Gillarův memoriál

2008
 
Gillarův memoriál se tradičně koná po jarních prázdninách a v reprezantativních prostorách hotelu Bobycentrum zahajuje druhou půli KP v rapid šachu jednotlivců. Letos tomu však nemuselo být. Díky nakonec odhlášené akci téměř stovka startujících mohla bojovat o vavříny již v sedmém ročníku tohoto turnaje. Stává se velmi častým jevem, že startující docházejí ke konci prezence. Vedoucí výprav si také neuvědomují, že u svazu nově registrovaní hráči nejsou ještě v aktuální databázi a díky tomu se uzavírání startovních listin, bohužel, zpožďuje. Po konečném zvládnutí prezentace obou turnajů byla první kola zahájena s půlhodinovým zpožděním. Turnaje se zúčastnili také sourozenci Marcel a Oliver Spacekovy ze Slovenska /Trenčianské Teplice/, kteří po celý turnaj hráli na předních šachovnicích. 
 
Očekávali jsme, že v kategorii D10 bude dále úspěšně bojovat naše Míša Weberová. V tomto turnaji se poprvé sešel větší počet dívenek. Při neúčasti M. Weberové zvítězila Kristýna Šperková z Vyškova, která se šachu začala věnovat před půlrokem a je velkým příslibem. Se ziskem tří bodů obsadila druhé místo Petra Masáková z Adamova a třetí místo získala Paulíková Kateřina ze Sokola Kyjov se 3 body. Eliška Vavřínková z Loko získala 2,5 bodů, což je její doposud nejlepší výsledek.

V kategorii D12 prvenství uzmula svým soupeřkám již jistá medailistka Nataša Richterová ze Sokolu Zastávka, která uhrála 5 bodů a obsadila velmi pěkné 5. místo konečného pořadí. Prezentovala se velmi pěknou hrou v partii s M. Blahynkou. Druhé místo obsadila se ziskem 4 bodů Kristýna Ondrová z Loko. Třetí byla Blanka Jurková se dvěma body. Zde jsme čekali od Blanky lepší výsledek.

V turnaji starších žáků to měla děvčata velmi těžké. Jejich hubené bodové zisky jsou toho důkazem. Pouze v kategorii šestnáctiletých děvčat úspěšně, stejně jako na turnaji v Boskovicích, na špici hrála Tereza Navrátilová ze Sokolu Jedovnice. Se ziskem 5,5 bodu obsadila konečné čtvrté místo. V kategorii D14 se díky absenci naší Zavadilové stala vítězkou Jana Hlaváčková se ziskem tří bodů. Druhé místo /také 3 body/ obsadila Veronika Bartošová /obě Loko/, třetí místo obsadila gymnazistka Hemalová se ziskem dvou bodů. O tři místa dále, také se dvěma body, skončila Tancerová Marie z Vranovic. I u ní jistě trenér očekával nějaký ten bodík navíc.

Kategorie mladších žáků měla 53 startujících, a tak byl boj o vítězství velmi v obou chlapeckých kategoriích velmi těžký. Zejména u chlapců v kategorii H10, kde o příčky nejvyšší bojovalo široké pole startujících mladíčků. Máme radost ze zisku první příčky, byť díky lepšímu vedlejšímu hodnocení, za zisk pěti bodů našeho Radka Zemana před velmi silným hráčem Adamem Dvořákem. Také s 5-ti body obsadil třetí místo Robert Liška /oba z Loko/. Čtvrté obsadil kyjovký Jagoš se ziskem 4,5 bodů. Náš Ondřej Koukal získal 4 body a obsadil 21. příčku konečného pořadí, když se v kategorii před ním umístili Vojta Straka /Vranovice/, Martin Zeman /Vinohrady/ a Štěpán Mazůrek /Vyškov/ také se čtyřmi body. Hosté ze Slovenska startovali v této kategorii, Marcel Spacek uhrál 6 bodů a obsadil 2. místo konečného pořadí, Oliver Spacek po prohře s Marcelem získal 5 bodů a obsadil 8. místo konečného pořadí.

Martin Blahynka, startující v kaegorii. H12, získal plným ziskem bodů absolutní prvenství v turnaji mladších žáků, byť v partii s Richterovou stál na pokraji prohry. Soupeřka však pochybila při prosazování pěšce na předposlední řadě, ztratila figuru a Martin nakonec partii s přehledem vyhrál. Druhý v kategorii H12 se ziskem 6-ti bodů skončil Jan Skalka za Veselí n.M. hrající a třetí se ziskem 5-ti bodů Jirka Suchomel z Loko. Na pěti bodech v turnaji skončil také Musil ze Sokolu Zastávka na konečném 9. místě. Naše želízka v ohni – Tadeáš a Petr – získala 4,5 bodu a za Radkem Musilem obsadila 12., resp. 15. místo absolutního pořadí. Zde jsme očekávali, zejména u Tadeáše umístění výše. V kategorii H14 se také urputně bojovalo. Turnaj se stal kořistí mladíků domácí Lokomotivy. S náskokem půl bodu a třetím místem v konečném pořadí zvítězil J. Musil před svými pronásledovateli Lukášem Sikorou /oba Loko/ a naším Ondřejem Strnadem, oba 5 bodů. Pět bodů ještě získali Michal Lapúník /Mor. Slávia/ a veselský Borufka.

Absolutním vítězem turnaje se stal Martin Hošek se ziskem 6-ti bodů jen díky lepšímu vedlejšímu hodnocení před Radkem Přibylem /oba Loko/.

Následující, již předposlední turnaj seriálu, Memoriál Jana Krejčího, se uskuteční 5.4. na ZŠ TGM v Rajhradě. Propozice najdete na webu JmŠS a můžete je shlédnout zde.

