Memoriál Karla Bartoše

V sobotu 28.5.2016 se v Dolním Němčí uskutečnil 22. ročník Memoriálu Karla Bartoše. Turnaje se zúčastnilo 74 hráčů a přívlastek mezinárodní mu dělali tradiční účastníci ze Slovenska a rakouský IM Aco Alvir. Z našeho klubu jsme se turnaje zúčastnili Martin Hyrš, já a Pavel Menčík.

Výsledky zhlédněte z chess-results, pěkně "barevnou" reportáž Petra Krolopa zde.

Hrálo se švýcarským způsobem na 9 kol, tempo hry bylo 2x15 minut. Po napínavých bojích se z vítězství radoval nečekaný účastník z Rakouska, IM Aco Alvir, který se svým kamarádem IM Khaledem Mahdym bude za pár dní účastníkem Bleskového dne Mirka Jurky. Aco je původem z Jugoslávie a profesně učitelem matematiky. Utkal jsem se s ním v Rakousku již mnohokrát a zatímco ve vážných partiích mám vysokou úspěšnost, v rapidech nebo bleskovkách je situace přesně opačná. Nejinak tomu bylo i na tomto turnaji, kde si v 7. kole počkal na mou chybu v časové tísni a zaslouženě zvítězil. V následujícím 8. kole jej však porazil FM Kirill Burdalev a bodově se na něj dotáhnul. V posledním kole oba borci neriskovali a protože z ostatních kandidátů na sedmibodový zisk se také nikomu riskovat nechtělo (vč. mé partie s Davidem Holemářem), rozhodlo o vítězi pomocné hodnocení. To měl lepší Rakušan a stal se tak vítězem tohoto turnaje. Sluší se ovšem poznamenat, že ve 2. kole byl rád za remízu s nestorem brněnského šachu Františkem Vykydalem, poté však již dokázal rozjet svůj tradičně těžký převod. Pomyslný bronz bral Petr Kičmer, který měl jako jediný po 4. kole 100% zisk, v dalším průběhu však již trochu ztrácel, aby se na závěr vítězstvím nad Honzou Uhmannem vrátil na stupně vítězů (6,5/9).

Bartos 2016

Zleva Petr Kičmer (3), IM Aco Alvir (1) a FM Kirill Burdalev (2)

Já jsem po bojovném výkonu obsadil díky horšímu pomocnému hodnocení 4. místo, stejný počet bodů měli na dalších místech ještě FM David Holemář, Peter Ábel a FM František Vrána, který nejen dobře hrál, ale současně zastával i roli rozhodčího a obsluhy počítače. Pavel Menčík šel sice v turnaji štěstí hodně naproti, ale tentokrát chybělo i trochu té kvality, takže výsledkem bylo 36. místo ziskem 4,5/9. Martin Hyrš uhrál rovněž 50% (42. místo), když z dobře rozehraných partií mu k lepšímu výsledku chyběla především rychlejší ruka.

Bartos 2016 2

Zajímavé "derby" z 1. kola FM David Holemář - Pavel Menčík

Po skončení turnaje si naše brněnská skupina dala v přilehlé restauraci chutný oběd. Ten se nám snažila svými lidovkami zpříjemnit pozoruhodná parta místních šachistů, k nimž se občas přidával "náš" Arnošt Zeman, jehož silný hlas chvílemi dominovalWink Příští rok tedy na tomto příjemném turnaji opět na viděnou!

Add comment


Security code
Refresh