Turnaj smíšených dvojic potřetí - vítězí IM Jaroslav Bureš s Lucií Rybáčkovou, jenž ovládla předávání cen, famózní Václav Buchta!

V sobotu 1. června 2024 uspořádal náš šachový klub ve spolupráci s Bowlingem Brno již 3. ročník turnaje smíšených dvojic. Tento ojedinělý podnik získává na popularitě, o čemž svědčí zvyšující se počet zúčastněných párů. Turnaj by však nešel uspořádat bez laskavého přispění sponzorů, kterými jsou Dopravní stavby Brno, s.r.o., Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., Top Moravia Health s.r.o. a Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o. Zvláštní poděkování pak patří firmě Tungaloy Czech s.r.o. v zastoupení Petra Galušky.

Výsledky naleznete na chess-results, kde jsou uvedeni také nejlepší hráči na 1. a 2. šachovnici a podle bodů a výkonu. Bohatou fotogalerii pak nabízí naše Rajče, Břeťa Eichler a skvělá Lenka Voráčová. A podívat se můžete také na pořad V šachu, kde najdete reportáž o našem turnaji v čase 19.14 - 22.00.

Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, a sice olympijským způsobem (tedy nasazovalo se podle celkového skóre). Tempo hry bylo stanoveno na 2x 10 minut + 5 vteřin / tah, místem byla již tradiční Mekka brněnských šachových akcí Bowling Brno v Líšni. Konkrétně se hrálo ve vnitřním salonku pro 30 párů,

SD 2024 23

Salonek BB

jakož i venku na terase pod pergolou (13 párů), jenž účinně chrání před sluncem i deštěm.

SD 2024 71

Hraní na terase pod pergolou bylo příjemné

Jak už bylo výše uvedeno, turnaj získává na popularitě, čehož důkazem bylo 43 zaregistrovaných párů. Zahrát si přišli hráči všech výkonnostních i věkových skupin a výjimkou nebyly ani rodinné páry s účastí registrovaného mládežníka a neregistrovaného rodiče. V pěti případech pak hrály na 1. šachovnici ženy, mimochodem i nejvzdálenější pár Sofiia Markina - Kirill Sboev z Prahy. Z Prahy měli přijet ještě dvojice Stanislav Stárek - Sandra Hosová a Tomáš Mičánek - Zuzana Staňková, ale v týdnu před turnajem se tyto páry odhlásily. Mezinárodní punc dodala akci účast dvojice CM Manfred Brod - WCM Štěpánka Schirmbeck (dříve Adámková), kteří přijeli z Rakouska.

SD 2024 44

Hrálo se o tyto věcné ceny

Turnaj mohl překonat i magickou hranici "50", jelikož bylo v jednu chvíli přihlášeno dokonce 51 párů. Především ale v důsledku nejasného počasí zvolily některé páry odhlášení. Faktem je, že v mnohých předpovědích hrál hlavní roli déšť, byť nijak silný a za teploty okolo 18 - 20°. Účastníci turnaje byli asi v polovině týdne před turnajem ujištěni vedením BB o přijetí všech přihlášených párů s tím, že výše zmíněná pergola ochrání jak hráče, tak šachový materiál. To se mi potvrdilo o den později při turnaji Bleskovky Zdeňka Páska, kdy pergola bez problémů ochránila všechny osoby, které neseděly úplně na kraji. Na naše smíšené dvojice se však usmálo štěstí, jelikož se začátkem turnaje vysvitlo sluníčko, a to vydrželo prakticky až do konce turnaje. Pouze na posledních 20 minut přišel drobnější deštík, což ale nijak nevadilo. Pohodovou atmosféru turnaje umocnila také nabídka BB pro obědovou přestávku, a sice hovězí vývar s masem a nudlemi + kuřecí řízek s bramborovým salátem za 220 Kč. Tuto nabídku využila velká většina účastníků, kterých bylo přesně 64🙂 Navíc se tímto podstatně zrychlil turnaj, díky čemuž se podařilo dohnat časové manko ze začátku a turnaj nakonec i s vyhlášením končil přesně podle rozpisu v 17.30.