Momentky z turnaje a vyhlášení vítězů můžete shlédnout v sekci Fotogalerie-Mládež a samozřejmostí jsou konečná pořadí turnaje mladších žáků a turnaje starších žáků.
 
 
2009
 
Již poosmé usedla mládež za šachovnice Memoriálu Lubomíra Gillara. Hotel Bobycentrum vyšel vstříc požadavku pana ing. Vachka a pro tento turnaj připravil prostory v původní šachové kavárně. 
 
V turnaji Starších žáků startovala dvacítka zájemců. Když převážnou většinu tvořili chlapci v kategorii H14. Mezi nimi byli také naši svěřenci Karolína, Eda a Ondřej.
V prvním kole všichni potvrdili vítězstvím nasazené pozice. Ve druhém zaváhal Eda s Šaršounem. Ve třetím kole se Karolína utkává na první s Musilem. Otec již avizuje, že nehraje dobře a také nakonec prohrává. Ondřej půlí se Šaršounem a Eda s Šimoníkem. Po třetím kole je včele beze ztráty právě Musil /Loko/, Karolína s Ondrou jsou bod zpět a Eda je na 50%.
V polovině turnaje remizuje Ondra černými na trojce se Šimoníkem, když v partii před nimi prohrává na čas Blahynka se Šaršonem a na první Musil poráží Ondračku. Kája černými poráží Borufku a Eda si v půli pole poradí černými s Davidem Krejčím. Po čtvrtém kole drží Karolína krok s čelem turnaje, kluci jsou na dvou a půl bodech.
V pátém kole Musil poráží ambiciózního Šaršona, Kája půlí černými na druhé se Skalkou a hoši hrají nerozhodně ve společné partii. Pořadí včele se nemění, pouze Musil uskočil na ‚+3‘ svým pronásledovatelům; Ondra se dotáhl na Edu.
Předposlední kolo přinese tuhé boje o 2. a 3. příčku konečného pořadí, když na ně míže pomýšlet plná devítka startujících, kterou od sebe dělí jen půl bodu!
 
gillar_2009_02.jpg
 
gillar_2009_03.jpg
 
 
Jirka Musil kontroluje pozici a s Edou remízuje. Kája poráží zdecimovaného Šaršona. Ondra poráží Skalku. A Borufka prohrává bílými s Blahynkou. Hlaváčkovou poráží černými Ondračka. Stav před závěrečným kolem říká, že Musilovi stačí remíza k vítězství. Kája je druhá s půlbodovým náskokem na Ondru, kterého bodově dostihli Blahynka a Ondračka (všichni 4/6). Následuje skupina hráčů se 3,5 body v pořadí Šaršon, Skalka, Meduna, Sikora.
Poslední kolo svedlo tyto dvojice s výsledky: Blahynka – Musil (1), Ondračka – Zavadilová (1/2), Strnad – Sikora (0), Meduna – Skalka (1) a Šaršon – Hlaváčková (1).
Pořadí na prvních dvou místech se nemění, Ondra padá pořadím, Eda si dvě pozice polepší.
I přes prohru s Blahynkou v posledním kole tedy zvítězil Jiří Musil z Lokomotivy (5,5/7). Druhé místo díky lepšímu pomocnému hodnocení obsadila Karolína Zavadilová z Durasu (5,0/7), která sváděla těžké boje s chlapeckou elitou. Byla pokořena pouze vítězem turnaje. Na bronzové pozici se umístil Martin Blahynka z Lokomotivy (5,0/7). Eda obsadil 6. příčku se ziskem 4,5/7 a Ondra 9. se ziskem 4/7.
 
Konečné pořadí Turnaje starších žáků můžete shlédnout zde.

gillar_2009_12.jpg
Vítězové kategorie H14
 
V turnaji Mladších žáků tradičně ve dvou hodnocených kategoriích hraje mnoho našich svěřenců. Ve ‚12‘ hrají Tadeáš, Petr a Martin. V ‚10‘ pak Dan, Ondra Koukal, Radek a ještě mladší hošíci Ondra Fojt a nejmladší účastník turnaje Matyáš Zavadil. V turnaji startovala téměř čtyřicítka hráčů.
V prvním kole naši pravidelně hrající mladíčci vítězí. V druhém kole prohrává O. Koukal (OK) na první, Tadeáš, Petr, Dan i Radek bodují. První bod připisuje i Martin Nezval. Třetí kolo je počátkem tragédie pro Tadeáše, když prohrává s Radkem. Dan prohrává se Suchomelem, Zuzi poráží Svobodu z Kuřimi, Dvořák na první jeho jmenovce z Brna, OK poráží Žitného.
Po třech kolech má plný počet bodů pět hráčů v pořadí Dvořák, Suchomel, Zuziak, Kladňák, Zeman. Boček a Daněk mají dva body stejně jako OK.
V prostředním kole poráží na čele duo z Lokomotivy Kladňáka a Zuziaka; Zeman prohrává se Svobodou z Brna, Boček s Němečkem, Nezval s Jagošem. Koukal černými vyhrává se Sedláčkem, Daněk půlí s Reškou. Naši mladíčci prohrávají, když se Mates v druhém kole setkal panem Byem. Beze ztráty turnaj vedou Adam s Jirkou z Boby a s odstupem celého bodu následuje plná desítka hráčů, mezi nimiž jsou Petr, OK a Radek. Následuje Dan (2,5/4) a Tadeáš s Martinem mají 50%. Tadeáš odstupuje z turnaje.
 
