v jehož předsálí se promítala historická prezentace Durasu, vystaveny byly poháry za nejvýznamnější úspěchy, z nichž dva jsou z poslední doby (stříbro z MČR družstev 2022 v Pardubicích a stříbro z mládežnické extraligy 2021/2022) a k nahlédnutí byla také stoletá kronika.

Duras100 17

Za stolem náš mladý šikovný webmaster Ondra Fojt, jednu z kronik prohlíží Martin Šklíba

Duras100 36

Detail na poháry, zleva 2. místo na MČR družstev 2022 v Pardubicích a 2. místo v extralize mládeže 2021/2022

Díky příznivému počasí se mohlo hrát také venku, a sice na přilehlé terase pod pergolou (18 šachovnic). Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol a hrací tempo bylo stanoveno na 2x 8 minut + 2 vteřiny / tah. Hlavním favoritem byl GM Vojtěch Plát, který svou roli splnil více než přesvědčivě a zvítězil s málo vídaným stoprocentním výsledkem 9/9! Zčásti tak napravil výpadek z nedávného MČR, kde v uzavřeném turnaji o 10 hráčích skončil poslední.

Duras100 34

Napínavou a dlouhou partii proti Nikitovi zapisuje Jan Kalendovský

O druhé místo byl sveden velký boj a s již parníkovým odstupem 2,5 bodu se o něj dělilo plných sedm hráčů. Nejlepší pomocné hodnocení a pomyslné stříbro vybojoval IM Jaroslav Bureš (Beskydská šachová škola) a třetí skončil FM Martin Šklíba, jinak hráč Lokomotivy Brno, ovšem stylově oděný do našich ještě nedávno extraligových barev (v předminulé sezóně zazářil jako náhradník výsledkem 3/3).

Duras100 1

Zleva FM Martin Šklíba (3), IM Jaroslav Bureš (2), GM Vojtěch Plát (1) a nejen u této fotografie GM David Navara

Také trojice na 4. - 6. místě vybojovala 6,5/9, v pořadí Vít Bureš (Šachový klub Moravská Slavia), naše nová akvizice Dmitry Vasilenko (Cizinci) a teprve 10 letý supertalent Nikita Filindash (Jezdci Jundrov).

Duras100 2

Zleva Vít Bureš (4), Dmitry Vasilenko (5), Nikita Filindash (6) a GM David Navara

První desítku uzavřel jundrovsko vlčnovský kvartet 7. Kyryl Slepov (Jezdci Jundrov), 8. Petr Kapusta (TJ Vlčnov), 9. Michal Šípek (Jezdci Jundrov) a 10. FM Josef Mudrák (TJ Vlčnov).

Duras100 3

Zleva FM Josef Mudrák (10, Kyryl Slepov (7), Petr Kapusta (8), GM David Navara a Michal Šípek (9)

Oceněni byli také hráči a hráčky v kategoriích. Mezi seniory triumfoval sympatický pražský host Jindra Melich (6/9) před mým kamarádem z Jihlavy FM Pavlem Švandou a žijící legendou Durasu Ivo Rýcem (oba 5,5/9). K p. Ivo Rýcovi se sluší poznamenat, že v 70 a 80 letech minulého století byl nejsilnějším hráčem našeho klubu a na 1. šachovnici v tehdy celostátní (československé) lize úspěšně bojoval proti takovým gigantům, jakými byli např. velmistři Smejkal či Filip. Jeho tehdejší rating 2435 patřil do první dvacítky československého pořadí a výsledek z 1. šachovnice 8,5/11 zůstal na dlouhé roky nepřekonán.

Duras100 8

Zleva FM Pavel  Švanda (2), Jindřich Melich (1) a Ivo Rýc (3)

Samostatnou kategorii měly také ženy, jichž se na turnaji objevilo šest. Tedy spíše dívek. Věkem jedinou dospělou ženou totiž byla WFM Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov), která ještě pod dívčím jménem Chmelíková v minulosti úspěšně hájila naše barvy. V měření s mnohem mladšími konkurentkami zde ovšem ukázala svou převahu a výsledkem 5/9 (25. místo) v této kategorii zvítězila. Na druhém a třetím místě skončily sestry Běta (4/9) a Ema Kubátovy (3,5/9), které jsou již členkami našeho klubu.

Duras100 9

Zleva Ema Kubátová (3), Běta Kubátová (2), WFM Michaela Svobodová (1) a GM David Navara

V mládežnických kategoriích se nejprve podívejme na nejmladší U10, kde zářil jundrovský Nikita Filindash (6,5/9), jinak šestý hráč celkového pořadí! Také druhé místo obsadil zástupce Jundrova, a sice Vojtěch Velím (5/9) a třetí skončil náš mladíček Martin Hrádek (4/9).

Duras100 4

Zleva Vojtěch Velím (2), Nikita Filindash (1), GM David Navara a Martin Hrádek (3)

Kategorii dvanáctiletých zcela ovládli zástupci Jundrova, když zvítězil Jakub Kala (5/9) před Danielem Zavřelem (4/9) a Alisou Levchenko (3/9).

Duras100 5

Zleva Alisa Levchenko (3), Jakub Kala (1), GM David Navara a Daniel Zavřel (3)

V kategorii U14 zvítězil talentovaný Andrej Souček z Kuřimi před hustopečskou dvojicí Jakub Škňouřil a Jakub Oujeský (všichni 5/9).

Duras100 6

Zleva Jakub Oujeský (3), Andrej Souček (1), Jakub Škňouřil (2) a GM David Navara

A na závěr se podívejme na nejstarší kategorii U16. Zde zvítězil Václav Buchta z Lokomotivy Brno (6/9) před naší dvojicí Jiří Grausgruber (5,5/9) a Prokop Šmídek (5/9).

Duras100 7

Zleva Prokop Šmídek (3), Václav Buchta (1), Jiří Grausgruber (2) a GM David Navara

Hlavní pořadí: 1. GM Vojtěch Plát (Joly Lysá nad Labem) 9/9, 2.-8. IM Jaroslav Bureš (Beskydská šachová škola), 3. FM Martin Šklíba (Lokomotiva Brno), 4. Vít Bureš (Šachový klub Moravská Slavia), 5. Dmitry Vasilenko (Cizinci), 6. Nikita Filindash (Jezdci Jundrov), 7. Kyryl Slepov (Jezdci Jundrov), 8. Petr Kapusta (TJ Vlčnov) - všichni 6,5/9, 9. Michal Šípek (Jezdci Jundrov), 10. FM Josef Mudrák (TJ Vlčnov) - oba 6/9.

Senioři: 1. Jindřich Melich (TJ Pankrác), 2. Pavel Švanda (ŠK Gordic Jihlava), 3. Ivo Rýc (nereg.)
Ženy: Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov), 2. Běta Kubátová, 3. Ema Kubátová (obě Duras)
U10: 1. Nikita Filindash, 2. Vojtěch Velím (oba Jezdci Jundrov), 3. Martin Hrádek (Duras)
U12: 1. Jakub Kala, 2. Daniel Zavřel, 3. Alisa Levchenko (všichni Jezdci Jundrov)
U14: 1. Andrej Souček (ŠK Kuřim), 2. Jakub Škňouřil, 3. Jakub Oujeský (oba ŠK Hustopeče)
U16: 1. Václav Buchta (Lokomotiva Brno), 2. Jiří Grausgruber, 3. Prokop Šmídek (oba Duras)

Potěšitelná byla účast velkého množství mladých hráčů a také z toho důvodu byli nakonec oceněni úplně všichni účastníci, přičemž nám ještě dobrých dvacet věcných cen zbylo. No konečně posuďte sami.

Duras100 10

Duras100 11

Duras100 12

Duras100 13

A abych nezapomněl, vynikající výkon podala dvojice rozhodčích Josef Bednařík (jako hlavní + zadávání do SwissManageru) s Markem Krásou, kteří si rozdělili turnaj na vnitřní a venkovní prostor a také díky tomu turnaj pěkně odsýpal. Nakonec se podařilo dohnat časovou ztrátu ze začátku a já měl před vyhlášením již připraveno konečné pořadí včetně všech kategorií. Marek dokonce přispěl do cenového fondu dvěma šampusy a magnetickými šachy, což rozhodně není samozřejmé a zaslouží velké uznání.