SD 2024 38

Oběd formou rautu vydávali ředitel BB Aleš Urban s provozním Milanem Potomským 

Turnaj rozhodovala osvědčená dvojice Josef Bednařík (salonek + SwissManager) a Marek Krása (terasa). Pepa Bednařík podal opět vynikající výkon a dokázal si poradit i s nečekanými problémy, kdy si například jedna z dvojic sedla obráceně. Byly z toho pro onen pár dvě nuly, ale do Ela se sehrané partie započítaly, což jsem například nevěděl. Další nepříjemná situace se stala po přestávce, kdy si manželé Vránovi popletli začátek 4. kola ve 13.15 (navíc sdělený hlavním rozhodčím všem účastníkům) za 13.30 (tak mělo dle původního rozpisu začínat 5. kolo). Začalo se hrát asi ve 13.20, ovšem Vránovi nikde. Po zavolání Ferovi jsem byl ujištěn, že do pěti minut jsou na místě. Když už to vypadalo na překročení času, souhlasili jejich soupeři David Odehnal - Alena Kratochvílová s rozhodčím navrženou variantou 2 minut proti 12. Za toto gentlemanské gesto budiž jim vyjádřeno velké poděkování. No a jak to dopadlo na šachovnicích? Vránovi své soupeře neušetřili a i přes handicap splnili roli favoritů výhrou 2 : 0. Druhý rozhodčí Marek Krása neměl žádné problémy ve venkovní části na terase a navíc opět přivezl ze své iniciativy několik hodnotných věcných cen. To není zrovna obvyklé a o to více patří Markovi velké uznání a poděkování!

SD 2024 10

Zleva Marek Krása s Pepou Bednaříkem byli za své výkony po zásluze oceněni

Já jsem si po loňské premiéře zopakoval turnaj z pozice nehrajícího pořadatele, což je v mnoha ohledech lepší a jistější, než dvojrole hráče a pořadatele. Nechybí čas a klid pro nezbytnou administrativu, řešení drobných problémů, možnost popovídat si s více účastníky, sledování zajímavých partií, fotografování a v neposlední řadě také věnování pozornosti České televizi, která přišla natočit reportáž z turnaje pro pořad V šachu.

SD 2024 7

IM Vojtěch Zwardoń s WIM Natašou Richterovou v rozhovoru s Českou televizí

Celá akce byla koncipovaná jako celodenní, když po prvních třech kolech byla přestávka na oběd (asi 50 minut), po níž přišly na řadu společné fotografie žen i všech účastníků (asi 10 minut) a pak již dohrání turnaje s vyhlášením.

SD 2024 4

Fotografie žen

SD 2024 3

a zde všech účastníků

Po odhlášení manželů Jirky a Sašky Kočiščákových (zde to byly rodinné důvody) byli hlavními favority obhájci loňského vítězství IM Vojtěch Zwardoń - WIM Nataša Richterová. Na záda jim měla dýchat loni stříbrná "domácí" dvojice WGM Julia Movsesian - Vlastmil Chládek, ovšem já nejvíce věřil až páté nasazené dvojici IM Jaroslav Bureš - Lucie Rybáčková, která měla aktuálně asi největší formu. To jsem mimochodem sdělil po příchodu České televizi (asi v 13.45) v odpovědi na otázku, koho považuji za největšího favorita turnaje. Jak dalece byly tyto prognózy na místě se nyní pojďme podívat, společně s popisem celého turnaje.

Podobně jako loni měli Vojta s Natašou pomalejší rozjezd a první dvě kola jen remizovali, když senzační byla především porážka Nataši v 1. kole od Běty Kubátové z Durasu. Ani Jarda s Lucií nebyli vždy perfektní, ale své zápasy vyhrávali a drželi tak kontakt s první šachovnicí. Zde se mimochodem vystřídalo hodně dvojic, až nakonec došlo v 7. kole k hlavnímu souboji IM Jaroslav Bureš - Lucie Rybáčková vs. IM Vojtěch Zwardoń - WIM Nataša Richterová. Tento zápas jsem viděl a bez nadsázky lze říci, že o osudu celého turnaje rozhodla partie na 1. šachovnici. Vojta se snažil nalézat skulinky ve zcela remízové střelcové koncovce a když se mu to nedařilo, přešel do pěšcovky. V té si s časovým náskokem (5 minut proti 2 minutám) nedal pozor a rychlou hrou vyrobil hrubku, po níž ztratil celou partii. V 8. kole sice Vojta s Natašou snížili ztrátu na půl bodu, ale v závěrečném dějství už Jarda s Lucií neponechali nic náhodě a vítězstvím 2 : 0 nad párem Petr Brož - Hana Bártová ovládli celý turnaj velmi pěkným ziskem 14,5/18. Nutno říci, že po zásluze, neboť neprohráli žádnou partii a jejich hra měla vysoké parametry. V rozhovoru pro Českou televizi pak Jarda skromně zmínil svůj výsledek s více remízami v porovnání s vynikajícím výsledkem Lucie, která díky zisku 8/9 ovládla hned tři individuální kategorie a ve spojení s hlavní cenou tak přebírala celkem čtyři ocenění.

SD 2024 15

IM Jaroslav Bureš - Lucie Rybáčková

S jednobodovým odstupem skončili letos druzí IM Vojtěch Zwardoń - WIM Nataša Richterová. Jak už bylo výše uvedeno, díky olympijskému hodnocení se podařilo dohnat zpočátku ztracený terén, ovšem v rozhodujícím zápase 7. kola podlehli vítězům.

SD 2024 16

IM Vojtěch Zwardoń s WIM Natašou Richterovou

Třetí místo bylo poměrně překvapivé a je myslím pěkným úspěchem dvojice CM Vít Bureš - WFM Michaela Svobodová, kteří získali 12,5/18.

SD 2024 61

CM Vít Bureš - WFM Michaela Svobodová

Na první tři páry se můžeme podívat na společné fotografii.

SD 2024 17

Jen o půl bodu zpět (tedy 12/18) zůstali Jiří Jireš - WFM Jana Zpěváková. Jirka si na první desce uhrál proti silným soupeřům svoje (5/9) a Janička podobně jako loni držela prapor vysoko (7/9), jen na rozdíl od loňska to letos nestačilo na individuální vítězství na 2. šachovnici.

SD 2024 18

Jiří Jireš - WFM Jana Zpěváková

No a poslední finanční cenu (ty byly 5.000 - 4.000 - 3.000 - 2.000 - 1.000) získali díky nejlepšímu pomocnému hodnocení manželé IM Pavel Zpěvák - Kateřina Zpěváková (11/18). Zvláště Pavlův výkon byl vynikající, když dokázal odremizovat oba silné mezinárodní mistry a výsledkem 7/9 si zajistil individuální seniorské ocenění.

SD 2024 19

IM Pavel Zpěvák - Kateřina Zpěváková

Šestí skončili loni stříbrní WGM Julia Movsesian - Vlastimil Chládek (11/18). Julka nebyla ve formě a dělala dokonce i hrubé chyby. Tak už to ale někdy chodí a příště bude zase lépe. Výborně hrál ale Vlastík, který zskem 7/9 (bez prohry) ještě o půl bodu překonal svůj loňský výsledek a jeho atraktivní útočná hra opět slavila úspěch. Škoda jen, že to nestačilo na cenu pro nejlepšího seniora, kterou bral díky lepšímu Rp již zmíněný IM Pavel Zpěvák.

SD 2024 20

WGM Julia Movsesian se dvěma cenami, Vlastík musel odjet do nemocnice za bratrem Václavem

Na dalších třech místech skončily trochu překvapivě nízko nasazené páry, což je ale kořením každého sportu. Sedmé místo patřilo dvojici Filip Zedníček - Soňa Leksová (11/18), kterou jsem vpředu moc neviděl, ale závěrečným finišem 4/4 uhráli výborné umístění.

SD 2024 21

Filip Zedníček - Soňa Leksová

Zato dvojice Petr Brož - Hana Bártová (10,5/18) se vpředu pohybovala až nečekaně často a jejich pěkné 8. místo je zaslouženým úspěchem. Zvláště výkon Petra je výborný, jelikož při výsledku 5/5/9 měl za soupeře mj. IM Vojtěcha Zwardoně, IM Jaroslava Bureše či jediného velmistra v turnaji GM Pavla Šimáčka (toho dokonce porazil).

SD 2024 54

Petr Brož - Hana Bártová byli příjemným překvapením turnaje

Devátá skončila mladá staroměstská dvojice Andrej Souček - Zuzana Stará (10,5/18), kteří mimochodem nedávno triumfovali na MČR družstev starších žáků. Zvláště výkon Zuzky (7/9) byl výborný.

SD 2024 51

Andrej Souček - Zuzana Stará

No a první desítku uzavřeli Josef Růžička - Daniela Dumková (10,5/18), kde to šlo lépe Josefovi (6/9), který měl i několik silných protivníků a průměrné Elo jeho soupeřů překročilo hranici 2000 (mimochodem jen o málo vyšší průměr měl IM Vojtěch Zwardoń).

SD 2024 63

Josef Růžička - Daniela Dumková

Na 11. místě skončila vyškovská dvojice Jan Čermák - Kristýna Dorazilová (10,5/18), jež měla podporu v dvorní fotografce turnajů v Brně a na jižní Moravě Lence Voráčové, kterážto je Kristýninou matkou.

SD 2024 1

Jan Čermák s Kristýnou Dorazilovou

Asi trochu zklamáním je až 12. místo sympatické pardubické dvojice FM Radek Bujnoch - WCM Petra Jedličková. Zvláště Radek hrál výborně, když při průměru soupeřů 2073 uhrál 6/9. Dokonce měl šest bodů již po sedmi kolech, ale závěrečná dvě kola přinesla tomuto párů jednu velkou nulu a tedy propad až do druhé desítky.

SD 2024 55

Radek Bujnoch - Petra Jedličková

Na další páry se již půjdeme podívat více obrazem, předtím však ještě vyhodnocení šesti individuálních kategorií. V nich dominovala jihlavská Lucie Rybáčková z vítězného páru, která si odnesla tři ocenění, dvě ocenění si pak odnesl Václav Buchta z Lokomotivy Brno a jak už bylo výše řečeno, cenu za nejlepšího seniora převzal IM Pavel Zpěvák z Podlužanu Prušánky.

Nejlepší výsledek na 1. šachovnici a nejlepší junior (roč. 2004 – 2009) - Václav Buchta 9/9
K tomuto výsledku není moc co dodat. Vašek překonal všech svých devět soupeřů a byli mezi nimi i silnější hráči jako CM Manfred Brod, WGM Julia Movsesian, WIM Kristýna Novosadová či FM František Vrána. Vašek (roč. 2007) je šachový fanatik. Potkávám ho často v Moravské zemské knihovně, kam chodím trénovat své svěřence. Vašek zde hraje, trénuje (čerstvě s IM Vojtěchem Zwardoněm) a především studuje. O tom konečně vypovídá i fotografie z vyhlášení, kde to krátce po obdržení knihy (Aljechin) již nevydržel a prostě se musel začíst🙂 K tomuto výsledku dodám, že něco podobného se povedlo Vítu Burešovi v úvodním ročníku v roce 2021, kdy po boku své manželky Magdy (ta letos hrála s předsedou Durasu Martinem Hyršem) uhrál 7/7 a v obou těchto případech partnerky žádné body nezískaly.

SD 2024 11

Vašek Buchta s Lucií Rybáčkovou jako vítězové svých šachovnic

SD 2024 12

A zde už jdou varianty do hlavy...

Nejlepší výsledek na 2. šachovnici, nejlepší žena a žák do 15 let (roč. 2009 a mladší) - Lucie Rybáčková 8/9
Zde je rovněž na místě velká pochvala a uznání. Lucie obsadila na nedávném MČR žen v Ostravě 4. místo, což je v jejím mladém věku (roč. 2009) bezpochyby největší úspěch v její dosavadní šachové kariéře. Dobrou formu si následně přivezla i do Brna, kde vynikajícím výsledkem 8/9 byla oporou Jardovi Burešovi, který podal rovněž výborný výkon.

SD 2024 14

Lucie v doprovodu Jany Mourycové mohla přebrat jednu z hodnotnějších cen

Nejlepší senior (1959 a starší) - IM Pavel Zpěvák 7/9 (Rp 2223)
O Pavlovi již byla řeč a za svůj výkon si po zásluze odnesl jednu ze sponzorských cen, konkrétně kvalitní šnaps v dřevěném balení od firmy Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o. (Mgr. Michal Vávra).

SD 2024 13

IM Pavel Zpěvák s hodnotnou cenou

SD 2024 24

věnovanou firmou Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o.

A nyní již pojďme obrazem k dalším umístěním od 13. místa.

SD 2024 62

Vít Kratochvíl - Jitka Košutová z Náměště nad Oslavou

SD 2024 64

Ota Jelínek - Renata Vaculíková z Univerzity Brno

SD 2024 56

GM Pavel Šimáček s Katkou Šimáčkovou přijeli z Olomouce

SD 2024 70

WIM Kristýna Novosadová s Toníkem Továrkem proti mladé dvojice Ondřej Borkovec - Běta Kubátová

SD 2024 30 

Tomáš Košut - Helena Štávová zNáměště nad Oslavou

SD 2024 60

Mladí Brňáci Jakub Kala s Alisou Levchenko

SD 2024 59

František a Zdeňka Vránovi ze Starého Města

SD 2024 52

Tomáš a Jana Mourycovi z Jihlavy

SD 2024 34

Sofiia Markina - Kirill Sboev z Prahy byli nejvzdálenějšími účastníky 

SD 2024 57

CM Manfred Brod - Štěpánka Schirmbeck jako jediní zahraniční účastníci

SD 2024 53

Ivana Homolková - Luboš Svíženský

SD 2024 22

Václav Buchta - Věra Novotná

SD 2024 31

Ondřej Borkovec - Běta Kubátová z Durasu

SD 2024 5

Tomáš Suchý - Klára Švábová z Vyškova

SD 2024 58

Jan Kotisa s Anežkou Kavanovou

SD 2024 6

Sympatický neregistrovaný a gentlemanský pár David Odehnal - Alena Kratochvílová

SD 2024 68

Ivan Kovács - Markéta Šťávová (vlevo) 

SD 2024 35

Martin Lúč - Ema Kubátová z Durasu

SD 2024 43

Gabriele Carbonai - Regina Blatová

SD 2024 77

Hanuš Horák se Sárou Peškovou z Lokomotivy Brno

SD 2024 36

Saša Tikovský s dcerou Markétkou, která učinila i krátký rozhovor do ČT

SD 2024 65

Další mladí Brňáci Tsyren Berdnikov s Yvette Zusmanovich působili šachově

SD 2024 76

Vladimír Losík - Nataša Richterová sr.

SD 2024 49

Z Náměště nad Oslavou přijeli také Zdeněk Šťáva s dcerou Lucií 

SD 2024 39

Martin Hyrš - Magdalena Burešová

SD 2024 50

Jáchym Garčic s Eliškou Egerlovou jako král a královna místního turnaje O krále a královnu BB, zde na improvizovaných trůnech

SD 2024 41

Matěj Peroutka - Eliška Kružíková ze Znojma

SD 2024 33

Rodinný klan Tikovských doplňují matka se synem, tedy Jana Tikovská - Vilém Tikovský

SD 2024 48

Sourozenecká dvojice Šimon Starý - Šarlota Stará (roč. 2018!) ze Starého Města

SD 2024 32

Veronika Zavřelová se usmívá nad pozicí syna Danela

SD 2024 47

Obětavý mládežnický boss ze Znojma Radek Skoumal s vyškovskou Miroslavou Pukowietzovou

Závěrem bych chtěl znovu poděkovat našim partnerům Dopravní stavby Brno, s.r.o., Továrek, Horký a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., Top Moravia Health s.r.o. a Bulinský & Vávra, advokátní kancelář, s.r.o., Tungaloy Czech s.r.o. a samozřejmě Bowlingu Brno v čele s majitelem Vlastíkem Chládkem a ředitelem BB Alešem Urbanem, v jehož krásných prostorách se tento podnik mohl uskutečnit již potřetí. Věřím, že popularita tohoto ojedinělého turnaje bude i nadále stoupat a že v budoucích letech uvidíme nejen vyšší počet smíšených párů, ale také účast ze všech koutů naší vlasti.

SD 2024 25

Zleva ředitel BB Aleš Urban s majitelem Vlastíkem Chládkem

A na samotný závěr ještě pár zajímavých momentek:

SD 2024 27

Jeden z partnerů akce Mgr. Ing. Antonín Továrek v neformální právnické debatě s Lubošem Svíženským

SD 2024 28

V restauraci byly k vidění zajímavé osobnosti...

SD 2024 29

Turnaj navštívil také delegát při FIDE IM Petr Pisk, pro kterého jsem měl zajištěný oběd (proto ten úsměv)

SD 2024 40

Je dobré mít rozhodčí na své straně

SD 2024 37

Dvě sestry - a není to málo, Martine Lúčoviči?

SD 2024 74

Klára, Jáchym a Tsyren - je libo něco vyšachovat?

SD 2024 2

Tak zase napřesrok...

 

 

Komentáře  

# skvelý turnajMarek 2024-06-09 09:21
Neklane velké díky a skvělý článek
# Odp.: Turnaj smíšených dvojic potřetí - vítězí IM Jaroslav Bureš s Lucií Rybáčkovou, jenž ovládla předávání cen, famózní Václav Buchta!Jaroslav Bureš 2024-06-09 16:20
Pěkný článek o hezkém turnaji.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit