Líté boje pod radničním mečem

Turnaj ve Šlapanicích u Brna, známý pod názvem Líté boje pod radničním mečem, se konal již posedmé. Na startu se v sobotu 16. září 2023 sešlo solidních 60 účastníků, kteří si to rozdali na sedm kol v tempu 2x 20 minut na partii. Z našeho klubu se turnaje zúčastnili pouze Michael Věžník s Markem Pešou.

Výsledky naleznete na chess-results, další informace pak na stránkách pořádající Kavky.

Na turnaji byly tradičně vidět mnohé osobnosti, například starostka Michaela Trněná, europoslanec Tomáš Zdechovský (mj. se angažoval v případu Terezy Hlůškové, obviněné z pašování drog) nebo manželé Skácelovi. K tomuto sympatickému páru dodám, že Libuška byla dříve úspěšnou reprezentantkou (ještě pod dívčím jménem Záhorovská) a dnes neméně úspěšně zpívá. Bohoušek (nebo také Bob) byl zase vyhlášeným brněnským ligovým hráčem s encyklopedickými znalostmi zahájení, později i reprezentačním trenérem žen, kde se s Libuškou blíže seznámili. Dnes pro Libušku zajišťuje technické zázemí pro její vystupování. No a v neposlední řadě ředitel turnaje Miroslav Kureš a jako hlavní rozhodčí (aby se to rýmovalo) IM Jaroslav Bureš, který ač s vysokým titulem i ratingem, turnaj "pouze" rozhodoval.

Slapanice 2023 1

Slovo má starostka Šlapanic Michaela Trněná, druhá zleva Libuška Skácelová

Slapanice 2023 2

S mikrofonem Tomáš Zdechovský, v modrém IM Jaroslav Bureš

Z vítězství se radoval nasazený hráč č. 1 IM Vojtěch Zwardoń z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek (6,5/7), který tak splnil roli hlavního favorita. Na dalších dvou medailových místech skončili WIM Nataša Richterová, hrající za TJ Náměšť nad Oslavou a Karel Kredl z Moravské Slavie (oba 5,5/7). Další konkurence měla již bodů méně, hlavních cen však bylo pět. Ty si ziskem 5/7 a dobrým pomocným hodnocením zajistili Ondřej Havelka (Sokol Dobrá) s Matějem Kuchařem (Slavoj Český Těšín).

Slapanice 2023 3

Zleva Matěj Kuchař (5), Ondřej Havelka (4), Karel Kredl (3), WIM Nataša Richterová (2) a IM Vojtěch Zwardoń (1)

Udělovaly se také ceny v kategoriích. Nejlepší ženou byla již zmíněná WIM Nataša Richterová, nejlepším hráčem nar. 2007 a mladším se stal Andrej Souček (ŠK Staré Město), nejlepším seniorem (1958 a starší) Stanislav Messerschmidt (OREL jednota Ořechov) a nejlepším hráčem žijícím ve Šlapanicích Ludvík Tůma. Pozoruhodně vypadá příběh druhého nasazeného Milana Smištíka, který zahájil suverénně čtyřmi výhrami, aby tento zisk ještě umocnil následnou remízou černými figurami s vítězným IM Vojtěchem Zwardoněm. Pak však přišly dvě nečekané porážky a celkově až 10. místo. A to Milanovi ke 3. místu stačila remíza v posledním kole se smířlivým Karlem Kredlem, což si ale dle vlastních slov vůbec neuvědomil.

Z našeho dua se dařilo Michaelu Věžníkovi, které obsadil pěkné 7. místo (5/7), Marek Peša pak ziskem 2,5/7 obsadil 49. místo. Příští rok tedy, snad i s větší durasáckou účastí, na viděnou!