MČR mládeže v šachu 2015 - Martin Blahynka zlatý v H18 a stříbrný v H20

V sobotu 14.3.2015 skončilo v Koutech nad Desnou další MČR mládeže a také juniorů v praktickém šachu. Životního úspěchu dosáhl Martin Blahynka, který v turnaji juniorů a dorostenců obsadil celkově skvělé 2. místo, v dorostencích získal zlatou medaili - velká gratulace Martinovi. V posledním kole bojoval o stříbrnou medaili také Péťa Glozar v H12, po čtyřech hodinách po velkém boji však prohrál, přesto skončil na krásném pátém místě. Naše trenérské zázemí jsme tentokráte poskytli také talentům z Kuřimi a Adamova. Malou odměnou pro nás a také pro Kuřimáky byla skvělá bronzová medaile v kategorii H12, kterou vybojoval David Němec. Dále již nebudu komentovat nic, neb přichází článek z pera našeho šéftrenéra GM Tomáše Poláka, který krom komentáře hry jednotlivých svěřenců, velmi vtipně komentuje i některé osobnostní rysy svěřenců. Tak tedy kdo chce, ať čte dál...  Výsledky jsou ZDE

MČR očima Tomáše Poláka:

"Je sobotní odpoledne a M ČR mládeže v Koutech nad Desnou dopsalo další kapitolu své bohaté historie. Ptáčci posměváčci poskakují po větvích a vyvolávají příchod jara. Kocouři sedí pod stromy a čekají na pečené holuby. Děti se radují z pravých či falešných medailí. Někteří rodiče maskují smutek, jiní se zase dmou pýchou. Slavní trenéři se plácají po zádech, ti méně úspěšní přemýšlejí o stromu a kusu lana. Naši mládežníci se právě vrátili z Jeseníků, kde válčili o republikové medaile. Jak se dařilo? Někomu více, jinému méně. Týdenní pobyt v horské přírodě každopádně utužil tělo, mysl i kolektiv…

Matěj Tajovský v národním openu nezklamal ani nezazářil. Pravidelně střídal jedničky a nuly, nejinak tomu bylo i v závěru turnaje. Sedmé kolo se Švandou nebyla žádná legrace, těžké figury se přetahovaly a ty Matějovy tahaly za delší konec provazu. Ale ouha, stačí chvilka nepozornosti a z ničeho nic Matějova dáma lapá po dechu. V osmém klání si to Matěj plně vynahradil, Kabelkově dámě nastražil léčku a ta se do ní chytla. Poslední kolo však přináší prohru s Jirouškem. Celkový účet dělá 4,5 bodu a umístění zhruba podle nasazení. Kladně hodnotím Matějovu rozvážnost, samostatnost a lepší psychickou odolnost. Na podzimním M Moravy by mu vytoužený postup mezi republikovou elitu neměl uniknout.

FIDE open není turnaj pro žádná ořezávátka – je určen všem hráčům bez ohledu na jejich státní příslušnost, trestní bezúhonnost, náboženské vyznání, politické preference, etnickou rasu, pohlaví, věk a chuť do hry. V soutěži pro ty nejotrlejší měl náš klub hned tři zástupce.

Michal Zavadil se rozhodl kráčet ve šlépějích své dcery Karolíny. Na vlastní kůži si vyzkoušel, jaký je to pocit – sedět ve stresu u šachovnice, čelit hrozbám všeho druhu, být vystaven časovému presu i potenciální celosvětové ostudě – a to vše proti soupeřkám z kategorie D18. Nic záviděníhodného. Svého nelehkého úkolu se však zhostil se ctí, nepropadal předčasné panice, jemně dřel ze soupeřek kůži a naopak tu svou neprodával nijak lacino. Na medaili v dívčí kategorii to sice tentokrát nestačilo, nabyté zkušenosti by se však měly zúročit nejpozději za rok.

Petr Zuzi Zuziak je známý krotitel jezdců a koňský handlíř. Nevynechá jedinou příležitost k tanečkům vedeným do záhadného písmene L, jeho partie se přímo hemží koňskými piruetami, ladnými přeskoky a otočkami, většinou pak končí buď nespokojeným frkáním či radostným řehtáním. No a když přijde řeč na obchod s koňmi, většího znalce hned tak nenajdete. S jesenickými překupníky se nakonec dohodl na téměř padesátiprocentním zisku. Berte nebo nechte být.