Duras100 16

Zleva Pepa Bednařík a Marek Krása

Zlatým hřebem akce byla simultánka GM Davida Navary, která se díky příznivému počasí mohla odehrát venku pod již zmíněnou pergolou. David přijel na místo konání asi ve 12.15, ověnčen nedávným triumfem na již zmíněném MČR, v pořadí již dvanáctým! Z některým komentářů vyplynulo, že by mohl ohrozit Rafaela Nadala, jenž zvítězil na tenisovém French Open 14x, jen Karla Gotta, který získal celkem 42 titulů v anketách Zlatý slavík a Český slavík, už asi nepřekoná🙂

Duras100 19

David Navara se stylovou šachovou kravatou 

Po přivítání jsme provedli focení v nových dresech, za jejichž realizaci patří velké poděkování Janu Blahynkovi, tátovi našeho Martina. Jeden dres jsme věnovali také Davidovi a po společné fotografii jsme mu sdělili náš záměr oznámit novou přestupní skutečnost Petru Boleslavovi do Nového Boru. Dobré přitom bylo, že David vzal náš žert zpočátku vážně a trochu se bránil🙂

Duras100 15

Žlutá ponorka s DN

Poté jsme se usadili na venkovní terase, kde jsme si dali společně oběd. Zanedlouho se ale na Davida sesypali zájemci o podpisy do knížky, na fotografii či s prosbou o společnou fotografii.

Duras100 26

Náš Ondra Hrádek s Davidem Navarou

Musím konstatovat, že v našich šachových podmínkách jsem něco takového ještě neviděl, jelikož těchto žádostí a přání bylo několik desítek a ke cti Davida slouží, že trpělivě vyhověl úplně každému. Po obědě (mimochodem tak velkou a chutnou porci moravského vrabce doporučuji) jsme šli na vyhlášení turnaje. Jak je vidět z předchozích fotografií, zde se David stal účastníkem vyhlášené první desítky a rovněž tak všech vyhlášených kategorií. A například Míša Svobodová nebo Jindra Melich si zde s Davidem dokonce podávají ruce (viz fotogalerie)🙂

Simultánka začíná s mírným skluzem asi ve 14.45, ale vzhledem k dohodnutému odjezdu Davida do Prahy v 18.40, je po dohodě možné hrát až do 18.00 (původně do 17.30). Před začátkem představuji Mgr. Jaroslava Suchého, v nedávné minulosti radního pro školství a sport, aktuálně druhého náměstka primátorky města Brna Markéty Vaňkové. Jaroslav je bývalý sportovec, přesněji krasobruslařský mistr republiky z roku 1995, který šachy hrával v přestávkách krasobruslařských soutěží. Po skončení sportovní kariéry vystudoval anglický jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a ještě donedávna angličtinu také vyučoval. Z jeho slov vyplynulo potěšení z účasti velkého počtu mladých hráčů s vírou, že právě správná výchova mladých je nadějí pro český šach. Účastníkům simultánky popřál hodně štěstí v soubojích s dlouhodobě nejsilnějším českým hráčem a také s přáním dalších úspěchů na 64 polích.

Suchy

Mgr. Jaroslav Suchý

Na místa usedá prvních dvacet přihlášených zájemců, jimž rozdáváme partiáře a já sděluji pravidla simultánky. Tedy především provedení tahu až při Davidově příchodu a také dvojnásobnou možnost posečkání, pokud hráč nebude ještě rozmyšlený. Na poslední půlhodinu avizuji možnost nasazení hodin a v závislosti na počtu zbylých partií se zhruba 5 minutovým náskokem pro Davida. David hraje svižně a stejně tak se i pohybuje. I díky tomu začínám věřit, že se podaří uspokojit také dalších 17 zájemců, kteří v pořadí přihlášených čekají na svou šanci.

Duras100 23

Hrálo se pod pergolou na venkovní terase

Mezitím se v útrobách salonku pečlivě připravuje porcování stoletého dortu, jehož autorkou je Vlaďka Malá a která se může pochlubit dortem například pro hokejovou Kometu Brno. Účastna je v těchto okamžicích již také Česká televize, která si mě natočí při úvodním krájení a později ještě v samostatném rozhovoru. Porcování však není vzhledem k tuhému marcipánovému potahu jednoduché, a tak využívám kromě našeho předsedy Martina Hyrše ještě kamarádky Janu a Simonu.

Duras100 20

Stoletý dort před...

Duras100 21

a již s nápisem a figurkami

Já se poté musím věnovat opět simultánce, hostům a České televizi, které odpovídám na mnohé dotazy a která nakonec vytrvá až do konce okolo 18 hodiny. Dámy statečně krájejí, Martin neúnavně roznáší hráčům i okolo stojícím na posilněnou a všichni jsou zdá se spokojení. Jen David je přísný sám k sobě a místo nabízeného dortu má pro hru připraveno pití a na doplnění energie vlastní čokoládu. Rychle se zapráší také po dalších sladkostech, kterými jsou ovocné řezy a dvanáct čokoládových kostek (6x bílá a 6x černá).

Duras100 22

V salonku mezitím našly místo u nakrájených porcí dortu vysmáté děti a venku již končí první partie. Z úspěšných jsou to Vít Bureš, Andrej Souček a Jakub Kala, kteří se mohou pochlubit remízou s velmistrem.

Duras100 24

Zleva Jakub Kala, Vít Bureš a Andrej Souček

Nastupují noví hráči, David se však pohybuje stále stejně svižně jako na začátku. K zajímavým konfrontacím dochází u partií, kde hrají naši zástupci Saša Tikovský a nadějný mladežník Ondra Borkovec.

Navara Tikovsky2

Navara - Tikovský po 23.Df3

Saša vychází z ostré potyčky trochu lépe a po Davidově chybě 23. Dd1-Df3?? stojí dokonce na výhru. Místo vítězného 23.-Sxe7! 24.Sxe7 exd4 25.Df8+ Jg8 

Navara Tikovsky3

Analýza po 25.-Jg8!

však přichází kontrahrubka 23.-Se6?? a rázem je po 24.Df6+ Sg7 25.Jxe6! vymalováno a favorit vítězí.

Navara Tikovsky4

Navara - Tikovský po 25.Jxe6!

Více štěstí má Ondra, který stojí bez dvou pěšců na prohru.

Navara Borkovec1

Navara - Borkovec po 28.-Kg8

David ale udělá hrubku 29.Dc6?? (do Říma vedlo mnoho cest, např. 29.Da4 s dalším 30.Va8) a po 29.-Vc8 musí dát dámu za věž.

Navara Borkovec2

Následně ale Ondra přehlíží lehkou kombinaci a po 37.-Dxd5 38.Vxg7+ Kh6?? (38.-Kh8!-+) 39.Vxg6+! je náhle střelec fuč a na výhru stojí velmistr.

Navara Borkovec3

Navara - Borkovec po 39.Vxg6+!

Navara Borkovec4

Omyly však pokračují a poslední chybou 46.Vf5?? David umožňuje Ondrovi přechod do pěšcovky po 46.-Db1+ 47.Kh2 Dxf5 48.Jxf5 Kxf5,

Navara Borkovec5

Navara - Borkovec po 48.-Kxf5

kde utíká jeho vzdálený volný pěšec. Tato pozice je po dalším 49.f3 b4 50.g4+ zachycena na obrázku níže a za pár tahů David uznává svou porážku, v simultánce jedinou.

Duras100 25

Ondra Borkovec v pozici po 50.g4+ za chvíli slavně zvítězí

Šťastný Ondra dostává podpis na partiář a do pěti minut už s ním dělá rozhovor Česká televize. Ten se následně objevil v pondělí 22. května v hlavní sportovní relaci Branky, body, vteřiny, kde byl kromě Ondry rozhovor také se samotným Davidem. Zbytek by se měl objevit v červnovém vydání pořadu V šachu.