gillar_2009_01.jpg
 
 
Páté kolo přináší remízu na čele. Petr, Radek a OK své soupeře porážejí. Prohrává Dan i Martin. OK a Petr mají ztrátu půl bodu na vedoucí dvojici, Radek je o další půlbod zpět. Dan má 50%, Martin 1/5, Fojt je stále bez bodu.
V předposledním kole prohrává Zuzi na první desce, Suchomel poráží Kladňáka. Radek poráží OK, Dan prohrává s mladičkým Ciprysem, Nezval poráží Knesla. Po kole je Radek je se ziskem 5/6 čtvrtý, Zuzi a OK mají 4/6.
V posledním kole naši mladíčci dostávají pořádný výprask: Radek prohrává na prvním stole, Suchomel poráží oddílového kolegu Svobodu, Zuzi prohrává se Skalkou a OK s Jagošem, Nezval se Smejkalem. Naopak Daněk poráží Šťastného z Vinohrad a v souboji našich elévů vítězí Ondra Fojt.
Turnajem tedy bez zaváhání prošli Adam Dvořák a Jirka Suchomel (oba Lokomotiva, 6,5/7) a obsadili první dvě místa. Třetí místo obsadil po skvělém výkonu Filip Svoboda z Lokomotivy (5,0/7). Všichni se zároveň stali nejlepšími hráči v kateg. H12.
Radost měl z vítězství v kategorii H10 Radek Zeman. Se ziskem (5,0/7) skončil celkově pátý. Druhé místo v kategorii obsadil Jagoš z Kyjova (5,0/7), celkově osmý. Třetím pak byl Ondřej Koukal z Durasu (4,0/7), celkově jedenáctý.
Při neúčasti Nataši se nejlepší hráčkou v kategorii D12 stala Daniela Dumková ze Sokolu Zastávka (4,0/7), celkově patnáctá.
V kategorii D10 Petra Masáková z Adamova (4,0/7), celkově třináctá.
 
gillar_2009_05.jpg
  Matěj Ciprys
 gillar_2009_11.jpg
  Matyáš Zvadil
gillar_2009_06.jpg
  Michal Žitný
 
gillar_2009_07.jpg
  Petra Masáková
 
gillar_2009_08.jpg
  Daniela Dumková - vítězka D12
 
gillar_2009_10.jpg
  Vítězové kategorie H12
 
gillar_2009_09.jpg
  Vítězové kategorie H10
 
Naši mladíčci jako ‚H8‘ obsadili konec startovního (oba 1/7).
 
Konečné pořadí Turnaje mladších žáků můžete shlédnout zde.
 
Dalším turnajem série bude první dubnovou sobotu MJK v Rajhradě, již pátý v pořadí.
 
gillar_zhavysach.jpg
Šachy dokáží někdy pěkně rozpálit
 
2010
 
Poprvé za dobu své existence se tento mládežnický turnaj, hraný jako součást krajského přeboru mládeže, přestěhoval do řečkovické sokolovny. Nad pořadateli letošního turnaje tak poprvé nevisela nejistota zajištění prostoru pro akci. Pravidelný účastník mládežnických krajských rapidů jistě vzpomene na pravidelný souběh tohoto turnaje s jinými akcemi dospělých v uplynulých ročnících. Jak tedy probíhaly souboje o krajské kategorie.

V turnaji starších žáků hrálo dvacet startujících. První šestice (ELO cca 1770) pravidelně hraje mládežnickou ligu; první dva mají extraligové zkušenosti. Při účasti Martina Blahynky a mnohých dalších účastníků startovního pole, kteří vynechali poslední krajské setkání v Břeclavi, jsme mohli očekávat zajímavé boje o čelo turnaje, o body do krajského hodnocení. Do této elitní šestice náleželi právem naši zástupci: Karolína, Tadeáš a Nataša. Očekávali jsme také úspěšnou účast od Petra Zuziaka. Od prvních kol dal svým soupeřům na srozuměnou právě M. Blahynka, že body rozdávat nebude. Až v prostředním kole turnaje remízoval s Karolínou, jíž partie vzala hodně sil a v dalším průběhu již kloudného výsledku nezaznamenala. Martin v dalších dvou kolech porazil duo z Vyškova (Čermák, Jireš) a v posledním kole půlil s Dvořákem a v turnaji bezpečně zvítězil se ziskem 6/7. Tadeáš vstoupil do turnaje prohrou se slovenským hráčem Ležovičem. Následovala šňůra vítězství, kořeněná remízou s Karolínou v předposledním kole a výhrou s Jirešem na závěr turnaje. Výsledkem bylo umístění na bedně – samostatné druhé místo se ziskem 5,5 bodů. Nataša vstoupila do turnaje ziskem dvou povinných bodů. Ve třetím kole ji přehrál Blahynka. Následovala prohra s Jirešem. A po povinném bodu s kyjovským sokolíkem Malíkem přišel na závěr vítězný souboj s Karolínou – bramborové umístění při rovnosti bodů s třetím Dvořákem (oba 5). Petrův výkon v turnaji lze hodnotit také pozitivně. Los mu přinášel střídavě silné a sobě rovné soupeře. Po remízách s Karapetyanem a Čermákem prohrál v pátém kole s Dvořákem /když během partie oba vtipkovali/. Po porážce Sýkorové a obou bratrů Ležovičů obsadil se ziskem 4 bodů velmi příznivé 8. místo. První tři hráči absolutního pořadí /Blahynka, Boček a Dvořák/ se stali ve stejném pořadí vítězi kategorie H14. Nejlépe umístěnou dívkou v turnaji se díky poslední partii stala Nataša (5/7). Konečné pořadí Turnaje starších žáků zde.

tadeas_v_akci_2010_gillar.jpg
Tadeáš Boček
karolina_2010_gillar.jpg
Karolína Zavadilová 
petr_2010_gillar.jpg
Petr Zuziak 
natasa_2010_gillar.jpg
Nataša Richterová 
tadeas_2010_gillar.jpg
První tři hráči Blahynka, Boček a Dvořák - kategorie H14
 
