Extraliga družstev mládeže 6. - 7. kolo aneb „Co jsme si, to jsme si...“

V sobotu 23.1.2016 byla zakončena základní část prestižní republikové soutěže, Extraligy družstev mládeže v šachu. Závěrečné dvoukolo se z naší strany odehrálo v duchu „Co jsme si, to jsme si...“, tedy co jsme si řekli, to jsme také udělali. Zajížděli jsme do Polabin (Pardubice), kde polabinský „A“ tým patří mezi favority soutěže a naopak polabinský „B“ tým je kandidát na sestup. Právě s těmito týmy jsme v sobotu odehráli poslední dvě kola základní soutěže Extraligy. Náš klub reprezentovali: 1. Dan Daněk, 2. Radek Zeman, 3. Ondra Koukal, 4. Petr Glozar, 5. Olga Dvořáková, 6. Matyáš Zavadil. Kdo chce dověděti se více, ať čte dále...

Utkání se odehrála v restauraci „U Přívozu“ v Kuněticích, na břehu řeky Labe. Jak jsem již psal v předchozích zprávách z extraligových klání, naše ambice v letošní sezoně je soutěž především udržet. Boj o medailové příčky – snad někdy v budoucnu. Cílem bylo především spolehlivě a vítězně odehrát první utkání s Polabinami „B“ a v odpoledním utkání s favoritem celé soutěže si dobře zahrát a především sami sobě ukázat, co v nás je. Myslím, že obé jsme splnili na jedničku.

2222 ŠK POLABINY „B“ – ŠK DURAS BVK Královo Pole 1:5

Do tohoto utkání jsme naskočili s malými obavami o Dana, který hrál první desku černýma a bez přípravy, Matyáše Zavadila na poslední desce (oba se v pátek odpoledne vrátili z mezikrajské olympiády z Chomutova, kde celý týden v šachu reprezentovali náš kraj) a také o Ondru na třetí desce, který preferuje školu před šachováním. Po hodině hry se některé moje obavy naplnily. Dan a také Ondra nesehráli dobře zahájení, oba byli o piška chudší a nic za něj neměli. Ale nemuseli jsme z toho být příliš smutní. Péťa Glozar pěkně zaútočil a bylo jen otázkou času, kdy soupeř kapituluje. Také Radek a Matyáš své soupeře přehrávají a získávají nějaký ten matroš. Po hodině a půl vítězí Péťa, Matyáš a Radek mají figuru více a Olča stojí lépe. Dávám tedy Olče pokyn, ať nabídne remízu. Soupeř bez reptání bere, vedeme 1,5:0,5, ale na dalších dvou deskách máme jasnou výhru. Tímto rozhodnutím se mi povedlo trochu zatlačit na soupeře Dana a Ondry, kteří pod tíhou nutného vítězství začali chybovat. Nakonec Ondra remizuje a Dan dokonce otáčí nedobře rozehranou partii a krásným matem vítězí. Vítězí také celý tým 5:1. Máme splněno, finálových utkání už si můžeme jen užívat, extraliga pro náš klub bude i v příští sezoně!

ŠK DURAS BVK Královo Pole - 2222 ŠK POLABINY „A“ 2:4

Na tento zápas jsme se ani na čtvrtečním tréninku nijak zvlášť nepřipravovali, ale co kdyby... Vedoucí Slavia Orlová s 11 body má tento víkend těžký los (Frýdek-Místek a ŠK Staré Město), oba zápasy může klidně prohrát. Před zahájením utkání ale výsledky na netu nejsou. Tak jsme si řekli, že do toho půjdeme naplno a uvidíme. Po hodině hry je to na pohodu. Všude rovina, jen Matyáš asi stojí trochu líp – je to nadějné. Po dvou hodinách hry ale chybuje Radek a za další půlhodinku prohrává. Ještě ale není nic ztraceno, na ostatních šachovnicích se bojuje. Bohužel ale chybuje také Matyáš, který v koncovce ztrácí figuru za piška, ale mladičký soupeř bude muset prokázat, že umí tuto nelehkou pozici vyhrát. Olča má piška míň, ale docela pěknou pozici, tak uvidíme. Lépe stojí také Péťa, dostává se do časovky, hraje na výhru. Rovinu drží také Ondra. Po třetí hodině se však začíná projevovat zkušenost našich favorizovaných soupeřů. Péťa, Olča a Matyáš remízují, Ondra bohužel chybuje a prohrává. Prohráváme tedy 1,5:3,5 a hraje už jen Dan s Matyášem Szücsem (elo 2060). Dan nakonec soupeře přehrává, ale hraje již půl hodiny časovku na 30s. Dostává nabídku remízy od svého soupeře – dal jsem mu volnou ruku, neb už o nic nejde a tak Danda bere. Prohráváme tedy 2:4.

Opět jsme si dokázali, že máme mladý, ale schopný a bojovný tým. Je to historicky nejlepší výsledek se silným polabinským áčkem a nechybělo mnoho k plichtě. Všechny hráče chválím a děkuji za reprezentaci klubu. Odvedli velký kus práce a hlavně to bylo o tom, že „co jsme si řekli, to jsme také udělali“, a to každý trenér rád vidí. Držte nám palce na březnovém MČR mládeže v šachu a také v dubnovém finále extraligy.

Výsledky ZDE

Fotky naleznete na Rajčeti

Hrací místnost: Restaurace U přívozu v Kuněticích

Extraliga 6-7-polabiny 025

Náš tým

Extraliga 6-7-polabiny 014

Po instalaci mnoha čističek odpadních vod je Labe čisté jako Slovo Bóži

Extraliga 6-7-polabiny 029

Add comment


Security code
Refresh