David s přibývajícím časem vyhrává partii za partií a nakonec někdy okolo 17.15 nastoupí i poslední hráč seznamu Jan Malý, jinak syn šachistky Evy Pekárkové. Okolo 17.35 přistupuji k hodinám a společně s právě dorazivším Pepou Kratochvílem a Markem nastavujeme hodiny na 12 zbylých šachovnicích s tempem 15 minut pro Davida a 10 minut pro soupeře. Remizují ještě Jan Rauš a Nikita Filindash, který má zaslouženě velmi úspěšný den. David zbylé soupeře doslova uběhá a nakonec vítězí nejen na pozice, ale i na čas.

Je tedy dobojováno a David zakončuje simultánku s výsledkem +31 =5 -1. Ještě jednou rekapitulace úspěšných:

VÝHRA - Ondřej Borkovec (Duras)
REMÍZY - Vít Bureš (Šachový klub Moravská Slavia), Andrej Souček (ŠK Kuřim), Jakub Kala (Jezdci Jundrov), Nikita Filindash (Jezdci Jundrov) a Jan Rauš (TJ Sport Bučovice)

Krátce po skončení David ještě absolvuje rozhovor s Českou televizí a pak již přichází čas k rozloučení. K tomu máme naštěstí dostatek času, takže poděkujeme za více než profesionální přístup, ochotu a trpělivost. Tu David prokázal splněnými žádostmi o podpisy či společné fotografie, jakožto i o zážitek ze hry, za což děkovali mnozí hráči i rodiče již během akce a doteď mi ještě chodí děkovné maily. Inu, sázka na Davida se vyplatila a jsem velice rád, že jsme mohli připravit tento sportovní i společenský zážitek jak hráčům, tak i fanouškům, kteří přicházeli na akci v nečekaně hojném počtu. Davida poté ke Grandu odváží autem Leoš Fojt, odkud odjíždí Flixbusem zpátky do Prahy. Ještě jednou díky, Davide!

Během akce se vzpomínalo na významné minulé členy. Především na předsedy, na které jsme vždy měli a máme štěstí. Z těch živé paměti na Jiřího Látala (1921 - 2007), jenž dokázal organizovat, působit na mnoha akcích jako rozhodčí a jako funkcionář i člověk byl vždy ochotný a připravený. Dokázal také spojovat lidi a jeho lidské vlastnosti, všeobecný rozhled a smysl pro humor mně vždy imponovaly.

Zaloudkova Latal

Jiří Látal při oslavě 80. narozenin s Marií Žaloudkovou, jinak přebornicí Čech 1986

Dále jsou to Milan Donnert, Rudolf Moulis, Bronislav Chmelíček (právě podepsal návrat z Jundrova k nám) a současný předseda a můj kamarád Martin Hyrš. Ti všichni se na akci objevili a za svou obětavou práci pro klub zaslouží velké uznání.

Duras100 38

Zleva Milan Dobeš a Broňa Chmelíček

Duras100 28

Zleva Milan Donnert a Václav Fencl

Duras100 35

Zleva Vít Bureš, Stanida Věchet, Rudolf Moulis a Martin Hyrš

Z dalších osobností, kteří byli nebo jsou členy našeho klubu, přišli například Ivo Rýc, Václav Fencl, Milan Dobeš, Standa Věchet, Petr Skácelík, Míša Svobodová, Zdeněk Tomeš (jinak vedoucí katedry ekonomie na MUNI)

Duras100 37

 Zdeněk Tomeš s rodinou

a jeho bratr Pavel Tomeš, z nějž se stal novinář, stand up komik a spisovatel, jenž za vtipné knižní dílo Až na ten konec dobrý obdržel v loňském roce prestižní ocenění Magnesia Litera.

Duras100 31

Zleva Pavel Tomeš, Jan Kalendovský a Míša Svobodová

Na závěr pak nabízím ještě momentky, které mi připadly zajímavé.

Duras100 29

Zleva Petr Pisk, Petr Skácelík a Ivan Markovič

Duras100 32

Zleva tátové Martin Karafiát a Jakub Hrádek, jejichž ratolesti statečně vzdorovaly dospělým

Duras100 33

A zde již statečně vzdorující Adélka Karafiátová

Duras100 30

O velké šachy na terase byl po celý den ohromný zájem 

 

Komentáře  

# skvělý turnajMarek Krása 2023-05-28 18:25
Vynikající reportáž takhle bych jí nenapsal ani já

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit