Město Brno

Brno - metropole Moravy

Brno, druhé největší město v české republice, se nachází na soutoku řek Svratky a Svitavy, na jihovýchodě České republiky. Od udělení královských privilegií roku 1243 je Brno jedním z nejvýznamnějších moravských měst, často označováno za moravskou metropoli, známou především svými kulturními památkami. Středu města vévodí gotický chrám sv. Petra a Pavla.

Další z hlavních dominant Brna představuje hrad Špilberk z 13. století. Už z dálky nelze přehlédnout kopec porostlý zelení s mohutnou pevností na vrcholku. Za zmínku rovněž stojí Stará radnice, která je nejstarší světskou stavbou v Brně. Historické jádro této budovy vzniklo kolem roku 1240 a je opředeno řadou pověstí. Jako radnice sloužila od roku 1373 až do roku 1935.

Historické centrum Brna dále tvoří ulice Masarykova a dvě hlavní náměstí - Zelný trh s kašnou Parnas a náměstí Svobody s morovým sloupem. Snad nejkrásnější pohled na panorama města Brna se nabízí z Černopolní ulice, zde návštěvníci naleznou jednu z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury, vilu Tugendhat. Brno je rovněž důležitým centrem vzdělání České republiky s celkem 26 fakultami univerzit a vysokých škol.

Vila Tugendhat

vt.jpg Jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb na světě, brněnská vila Tugendhat, je dílem německého architekta Ludwiga Miese van de Rohe. Projekt rodinné vily Tugendhat, vzniklé v letech 1929-1930, se svou originalitou a jedinečností nesmazatelně zapsal do dějin moderní architektury. Svědčí o tom i nedávný zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. V letech 1983 – 1985 došlo k rekonstrukci. Po ní sloužila vila jako „exkluzivní reprezentační prostor města Brna“. V Lednu 1994 se dostala pod správu Muzea města Brna a od Tedovy je postupně na základě fotografií z roku 1930 vybavována replikami původního majetku. Po dokončení právě probíhající rekonstrukce bude vila opět zpřístupněna široké veřejnosti.

 

Výstaviště a veletrhy Brno (BVV)

bvv.jpgAreál brněnského výstaviště v Pisárkách byl postaven pro výstavu soudobé kultury pořádané v roce 1928 a stal se součástí české moderní architektury. Velkou devizou výstaviště jsou kvalitní kryté výstavní plochy, které jako jediné v Česku umožňují pořádat významné mezinárodní veletrhy technického zaměření. Na výstavišti se během roku pořádá velké množství mezinárodních veletrhů, mezi nejvýznamnější patří Strojírenský veletrh, Invex – veletrh informačních technologií a Spotřební veletrh. 

Grand Prix Brno

gp.jpg V těsné blízkosti Brna se nachází Masarykův okruh, místo konání mnoha závodů automobilů a motocyklů, o délce 5403,19 m. Vrcholem sezóny je každým rokem Grand Prix ČR silničních motocyklů konající se na konci srpna. Grand Prix České republiky se stala prvořadou sportovní událostí, sledovanou díky televizním přenosům ve všech světadílech. 

Brněnská přehrada

bp.jpg

Přehrada byla vybudována v letech 1936-1940 na řece Svratce, říká se jí také Kníničská. Má maximální hloubku 19 metrů, jezero je 10 km dlouhé a až 800 metrů široké. Kromě zásobárny pitné a užitkové vody je vyhledávanou rekreační oblastí, zejména pro rybáře a cyklisty. Nabídku rozšiřuje i pravidelná lodní doprava na trase Brno-Veverská Bitýška, která je v provozu každý rok od dubna do října. V bezprostřední blízkosti Brněnské přehrady je nutno ještě zmínit zoologickou zahradu, založenou v roce 1953, rozkládající se na 65,5 ha, dále hrad Veveří, poutní místo U tří křížů nebo přírodní park Podkomorské lesy.

Letiště

bl.jpg V polovině roku 1926 byl zahájen provoz na letišti v Tuřanech a město se stalo součástí letecké dopravní sítě. V dnešní době létají zejména charterové lety.