Z úplně jiného těsta je Martin Makl Kladňák. Vynikající stratég a taktik nebezpečný soupeřům i sám sobě, trpělivý koncovkář a skladatel neuvěřitelných studií. Pokud byste marně hledali způsob jak jednotahově zhatit mnohahodinové úsilí a elegantně nastavit figuru, věž nebo dámu – zeptejte se Makla, ten už si s tím bude vědět rady. Jeho nejsilnější stránkou jsou však konstrukce samomatu v té nejnevinnější koncovce. Kdyby nebyly ryby a chyby, Maklova hvězda by se musela rozsvítit i na jesenické obloze. Makl je ale dobrák od kosti a své kamarády nikdy neopouští – nakonec získal stejně bodů jako Zuzi.

V mládežnických kategoriích měl náš oddíl nejsilnější zastoupení v sekci H12 (celkem 4 želízka v ohni), po jednom reprezentantu pak startovalo v dívčí kategorii D12 (pantoflíček v ohni), v chlapecké H16 (papír v ohni) i v prestižním klání H18+H20 (železo v ohni).

Olga Olča Dvořáková pochází z adamovské šachové líhně, tentokrát se však spolu se svým původním trenérem Petrem Bednářem ukryla pod mohutná křídla brněnského Durasu. Začátek turnaje D12 zastihl Olču v nedbalkách – slabší kondice zapříčinila nějaké zimní chorůbky a ty se zase podepsaly na šachové nerozehranosti i psychické nejistotě. Pevná půda se pod holčičími bačkůrkami objevila až v polovině turnaje a vypadalo to na návrat staré dobré Olgy. Kritický moment nastal v dobře rozehrané partii sedmého kola s budoucí šampiónkou Laurincovou – chtělo to jen chlapsky „bětnót kvaldu“ a soupeřčin král by natáhl brka. Povinná výhra osmého kola byla jen labutí písní, prohra v posledním utkání Olču odsunula na konečné sedmé místo. Až budoucnost ukáže, jestli to bude sedmička šťastná.

Skupina chlapeckých dvanácteráků mohla být i malým přeborem Durasu - účast Peťana, obou Davidů a Matyáše dávala tušit medailové ambice.

Matyáš Matylda Zavadil je talentovaný klučina, záběr jeho aktivit je ale příliš široký na to, aby mohl v jednom odvětví (šachy, tenis, fotbal, kraviny všeho druhu) nějak excelovat. Co takhle zkusit desetiboj? V Koutech se šachově pomaleji rozehrával, potřebné plusy sbíral spíš ve stolním fotbálku a bowlingu, dobré vlohy prokázal též ve vytáčení svého otce. Konečné skóre 4/9 je ale celkem fajn.

David Barák zahájil turnaj poněkud rozvážně, možná si nebyl úplně jist sám sebou a oťukával své soupeře. Uprostřed klání ale David chytil druhý dech, nabral i potřebnou sebedůvěru, vyhrál třikrát v řadě a rázem byl ve hře o cenné kovy. Derby je ošidné v každém sportu a v souboji s kuřimským Davidem byl úspěšnější ten posledně jmenovaný. Bohužel se nevyvedlo ani poslední kolo, a tak se David musel spokojit až se dvanáctým místem. Ukázal ale slibný potenciál a pokud mírně zrychlí svou hru, trošku utlumí emoce během partie a hlavně včas zabezpečí svého krále, může to cinknout už za rok.

Petr Peťan Glozar je filozof, myslitel a neprakta. Ani on se na začátku klání nezbavil určité nervozity a z ní pramenících chyb. Starý dobrý Peťan se probudil až v 5.kole – pak následovalo několik učebnicových miniaturek a katapult na průběžné třetí místo. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je v šachu někdy tenká a v Peťanově případě jí byl zisk medaile. Poslední kolo o všem rozhodlo, nepomohla ani lepší pozice proti Švandovi a Peťan byl postupně zatlačen do defenzívy. Opakované pokusy o sestrojení patové kapsy byly soupeřem odvráceny a nezbylo než sklonit krále. Škoda – páté místo není propadák, ale určitě se nejedná o žádný úspěch. Pokud se Peťan vyvaruje občasných kiksů v zahájení a stabilizuje svou dětskou psychiku, mohla by se doba medailová zase vrátit. Nebude to ale zadarmo.

David Němec je pan opatrný, jistota především, kuřimské „safety car“ aktuálně jezdící na kvalitní bezolovnatý benzín Durasnatural 98. Ještě v nedávné minulosti David často trpěl za své potrefené nápady zplozené kosmickou rychlostí a vyráběl hrubky jako na běžícím pásu. Ale časy se pomalu mění a typické kuřimské bleskohraní se nahrazuje přemýšlivostí. Avšak úvod turnaje Davida zastihl pod zhoubným vlivem bohyně Rémy. Bohyně Réma, to je pěkná potvora, ta vaří bez koření, neslaně a nemastně. Ať děláte co děláte, remíze se nevyhnete – pozor na bohyni Rému! Co Davidovi pomohlo? Pár obětních rituálů, nějaké to zaklínadlo a proměna byla na světě – dvě výhry v prostřední třetině Davida přiblížily k medailovým postům. Pak zase prokletá Réma využila chvilkové nepozornosti a získávala navrch, rozhodnutí přinesla až výhra v derby s komínským Davidem. Před posledním kolem jsme se rozhodli bohyni Rému více nedráždit a vykouřili jsme s ní dýmku míru – kýžený půlbod totiž znamenal zisk bronzové medaile! Velká gratulace, dobrá práce, neusnout na vavřínech, přidat na agresivitě a příště by to mohlo být ještě lepší.

Samostatnou kapitolou je Rade Sup Zeman – konzervativní mladík, který lpí na dosaženém a nerad mění zaběhnutý řád. Proslul též pedantským uklízením a abnormální čistotou, kterou by mu mohli závidět i na operačním sále v nemocnici. Při loňské premiéře skončil v sekci H16 na 22.místě, letos tento výsledek na vlas zopakoval. Není vůbec lehké trefit se přesně do pořadí, navíc obhajoba bývá vždy těžší – jen ať si to někdo zkusí. Slabší protivníky ještě zvládá porážet, kámen úrazu ale nastává v partiích se soupeři, kteří mu kladou odpor a házejí klacky pod nohy. Letos vinohradský Sup nějak ztrácel orientaci, často si pletl kořist a začínal klovat sám do sebe. S trochou nostalgie vzpomínám na předloňskou bramborovou polívečku – Rade tehdy v H14 sahal po medailích a nakonec skončil těsně čtvrtý. Kdeže předloňské sněhy jsou?

No a to nejlepší na konec. V prestižním uzavřeném turnaji dorostenců a juniorů (H18+H20) náš klub spoléhal na Martina Blahynku. Ten zejména od loňského léta ve své hře prokázal kvalitativní posun, což se konečně začalo odrážet i na výsledcích. Začátek soutěže vyšel Martinovi na výbornou – po dobré hře přidal výhry s Půlpánem a Rýdlem. Následovala slabší fáze – boj o holý život se Szotkowskim, promarnění výhody s Markem, popletení zahájení a ztráta figury s Petrem, neslaná nemastná remíza s Karlíkem. Ale další průběh turnaje byl v Martinově podání navýsost zajímavý. Mnohé naznačilo už sedmé kolo a ostrá přestřelka s pozdějším přeborníkem Krausem – Martin v ní sahal po vítězství, nepokračoval však dost důrazně, Kraus předvedl několik těžkých obranných tahů, aby pak vyhrál v koncovce. Trochu krutá porážka, ale Martin se z ní oklepal tím nejlepším možným způsobem. Nikterak se nezalekl favorizovaného Kriebela a černými kameny svého soka doslova převálcoval. Následovala spíše poziční výhra s Kubíkem a těžká partie s neprůstřelným Macháněm, v jejímž závěru se na Martina zlehka usmála bohyně Caissa. Poslední partie s odvážně hrajícím Vykoukem už jen korunovala předchozí dílo a potvrdila to, co jsme si všichni před turnajem přáli – zisk zlaté medaile v kategorii H18 a stříbra v sekci H20! Martinův ďábelský finiš (4 ze 4) vejde do dějin a kdyby zbytečně nepoztrácel pár půlbodů uprostřed turnaje, mohlo se stát cokoliv. Velká gratulace nejen za skvělý výsledek ale také za předvedenou hru!"

Závěrem děkuji všem zúčastněným za účast, Daně, Monice a Petrovi Bednářovi za pomoc a hlavně Tomáši Polákovi za šachovou práci - opět trenérsky makal do roztrhání těla.

Šachisti ŠK DURAS fandí Kometě...

S2150003

H12: David Němec na 3. místě (docela v pravo)

S2150018

H12: Péťa Glozar (5. místo), David Barák 12. místo)

S2150022

D12: Olga Dvořáková (7. místo), Anička Vavřínková (4. místo)

S2150017

Martin Blahynka: 1. místo v H18, 2. místo v H20

S2150034