Turnaj mladších žáků má tradičně velmi početné obsazení. V třiašedesátičlenném poli o čelo turnaje od počátku úspěšně bojoval Hofírek /Loko/. V prostředním kole turnaje povolil remízu Kladňákovi /Duras/ a v turnaji bezkonkurenčně zvítězil.Největší naší nadějí v turnaji byl Radek. Také /jako Tadeáš/ začal prohrou. V dalším průběhu ztratil pouze remízu v předposledním kole. Výsledkem 5,5/7 obsadil čtvrtou příčku v turnaji. Ondra Koukal začal turnaj dvěma povinnými a snadnými výhrami. S pocitem lehkosti nastoupil ke třetí partii a než postavil pozici, prohrál po rychlé hrubce s vranovickým sokolíkem Strakou. V dalším průběhu zaznamenal tři povinné výhry. Turnaj zakončil prohrou s vítězem turnaje. Sedmé místo se ziskem (5/7) je úspěšným počinem. Martin Kladňák vstoupil do turnaje skvěle. Plný počet bodů po třech kolech a remíza s pozdějším vítězem přineslo očekávání o bojů o čelo turnaje. Jenže následovala prohra se Strakou, který právě zvítězil s Koukalem. V předposledním kole ještě prohrává nečekaně s Juráskem. Po výhře s Matesem Zavadilem se ziskem 4,5/7 obsadil konečné 14. místo. Do turnaje nastoupil silně nemotivovaný Dan. Po dvou výhrách prohrál s Hofírkem. Následovaly znovu dva povinné body. A partie šestého kola se skokanem Strakou /který právě skalpoval druhého Durasáka/. Po partii Dan neurčitě mluvil o nabídce remízy od soupeře, kterou akceptoval, ale přesto se dál hrálo a on prohrál. Jeho poslední turnajová partie byla díky duševnímu prožitku minulého kola prohrána předem a bylo nadmíru jasné, že v budoucnu žádná další nebude. K dalšímu náročnému soupeření nastoupil také Tomík Glozar. V první polovině turnaje soupeřil mnohdy sám se sebou. Pátá partie byla zlomová. Tomík začal trestat chyby soupeřů a zaznamenal hattrick. Čtyři body celkově zajistily umístění v první polovině konečného pořadí. Štírkem v turnaji byl Mates zavadil. Zaznamenal také hattrick, když porazil i O. Fojta (!). Remíza v předposledním kole a 50% v krajském turnaji je jistě příznivý výsledek. Jak jsem se dozvěděl od diváků - rodičů, je v jeho partiích znát hra dle schématu /ve srovnání se stejně starými (malými) soupeři/. Můžeme se těšit na jeho další šachový růst. Ondra Fojt uhrál povinné dva body v úvodních kolech a když zjistil, že je k dispozici malá tělocvična s nářadím, pak šly šachy stranou. Pět následujících proher s rovnocennými soupeři by měly u Fojtů vyvolat zamyšlení, zda-li nejsou tréninky zbytečné.V turnaji se velmi dobře prezentovala mládež ze slovenského klubu Trnava-Modranka. Umístění Kavoně (2.) a Nguyena (3.) na bedně je toho důkazem. V turnaji byly hodnoceny dvě kategorie. V H12 byli třemi nejlepšími: Hofírek /Loko/, Zeman /Duras/ a Straka /Vranovice/; v H10 to byli: Osouch /Makkabi/, Jurásek /Loko/ a Zabloudil /Vyškov/. Nejlepším účastníkem do 8-mi let byl vyhlášen Matěj Ciprys (4/7) z Poštorné. Konečné pořadí Turnaje mladších žáků přinášíme zde.
mates_2010_gillar.jpg
Matyáš Zavadil
dan_2010_gillar.jpg
Daniel Daněk
ondra_fojt_2010_gillar.jpg
 Ondřej Fojt
tomas_2010_gillar.jpg
 Tomáš Glozar
radek_2010_gillar.jpg
Radek Zeman 
martin_kladnak__2010_gillar.jpg
 Martin Kladňák
radek_na_bedne_2010_gillar.jpg
 Hofírek (1. místo H12), Zeman (2. místo H12) a Straka (3. místo H12) - oba pod stupněmi vítězů
ceny_2010_gillar.jpg
Ceny - Gillarův Memoriál 2010

Turnaj je za námi. Budeme očekávat pouze potvrzení pořadí v kategoriích po čtvrtém krajském turnaji. Volba prostředí se setkala u rodičů a doprovodu dětí s kladnou odezvou. To je pozitivum pro jubilejní, desátý ročník tohoto turnaje. Věřme, že se nové působiště stane i v budoucnu pevným bodem v adresáři mládežnických akcí. Fotogalerii z Gillarova memoriálu 2010 naleznete zde.

 

2012

V sobotu 18.2.2012 proběhl v řečkovické sokolovně již 11. ročník Gillarova memoriálu – rapid turnaj mládeže, jeden z turnajů v seriálu KP mládeže v rapid šachu. To byl teda mazec. Zaprezentovalo se 103 dětí, slavili jsme 150. výročí Sokola, poprvé použil rozhodčí Láďa Palovský nový losovací program Chess Arbiter Pro 2010, poprvé jsme účastníkům turnaje a také jeho návštěvníkům nabídli služby nově zřízeného fotoateliéru. Příliš mnoho novinek na jeden turnaj. Teď už jsme se jen dívali, odkud se na nás vyvalí nějaký průšvih. A ono nic… Za největší průšvih lze považovat to, že dvě kola před koncem turnaje došli paní Holzmanové – vedoucí bufetu, debrecínské párky. Párky nahradily klobásy, kterých bylo dost, tak vše nakonec dobře dopadlo. Koho zajímají i nějaké ty střípky z turnaje, ať si počte dál.

Začátek turnaje byl docela hektický. Zapsat a nalosovat všechny v novém losovacím programu, přičemž docela dost dětí ještě není registrováno u šachového svazu a také zrealizovat novinku – co jméno hráče, to fotka. Nebylo jednoduché vše vymyslet tak, aby každý obličej dostal to správné jméno a ještě to vše implementovat do losovacího programu. Nicméně práce našeho fotoateliéru se některým natolik zalíbila, že vznikly i takovéto fotečky:

Gillar 12 092

Turnaj začal asi s půlhodinovým zpožděním, což je v pohodě. Cvičitelé řečkovického Sokola navíc udržovali děti v „bdělém stavu“,  takže další dění odsýpalo závratným tempem.

Gillar 2012 014

Aby byl turnaj ke všem alespoň trochu spravedlivý, hrálo se ve dvou kategoriích: mladší žáci do 12 let a starší žáci do 16 let. Všude měl náš klub reprezentanty. Na vánočním turnaji v Břeclavi jsme vyhráli téměř vše, co se dalo. Tentokrát k tomu mládežníci z našeho klubu přistoupili poněkud cimrmanovským způsobem. Když se Ara Martirosyan v turnaji mladších žáků přišel zeptat na první cenu, rozhodčí mu pouze suše sdělil: „Teď, teď tu byl, nějaký Žitný, Michal se jmenoval a hned za ním Jurásek Vojtěch“ tak na Aru se 6b/7 zbylo 3. místo. Vzhledem k tomu, že Ara patří do kategorie H10, kterou vyhrál – velmi pěkný výsledek. Nutno ale dodat, že Michal Žitný i Vojta Jurásek to měli tentokrát jednoduší, neb velký favorit tohoto turnaje Dan Daněk si zahrál raději se staršími. Od 20. do 26. místa se potom seřadili další kluci z našeho klubu, všichni nasbírali 4 body: Matyáš Zavadil, Tomáš Glozar, Adam Kučera. Matyáš i Tomáš jsou už zkušenými hráči a umístili se podle očekávání. Adam Kučera na své zkušenosti dosáhl pěkného výsledku. Ondra Fojt se 3b/7 obsadil 44. místo a benjamínek, teprve 7-letý Saša Ivanov skončil se ziskem 1b/7 na předposledním 73. místě (jeho první turnaj).

Když se na konci turnaje starších žáků přišel zeptat Tadeáš Boček, jaká že bude první cena, rozhodčí mu odpověděl: „Teď, teď tu byl, nějaký Dvořák, Adam se jmenoval a hned za ním Fouček Šimon“ tak na Táďu s 5b/7 zbylo tentokrát 3.místo. Pěkného úspěchu dosáhl Dan Daněk, který také s 5b/7, s horším pomocným hodnocením, skončil hned za Tadeášem na 4. místě a na 5. místě se umístil Radek Zeman. Na desátém místě skončil Petr Zuziak, 12. místo obsadil Martin Kladňák a 14. místo Ondra Koukal, všichni získali 4b/7, což svědčí o velké vyrovnanosti tohoto turnaje (zúčastnilo se 29 hráčů).

Až na to, že nám kluci z Lokomotivy vybrabčili všechna první místa (mimo kategorii H10), proběhl turnaj v pohodě. Nikomu se nic nestalo, žádná zlomenina, rozbitá hlava, vyvrtnutý kotník… Bufet pod vedením paní Holzmanové udával jak hráčům, tak návštěvníkům dobrou a pohodovou náladu, klobásky byly prudce jedlé a kafe výborné. Tak zase za rok v řečkovické sokolovně.

Výsledky mladší žáci  Výsledky starší žáci + Fotogalerie na Rajčeti

Fotogalerie:

Chief arbiter: IA Láďa Palovský

Gillar 2012 023

Až ta igelitka spadne, tak to někoho zabije....

Gillar 2012 025

Poslední kolo mladší žáci

Gillar 2012 027

Poslední kolo starší žáci

Gillar 2012 026

Vítězové mladší žáci: Michal Žitný, Vojta Jurásek, Ara Martirosyan

Gillar 2012 057

Vítězové starší žáci: Adam Dvořák, Šimon Fouček, Tadeáš Boček

Gillar 2012 062

 

 

 
2013

Přes záplavu sněhových vloček sypajících se už druhý den z nebe jako z čerstvě roztržené peřiny dorazilo po téměř nesjízdných silnicích k dvanáctému ročníku memoriálu Lubomíra Gillara rekordních 110 mladých borců z 16 oddílů.

Hrálo se (a také sportovalo na žíněnkách, trampolíně, bradlech, hrazdě, švédské bedně, koni na šíř... ) už tradičně v Sokolovně v Brně-Řečkovicích.

Výsledky turnaje starších žáků do 16 let

Výsledky turnaje mladších žáků do 12 let

Fotogalerii najdete zde

Letošní ročník turnaje byl poznamenán bohatou sněhovou nadílkou, s níž se museli potýkat všichni, kdož do řečkovické sokolovny zamířili. A to bylo úvodní téma všech výprav, které se nakonec zdárně do místa konání dopravili.

Týden po jarních prázdninách, když odezněla chřipková epidemie (snad díky dlouhodobému setrvání teplot pod bodem mrazu), překonaly přihlášky čísla minulých ročníků. Nad pořadateli poprvé viselo zajištění startu pro všechny zájemce, jejichž počet byl na hraně plné kapacity sálu. Inu, pořadatelé byli nachystáni zamířit domů pro židle :-). Pro nepřízeň počasí však mnozí účast na turnaji nechtěně vzdali.

