Simultánka v Utopii

Ze spolupráce CHESS TEAMU BRNO a čajovny UTOPIA vzešla další zajímavá akce, která měla přilákat zájem veřejnosti. Simultánka Vojty Zwardoně a mé maličkosti proti veřejnosti se odehrála v úterý 7.6.2016 v čajovně Utopia a tento záměr určitě splnila. Veřejnost byla omezena ratingem nepřevyšujícím hranici 2000 Elo bodů a hrála všechny své partie černými (výjimkou na své přání byli pouze Martin a Jan Brožovi, kteří ve druhé partii dostali bílé), my byli zase znevýhodněni menším časem na přemýšlení a střídáním se v tazích, což občas vyvolávalo i komické situace.

Více fotografií naleznete na Zoneramě, nabízím též statistiku simultánky.

Sim Utopia 2016 10

Účastníci simultánky měli slušnou motivaci v možnosti získání poukázek na útratu v čajovně v hodnotách 500,-Kč za vítězství a 200,-Kč za remízu, navíc za poplatek 40,-Kč mohli odehrát hned dvě hry. To většina účastníků využila, ne však vždy s úspěchem. Výsledek nakonec potvrdil převahu simultánčíků nad veřejností.

Sim Utopia 2016 6

Simultánka začala asi s půlhodinovým zpožděním, zaviněným menším počtem šachového materiálu, po jehož donešení z Veselé čajovny mohla produkce začít. Hráči byli upozorněni na pravidlo 3x a dost, kterým bylo možno 3x během partie odložit svůj tah na později, což také většina hráčů využívala. Hrálo se na 20 šachovnicích a náhodou vyšlo, že příchozích hráčů na začátek simultánky bylo právě 20, takže nikdo nemusel čekat. Z dvacítky hráčů si nakonec přišli zahrát jen tři neregistrovaní a vzhledem k ratingům registrovaných (většinou mezi 1800 - 1900) nás s Vojtou při té rychlosti a střídání se v tazích nečekalo nic jednoduchého. To se také potvrdilo délkou jednotlivých partií. V průměru jedna partie trvala asi 1,5 hodiny, což je u simultánky dost neobvyklé a měli jsme vlastně štěstí, že nepřišlo více zájemců, kteří by tak museli čekat. Uspořádání podobné simultánky v budoucnu tak bude minimálně omezeno jedinou hrou a možná i snížením ratingu soupeřů, neb při vyšší kvalitě soupeřů vše trvá nepoměrně déle.

Sim Utopia 2016 9

Na čučku přišel i Leoš Fojt s partnerkou Naďou

Pojďme ale zpátky k simultánce, kterou si přišlo zahrát mnoho známých tváří. Z Kuřimi dorazil triumvirát Katka Tajovská se synem Šimonem (s nímž jsem měl navíc před simultánkou trénink) a Honza Číhal. Katka přišla od státnic tak trochu za černou mambu, v partii nás však svým jedem naštěstí nezasáhlaWink. To Šimon odehrál partii velmi dobře a ve čtyřvěžovce k remíze úplně stačilo pokrytí citlivého pe7. To však Šimon neudělal a koncovku nakonec prohrál, za dlouho vyrovnaný boj má však naše uznání.

Sim Utopia 2016 4

Šimon s Katkou společnými silami

Honza Číhal věren svému příjmení číhal na svou příležitost po celou partii a už to vypadalo, že jeho hradby neprolomíme, nakonec se ale přece jen našla cestičkaSmile.

Sim Utopia 2016 14

Honza Číhal (vpravo)

Zajímavou skupinou byla 4-členná parta mladých hráčů ze Sloupu, která srdnatě vzdorovala v každé partii a nakonec se jí také podařilo ukořistit dvě remízy zásluhou Petra Špičáka a Martina Pokladníka.

Sim Utopia 2016 8

Zleva Martin Pokladník a Petr Špičák

Z Durasu přišli Honzík Brož v doprovodu táty Martina a Pavel Menčík. Honzík si nevedl špatně, když hlavně v první partii držel ve střední hře jen trochu horší pozici. Pak ale nenašel správný plán a po připuštění útoku na krále nešlo již nic dělat. Honzíkovi ale nechybí dobré nápady s odvahou a Duras tak nemusí mít o své následovníky obavy.

Sim Utopia 2016 1

Zleva Honzík a Martin Brožovi

Další Durasák Pavel Menčík obě své partie prohrál, ale zvláště v té první se děly věci. Nejprve nám dobře provedený útok zajistil vyhranou pozici, kterou jsem ale trochu pokazil a když už jsme přežili brejk a vypadalo to na remízu, tak Pavel ztratil dámuLaughing.

Sim Utopia 2016 15

Tady se Wir napadené dámě ještě smál, ztráta přišla až o dvacet tahů pozdějiSmile

Ve druhé partii jsme připustili "rady" asi ve 20.30 přichozího Michala Kaloda, což nám ale paradoxně spíše pomohlo a partie skončila sice až v koncovce, ale přesto docela brzyWink.

Ratingově nejsilnějším hráčem simultánky byl Michal Šípek z Jundrova, který je velmi nebezpečný především v bleskové hře, ale i v klasice má svou sílu. Michalovo Elo 2013 jej sice neopravňovalo ke startu, ale již dříve jsme v CHESS TEAMU rozhodli o připuštění v případě rozdílu pár Elo bodíků. Michal byl ovšem velmi dobře střežen a nakonec se nám podařilo jej pokořit v obou partiích, což jsem já osobně příliš nečekal.

