MČR v bleskové hře mužů, žen a mládeže v bleskové hře v Brně minulostí

V sobotu 13.12.2014 se v Brně uskutečnilo MČR v bleskové hře mužů, žen a mládeže. Jundrovský AS club hostil tento vrcholný podnik podruhé v řadě a účast svou kvalitou určitě překonala loňský ročník. Turnaj mužů ozdobili svou účastí čtyři nejlepší hráči ČR David Navara, Viktor Láznička, Zbyněk Hráček a Vlastimil Babula. Na startu se sešlo 56 hráčů v kategorii mužů, 24 hráček v kategorii žen a 32 hráčů v kategorii mládeže. Z našich zástupců v mužském turnaji bojovali GM Pavel Blatný, IM Neklan Vyskočil, Bronislav Vymazal, Tomáš Mudra a naši hosté GM Jan Bernášek a GM Tomáš Polák. Loňský titul v kategorii mládeže nakonec z důvodu nemoci neobhajoval Martin Blahynka. Turnaj s velkým přehledem odřídil z pozice hlavního rozhodčího loučící se IA Ladislav Palovský, z pozice ředitele celého turnaje a současně moderátora pak turnajem provázel delegát ČR na FIDE a člen VV ŠSČR IM Petr Pisk.

Celé akci předcházela páteční simultánka GM Zbyňka Hráčka, který hrál proti 18 soupeřům. K dispozici měl časový limit 70 minut proti 50 minutám jeho soupeřů a uhrál 13 bodů. Zbyňkovými přemožiteli se stali Viktor Novotný z 1. ŠK Novoborský, Eva Kořínková ze Světlé nad Sázavou a Karel Glacner z Bystrc Oilers , který před matem stihl ještě vyhrát na čas. Remízy pak uhráli Nguyen Thai Dai Van (Mezinárodní šachová škola Interchess), domácí Michal Šípek (Jezdci Jundrov), sponzor mládežnického turnaje Michal Vávra (Moravská Slavia Brno) a Oskar Hájek (Lokomotiva Brno). 
  
V hlavní mužské kategorii k velkým překvapením nedošlo a titul obhájil GM David Navara, když si v novoborském souboji dvou nejvýše nasazených hráčů a taktéž lídrů základní části poradil poměrem 2 : 0 s GM Viktorem Lázničkou. 3. místo vybojoval další člen 1. ŠK Novoborský GM Vlastimil Babula, který po loňském finále proti Navarovi letos vybojoval další cenný kov, když přehrál poměrem 1,5 : 0,5 turnajové překvapení IM Cyrila Ponížila z BŠŠ Frýdek-Místek. Z našich hráčů zaslouží velkou pochvalu Tomáš Mudra, který v silné konkurenci obsadil 23. místo ziskem 7/13 a připsal ke svému bleskovému Elu 2202 dalších 77 bodů! Příliš se nedařilo našim hostům, když GM Tomáš Polák obsadil 19. místo ziskem 7/13 a GM Jan Bernášek 31. místo ziskem 6/13. Stejný počet bodů uhrál také autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil, bral ovšem až 41. místo. O bod méně pak uhráli Bronislav Vymazal (45. místo) a GM Pavel Blatný (46. místo).

MČR Brno14-1

Zleva GM Viktor Láznička (2), GM David Navara (1) a GM Vlastimil Babula (3)
 
Mezi ženami podobně jako v roce 2012 triumfovala WIM Tereza Olšarová ze Slavie Orlová, která prošla do vyřazovací fáze ze 3. místa. V semifinále zdolala WGM Evu Kulovanou a ve finále až v armageddonu WGM Olgu Sikorovou. 3. místo obsadila překvapivě teprve 15-letá Nela Pýchová ze Spartaku Vlašim, brambora zbyla na WGM Evu Kulovanou z Caissy Třebíč.

MČR Brno14-2

Zleva Nela Pýchová (3), WIM Tereza Olšarová (1) a WGM Olga Sikorová (2)

Jak už bylo výše uvedeno, mezi mládeží nemoc nepustila na start Martina Blahynku, a tak dostali šanci ostatní. Vítězem se stal Ondřej Toman z Klášterce na Ohří před Jakubem Szotkowskim z ŠK Karviná, Vítem Krataochvílem z Náměště nad Oslavou a Michaelem Kubíkem z BŠŠ Frýdek-Místek.

MČR Brno14-3

Zleva Vít Kratochvíl (3), Jakub Szotkowski (2), Ondřej Toman (1),
Viktor Novotný, Vladislav Stanko a Michal Vávra

Byly předány také krásné výroční ceny, které byly vyrobeny novoborskou sklárnou Ajeto, která mimochodem dodává sklářské trofeje i pro cyklistickou Tour de France.

MČR Brno14-9

V mužích se stal nejlepším šachistou GM David Navara

MČR Brno14-4

a v ženách WGM Olga Sikorová. 

MČR Brno14-5

Talenty roku se stali Matyáš Marek z Mezinárodní šachové školy Interchess a Martina Fusková z BŠŠ Frýdek-Místek,

MČR Brno14-7

cenu za práci s mládeží získal Ondřej Matějovský ze Spartaku Vlašim,

MČR Brno14-6

cenu za přínos šachu pak prezident 1. ŠK Novoborský Roman Mužík a do šachové síně slávy byl uveden legendární trenér a metodik Evžen Gonsior.  

MČR Brno14-8