V turnaji starších žáků hrálo třicet účastníků. První trojice (Svoboda z Lokomotivy, doplněný dvojicí z Durasu, Bočkem

a Daňkem) s ELEm nad 1800 si to rozdala od počátečních kol o umístění „na bedně“. Zdárně jim sekundoval znojemský Fouček, tč. ve službách Lokomotivy. A právě Svoboda dokazoval, že je po turnaji v Novém Boru zdárně připraven; své soupeře přehrával a do posledního kola nastupoval „bez ztráty kytičky“. Pokořil jej až v posledním kole Daněk, jehož partie gradovaly pravidelně v závěrečných fázích (na praporky). Ovšem remízy s Koukalem a Foučkem způsobily ztrátu vůči nekompromisnímu Svobodovi.

Po napínavém průběhu v turnaji starších žáků tak vybojoval prvenství (i přes prohru v posledním kole) s bodovým náskokem právě Svoboda. Za ním se umístila čtveřice pětibodových zkušených mladíků v pořadí Fouček, Boček, Daněk a Straka (Vranovice). S odstupem půl bodu následovala skupinka, které vévodí jediné dvě dívky turnaje; Dumková (Zastávka) a Kocí (Lokomotiva).

Neuvěřitelných osmdesát účastníků ve skupině mladších žáků své boje na šachovnicích kompenzovalo sportovními hrami ve vedlejší tělocvičně nebo na hrazdě. Nahánění jednotlivců s mokrými konečky vlasů k další partii bylo pravidlem. Rozdíly ve výkonnosti dvanáctiletých a desetiletých startujících na čele turnaje nebyly příliš znát. Děti pravidelně startují v nejvyšších soutěžích družstev a jejich šachové dovednosti se stále rozvíjejí.

Zvítězil tak Žitný, který svým pronásledovatelům pouskočil o půl bodu. Následovala Masáková díky vítězství se Zavadilem v posledním kole, jemuž výhra mohla zajistit dosažení Žitného. Třetí post si vysloužil Vašek z Kuřimi. Jeho výsledek je skutečně impozantní – 6/7 (prohra jen s Masákovou) a vynesl mu III.VT! Při tak široké startovním poli dosáhl ještě patnáctý hráč v pořadí hranice pěti bodů. Mnoho hráčů s nasazovacími koeficienty, kteří dosáhli právě uvedeného výsledku, si uhráli nové výkonnostní třídy, dost často ze základu rovnou na III.VT!

Specifikem Gillarova memoriálu je hodnocení osmiletých účastníků. Tentokrát jich bylo ve startovním poli skoro patnáct. Přestože většina z nich opravdu se šachem začíná, tak jeden z nejmladších účastníků – Vojta Schubert z Adamova získal IV. VT. Další nejmladším účastníkem byl Šimon Tajovský z Kuřimi – oba narozeni 2007!Nejlepšími osmiletými v turnaji se stali: Kureš (Loko), Nezval a Schubert (oba Adamov). Jedinou startující dívkou v této kategorii byla Alice Habinová.

Tradičně dobře fungující byl bufet paní Holzmannová. Kromě tradičních šachových i nešachových debat „oldies“ (Kocí, Vavřínek, Fialová) jsme dost často vídali barevné rtíky mladých účastníků po té, co likvidovali sladkosti, zejména barevné peníze (tzv. ‚jedlý papír‘).

Přehled prvních tří pořadí kategorií Gillarova memoriálu pro KP 2012/13:
H14: Fouček, Daněk, Straka
H12: Žitný, Vašek, Dudar
H10: Martirosyan, Němec D., Zavadil
D14: Kocí T., -, -
D12: Masáková, Rapcová, Vavřínková E.
D10: Dvořáková, Vavřínková A., Kalábová

2014

V sobotu 8.2.2014 se uskutečnil již 13. ročník Gillarova Memoriálu, čtvrtý turnaj seriálu KP mládeže v rapid šachu. Letos pro nás organizace turnaje nebyla vůbec jednoduchá. Termín v kalendáři akcí mládeže byl dohodnut koncem září na 8.2. 2014. Prostory, kde se turnaj hraje, se ale domlouvají až následně. A to byl kámen úrazu. Tradiční řečkovická sokolovna – ples, AS klub – ples. Tak co teď. V Řečkovicích žije naštěstí kromě sokola také orel, který rovněž dbá na zdravého ducha v těle všech orlů a spřáteleného ptactva. Plesy a pařby obdobného charakteru nepořádá. Máme tedy vyhráno, Gillarův Memoriál proběhne v řečkovické orlovně. Kdo chce vědět více, ať čte dál…

 

Vyhráno jsme ale stále ještě neměli. Tělocvična orlovny byla o poznání menší, dětí se nám zase přihlásilo o poznání více, než na co jsme zvyklí, tedy nějakých 130 mládežníků a to jsme v pátek večer ještě napočítali nějakých 15 z klubů, které obvykle jezdí, ale přihlášku neposlali. No to bude teda mazec. Pro jistotu jsem vzal pumpičku na kolo, že bychom tělocvičnu trochu nafoukli, bude-li to zapotřebí. Tak jsme nachystali nějakých 140 míst ke hraní a čekali jsme, jak to dopadne. Ráno se zdálo, že bude vše OK a místa máme bohatě do rezervy. To jsme si ale jenom mysleli. Přes upozornění v propozicích, na internetu a také přes moji osobní agitaci, že se turnaj bude hrát v řečkovické orlovně, se sešel u dveří zamčené řečkovické sokolovny dav několika desítek lidí, kteří se již dost agresivně domáhali otevření sokolovny. Když jsme místní městské policii vysvětlili, že se nejedná o žádnou demonstraci, ale že to jsou pouze zbloudilí poutníci, kteří míří do řečkovické orlovny na šachový turnaj, vše se urovnalo a s malým zpožděním mohl turnaj začít. Nakonec se ve dvou kategoriích sešlo nějakých 111 hráčů (73 mladších a 38 starších žáků). Před začátkem turnaje jsem s PíKří z Kuřimi dohodl strategii, že Duras vyhraje starší žáky a Kuřimáci zase ty mladší. A tak to také dopadlo. Ne že bychom věci dokázali až tak ovlivnit, ale takto to v našem kraji možná už necelý rok chodí, poté, co Lokomotivě odrostli tradiční vítězové, jako Jirka Musil, Eda Meduna a další z mládežnických let.