Sim Utopia 2016 7

Michal Šípek (vlevo) čelí Vojtovi

Z lokomotivácké omladiny dorazili bráchové Kamil a Samuel Khadashové. Staršímu Kamilovi se nakonec podařilo s trochou štěstí svou jedinou (dlouhou) partii v koncovce remizovat a za tuto výdrž si poukaz určitě zasloužil.

Sim Utopia 2016 5

Kamil odolal i mým tahům od boku

Břeťa Eichler přijel pracovně dost unavený a po ztrátě figury v přechodu ze zahájení do střední hry musel vzdát. Znám to nejlíp sám, téměř vždy funguji lépe dopoledne než navečer.

Sim Utopia 2016 13

Zleva Rosťa Rotrekl a Břeťa Eichler

Asi nejdéle vzdorovali dnes již neaktivní Rosťa Rotrekl s Petrem Škaroupkou. Tito kamarádi byli velmi blízko remízám, ani oni však neodolali všem nástrahám a museli kapitulovat. Rozhodně jsme se ale právě v těchto partiích nadřeli snad nejvíc.

Sim Utopia 2016 2

Petr Škaroupka

Zvláštní ocenění zaslouží neregistrovaný Jakub Kratochvíla. Vojta v Caro-Kannu přehlédl brzy kvalitu a náš protivník nás poté předlouho mučil v koncovce jeho dvou věží proti naší věži a jezdci (a na začátku pěšcům 6 - 6). Protože se však do našich hradeb nemohl dostat, vrátil kvalitu s dobráním pěšce a zkoušel vyhrát věžovku s pěšcem navíc. Ani to se mu však nepodařilo a partie skončila nerozhodně. V každém případě jsme právě zde museli vynaložit velké obranné úsilí a nutno říci, že takový výkon jsme od neregistrovaného šachisty rozhodně nečekali. Zasloužený 200,-Kč poukaz!

Sim Utopia 2016 3

Jakub Kratochvíla

No a je tu borec na konec, vítěz úterní simultánky. Tím se stal 28-letý Alibek Tokabayev (Elo 1886) z Kazachstánu. Alibek je slabozraký šachista, který se ale v našich končinách již dobře zapsal 8. místem na rapid turnaji Pohár bystrcké radnice (2015), kde předstihl i několik velmi silných hráčů (IM Milan Žůrek, FM David Holemář, Lukáš Řehůřek, Petr Mlýnek ad.). V první partii jsme až komicky doplatili na nezvyk při hraní se zapichovacími figurkami na menší šachovnici, když po napadení našeho pf5 černou dámou na d7 zahrál Vojta g2-g4 v domnění, že naše dáma stojí stále ještě na d1. Já však o tah předtím dámu posunul na d2, takže po g4 přišla samozřejmě vidlička Je5-f3+ a museli jsme snad už v 10. tahu vzdátSmile. Ve druhé partii jsme našeho soupeře v koncovce čtyř věží a našeho lepšího koně nad zcela pasivním černým střelcem technicky přetlačili, v okamžiku sklizně jsem však přehlédl taktiku a partie pak již vyhrát nešla. Jeden  z komických momentů, možných asi jen při střídavém tahání, nastal ve druhé partii v okamžiku volené strategie v koncovce, kde jsem nejprve táhnul věží z h3 na h4, aby Vojta následně vrátil věž zpátky na h3. Popuzen nepochopením svého plánu jsem vrátil věž zpátky na h4 a zde už Vojta zahrál dle mého plánu druhou věží na druhou řadu s přesunem přes f3 na h3 a připoutáním obou černých věží ke krytí ph5 s tím, že zbytek obstará na druhém křídle bílý koník proti bezmocnému černému střelci. Že to nakonec nevyšlo bylo mou chybou, viz výšeSmile. V každém případě si Alibek poukazy v celkové hodnotě 700,-Kč zasloužil, načež jsme jej pochválili za dobrou hru a mladé dívky z Utopie jej pak vyvedli z útrob čajovny až na ulici.

Sim Utopia 2016 11

Alibek Tokabayev
 

Simultánka  krátce  poté  skončila, a to výsledkem 28,5 : 3,5 pro nás. Shrnuto podtrženo, poukazy získali:

Alibek Tokabayev (Kazachstán, Elo 1886) - 500 + 200
Kamil Khadash (Lokomotiva Brno, Elo 1384) - 200
Petr Špičák (TJ Sloup, Elo 1869) - 200
Martin Pokladník (TJ Sloup, Elo 1955) - 200
Jakub Kratochvíla (neregistrovaný) - 200

Simultánka se tedy vydařila a s Vojtou jsme myslím podali docela dobrý výkon. Naší roli navíc poněkud stěžoval těžký vzduch uvnitř čajovny a zanedbatelný nebyl ani náš sportovní výkon, když jsme donekonečna rotovali z jednoho patra do druhéhoLaughing. Vzhledem k výše uvedené průměrné délce jedné partie jsem už okolo 20.30 nepřipustil ke hře Michala Kaloda, neb vidina další minimálně hodiny hry by vzhledem k výše uvedenému nebyla pro naše zdraví úplně vhodná. V každém případě jsme se ale této role zhostili rádi a v budoucnu se zřejmě nebudeme bránit dalším podobným akcím.

Sim Utopia 2016 12

Add comment


Security code
Refresh