Když se tedy vrátím k našim mládežníkům, potěšilo mne, že se obou turnajů zúčastnili všichni, kteří mohli (celkem myslím 14 hráčů). Ti starší z povinnosti (MČR v šachu se blíží a je třeba trénovat) a ti mladší začátečníci, aby si zahráli a trochu více pronikli do tajů šachové hry. Pochvalu bych zde udělil Radkovi Zemanovi za 1. místo (ale bodíků mohlo být více) a Danymu Daňkovi a Ondrovi Koukalovi za 3. a 4. místo ve starších žácích. Musím ale vyzdvihnout pěkný výkon Terky Kocí z Lokomotivy, která skončila celkově druhá a našim borcům nepříjemně „zatápěla“. Solidní výkon odvedli Tom Glozar a také Ara Martirosyan a Matyáš Zavadil, kteří, coby 10-letí hráli turnaj starších žáků.

V turnaji mladších žáků bych pochválil především Péťu Glozara, který ve své neoblíbené disciplíně pouze jednou prohrál (chybka v časovce) a se 6b/7 obsadil celkově krásné 3. místo. Solidně turnaj odehráli také David Barák a stále se lepšící Miša Ivanov. Neztratili se ani naši benjamínci Martin Lúč, Honzík Brož a Martin Marinov. Nějaký ten bodík svým soupeřům sebrali také Daniel Marinov a Saša Ivanov.

O klid v sále se velmi intenzivně staral hlavní arbitr Láďa Palovský a jeho dvouhlavé karty (žluté a červené).

Občerstvení, které měl na starost vedoucí tohoto objektu Petr, bylo také v plné permanenci. 90 párků v rohlíku, 30 porcí klobásek, hafo pytlíků brambůrek a dalších jedovatých bojových chemických látek, dva sudy starobrněnské jedenáctky a také jedna bronzová medaile z Olympiády Vladimírovny hovoří za své. Tak spokojenost na všech stranách. Teda alespoň doufám. Snad se Vám turnaj také líbil… Výsledky naleznete ZDE

Tak pivovar Starobrno také nepatří mezi sponzory našeho klubu. Naopak, musíme se, pánové, s těmi půllitry činit, aby mohl tento náš oblíbený pivovar sypat miliony do kasy brněnské komety a nezkrachoval při tom. To by bylo fakt škoda! Tak na zdraví a do dna...

Gillar 2014 37

Pohledy do hracího sálu...

Gillar 2014

Gillar 2014 5

Gillar 2014 18

Bar pro orly...

Gillar 2014 34

Cenový fond a vítězové

Gillar 2014 40

H8: 1. Michael Kureš, 2. Marek Šišma, 3. Rudolf Richter

Gillar 2014 44

H10: 1. Jan Hvozdovič, 2. Petr Glozar, 3. Matěj Tajovský

Gillar 2014 45

H12: 1.David Němec, 2.Brokl Daniel, 3.Kříž Tomáš

Gillar 2014 46

H14: 1. Kocí Tereza, 2.Daněk Damiel, 3.Marko Daniel

Gillar 2014 47

Vítězové turnaje starších žáků

Gillar 2014 49

Vítězové turnaje mladších žáků

Gillar 2014 50

2015

V sobotu 14.2. se odehrál, opět v řečkovické sokolovně, již 14. ročník turnaje mládeže v rapid šachu – Gillarův memoriál, který uspořádal náš klub. Tento turnaj byl zároveň čtvrtým podnikem v rámci KP v rapid šachu mládeže, ze kterého se postupuje na MČR mládeže v rapidu. Ředitelem turnaje byl letos jmenován Láďa Palovský, funkci hlavního rozhodčího bezvadně zvládl Martin Hyrš, a já jsem byl jeho „pravá ruka“. Bufetu v „pekle“ v podzemí pevnou rukou vládla tradičně paní Dana. Zkrátka vše jak má být! Samotný turnaj také probíhal jak podle jízdního řádu japonské železnice. Žádné prostoje, žádné zpoždění - nikomu jsme tedy nemuseli vracet startovné. Turnaj se odehrál ve dvou kategoriích: mladší žáci, kterých se zúčastnilo nějakých 80 kousků a starší žáci, kterých nastoupilo do turnaje přesně 30, celkem tedy 110 účastníků. Pojďme se tedy podívat, co a jak.

Turnaj starších žáků: výsledky ZDE

Celá třetina účastníků byla z brněnské Lokomotivy. Nasazenou jedničkou však byl náš Daniel Daněk. O Danielovu vztahu k rapid šachu a jeho spadených praporcích už bylo napsáno hodně vět. Když se takto hloubavý chlapec ocitne mezi lokoťáckými a kuřimskými rapidovými vlčáky, nemá potom příliš šancí na úspěch. Tak tomu bylo i v sobotu. První místo se ziskem 6b/7 obsadil Daniel Marko z Lokomotivy a druhý skončil jeho oddílový kolega Vojta Straka. Pěkného výsledku dosáhl teprve 11-letý David Němec, který se ziskem 5b/7 bral krásné 3. místo. David měl hrát turnaj mladších žáků, má však přímý postup na MČR ve své věkové kategorii jistý. Zahrál si tedy se staršími a nejen že s nimi držel krok, ale také se dostal „na bednu“ – pěkný úspěch. Tady si musím také přihřát naši klubovou polívčičku. David je kuřimák, kde se trénujou spíš ty rapidy, ale k nám, coby talent, se chodí učit hrát zase ten vážný šach. A když se to všechno dobře propojí…

A co Durasáci? Daniel Daněk obsadil se ziskem 4,5b/7 desáté místo a hned za ním skončil Ondra Koukal, který naskočil za šachovnici po delší nemoci, což se možná trochu podepsalo na slabším závěru turnaje. Daniel i Ondra jsou již starší a na MČR mládeže v rapidu již nemají přístup, tak si zahráli jen pro zábavu. Příště to bude jistě lepší. Třetím zástupcem našeho klubu byl Tomáš Glozar, který se ziskem 3b/7 obsadil 20. místo – také poněkud doplácel na spadené praporky v nadějných pozicích.

Turnaj mladších žáků: výsledky ZDE

V turnaji mladších žáků byla tradičně nasazená jednička Julie Richterová z Šachy Zastávka a za ní se seřadili borci z našeho klubu Petr Glozar a Matyáš Zavadil. Všem favoritům ale vypálila rybník nasazená třináctka a stále se zlepšující Matěj Tajovský z Kuřimi (také navštěvuje čtvrteční lekce naší treninkové A-skupiny), získal skvělých 7b/7, tedy 100%. Druhé místo obsadil Vladislav Martyniuk z Makkabi Boskovice a třetí skončil náš David Barák (oba získali 6b/7). Matyáš Zavadil obsadil s 5b/7 nakonec deváté místo. Péťa Glozar obsadil zase díky své superpomalé hře a spadeným praporkům, kdy nezrychlil, ani když měl dvě figury navíc, až 16. místo. Z našich borců zaslouží velkou pochvalu teprve osmiletý Honzík Brož, který, coby nasazený jako 31. obsadil se ziskem 5b/7 skvělé 11. místo. Honzík prohrál pouze dvě partie. Jednu s Janem Hvozdovičem, kde po zahájení a ve střední hře stál o dost lépe a prohrál zřejmě díky nějaké chybce v koncovce. Rovnocenným soupeřem byl také o 2 roky staršímu Šimonu Volákovi, se kterým nakonec prohrál. O body obral o hodně zkušenější borce, jako třeba Rudu Richtera ze Zastávky nebo kuřimské Tomáše Kříže a Šimona Tajovského. Honzíkova hra se překvapivě odvíjela od výborně sehraných zahájení a kupodivu i s dobrým strategickým chápáním toho, co se v daném zahájeních na šachovnici děje. To je zřejmě dáno trpělivou prací jeho táty, kterému tímto posílám na dálku také velkou pochvalu.

Za pěknou hru musím pochválit také Mišu Ivanova. Turnaj začal skvěle. Po čtyřech kolech uhrál 100% bodů. Porazil Julii Richterovou, Jana Hvozdoviče a také Petra Glozara, byť jen na spadený praporek. V pátém kole měl vyhranou partii s Davidem Barákem, přehlédl však mat na poslední řadě, který se dal bez problémů krýt. Tato prohra Míšu poněkud rozhodila a do konce turnaje již nebodoval. Na jeho hře je ale vidět znatelné zlepšení – jen tak dále!

Své nasazovací postavení potvrdil Martin Lúč, který, coby nasazená 42 skončil na 41. místě. Martin šel ale výkonnostně malinko dolů. Ve svých osmi létech má ale šachovou kariéru teprve před sebou.

Saša Ivanov se také trošku zlepšil od minulých turnajů. Získal 3b/7 a skončil na 53. místě. No a poslední „účastník zájezdu“ z našeho klubu byl teprve pětiletý Boris Kupsa. Začal chodit do kroužku až loni na podzim, má však obrovskou chuť do hry. Posbíral sice jen 2b/7, hrál ale většinou se staršími a podstatně zkušenějšími borci. Pokud Boriskovi jeho elán vydrží, je to velký příslib do budoucna.

Škoda jen, že se z naší dvanáctičlenné skupiny začátečníků turnaje zúčastnil jen Boris. V tomto se našim trenérům poněkud nedaří působit na rodiče, takže máme co zlepšovat.

A tak jsme kolem třetí hodiny odpolední rozdali ceny (na každého se dostalo, dokonce i na pořadatele), poklidili sokolovnu a nazdar, bazar. Doufám, že všichni byli spokojeni, vítězové že zvítězili, a poražení, že na ně zbyla také nějaká ta cena.

No a chtěl bych připomenout, že se pomalu blíží MČR v praktickém šachu. Tak bych chtěl připomenout těm, kteří se probojovali do finále, že to, co Vám stále tvrdí rodiče nemusí být vždy pravdou. Totiž „Není důležité se zúčastnit, ale zvítězit“!!! Sportu zdar a ŠACHU zvláště!

P.S. Ústy pana ředitele turnaje děkuji všem pomocným silám z Durasu, které se podíleli na přípravě turnaje, organizaci a následném úklidu. A také paní Křížové z Kuřimi za super bábovku…

P.P.S. FOTOGALERIE je k dispozici zde a pokud někdo hledá tlačítkový mobil Nokia, obal na mobil a mikinu (šedo-modrou), vše je pečlivě uschováno u nás v klubu.

Pohled do hracího sálu

Gillar 2015 001

Honzík Brož

Gillar 2015 012

Pan ředitel a losovač...

Gillar 2015 021

Ceny

Gillar 2015 034

Vítězové, z leva:

3. starší žák David Němec, 3. mladší žák David Barák, 2. mž Vladislav Martyniuk, 1. mž Matěj Tajovký, 1. sž Daniel Marko, 2. sž Vojta Straka

Gillar 2015 045