Krajský přebor družstev mladších žáků - postup nám těsně uniknul

Na tuto akci jsme se pečlivě připravovali jak na tréninku, tak i doma a cílem bylo pokusit se dosáhnout na třetí místo, zaručující postup na MČR. Po loňském 7. místě a síle kuřimských týmů, Lokomotivy a nově i Jundrova to byl smělý cíl, ale nikterak nereálný. Akce se konala v sobotu 23. března 2019 v Zastávce u Brna, kde pořadatelská Čechie vytvořila pro hráče i doprovod velmi dobré prostředí místního Dělnického domu. Příjemnou přidanou hodnotou pak byly nízké vklady (60 Kč na družstvo), párek v rohlíku pro celý tým zdarma a věcné ceny pro všechny účastníky. A jak jsme dopadli?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, článek o akci na stránkách JMŠS a fotogalerii pak na webu pořádající Čechie Zastávka.

Náš klub i kvůli věkovému omezení rokem 2007, s povinnou dívkou (Zuzka) a žákem 2010 a mladším (Adam), reprezentovala pouze moje tréninková skupina. Do Zastávky jsme nakonec odjeli bojovat za doprovodu rodičů Davida Pejchla, Martina Karafiáta, Ivana Janského (řidiči) a trenérů Leoše Fojta a mé maličkosti v této sestavě:

1. Vojtěch Klinkovský (roč. 2009)
2. Vojtěch Karafiát (roč. 2009)
3. Jiří Grausgruber (roč. 2007)
4. Adam Janský (roč. 2010)
5. Zuzana Pejchlová (roč. 2007)
6. Jakub Holubec (roč. 2008)

Ze sestavy trochu nešťastně vypadnul Prokop Šmídek (původně na 3. šachovnici), který se na akci moc těšil, ale právě v sobotu měl školní přípravku na přijímačky. To mě mrzelo, protože jsem měl vymyšlený plán se střídáním. Naštěstí se už nikdo další "nezranil", a tak jsme hráli bez střídání ve výše uvedené sestavě. Podle průměrného Ela bylo hlavním favoritem družstvo Kuřimi "A", za ním Kuřim "B", Lokomotiva Brno, Jezdci Jundrov a my pátí. Hrálo se poprvé novým přidávacím tempem 12 minut + 3 vteřiny / tah, což jsme ve čtvrtek trénovali hned ve dvou kolech našeho interního turnaje. Nyní se pokusím retrospektivně zhodnotit naše účinkování po jednotlivých kolech a na závěr přidám i hodnocení všech hráčů.

1. kolo - Kuřim C - Duras 1 : 5
Vyhráváme v pohodě, jen Adam zbytečně prohrává, což není pro jeho pohodu před těžšími zápasy optimální. No snad nebude tak zle. Mimochodem, první dva kuřimské týmy spolu po boji remizují 3 : 3.

2. kolo - Duras - Jezdci Jundrov 2,5 : 3,5
Jeden z klíčových zápasů, který rozhodly maličkosti, nakonec bohužel v náš neprospěch. Malým hrdinou se stává Vojta Klinkovský, který na jedničce zremizoval ratingově nejsilnějšího hráče turnaje Tadeáše Hladkého (1853, tedy rozdíl bezmála 700 bodů!). Dokonce odmítnul v trochu lepší koncovce remízu, ale soupeř byl nakonec na výši. Zápas mohl dopadnout opačně, kdyby Zuzka chytila jednotahově dámu Vladimíru Kalovskému. Měla sice v tu chvíli figuru míň, ale po zahrání tahu Sg5 (černá dáma byla na f6) by to bylo jasné. Velká škoda!

3. kolo - Kuřim "A" - Duras 4,5 : 1,5
Tady nebylo moc co řešit, soupeři byli prostě lepší, hlavně na předních šachovnicích. I když Vojta Karafiát stál proti Šimonu Tajovskému ve střední hře trochu aktivněji, ale pak si nechal hloupě nasadit vazbu na dámu s králem a musel vzdát. Pochvalu zaslouží Adam, který po dvou porážkách vybojoval první remízu a hlavně Zuzka, která poté co si prošla údolím stínů (soupeřka Ema Kubátová mohla být po malé kombinaci silnější už o věž) prokázala dobrou techniku a nakonec i s minimem času dokázala soupeřku zmatit, navzdory několika nepříjemným patovým motivům, které v pozici byly.

4. kolo - Vyškov "B" - Duras 0 : 6
Klesáme na poslední stůl, což je naše štěstí, protože se vyhýbáme volnému losu, za nějž se přidělují pouze 2 body. Zápas probíhá za naší jasné převahy a i když není všechno perfektní, tak nakonec dáváme kanára. Pro mě je hlavní výhra Adama, který nabírá ztracené sebevědomí.

5. kolo - Duras - Zastávka "A" 5 : 1
Další jasný zápas, kde jsme nebyli daleko od dalšího kanára. Úplně zbytečně totiž prohrává na jedničce Vojta Klinkovský, který si ve vyhrané pozici po zahájení (zisk figury nebo matový útok) sebral "zadarmo" věž, za níž ale musel dát dámu za další věž a dostal se při tom do prohrané pozice. Nicméně ostatní bodují spolehlivě, takže i zde jasně vítězíme. Velké odhodlání a koncentraci vidím především u Vojty Karafiáta s Jirkou, kteří si partie opravdu velmi pečlivě hlídají a dávají si záležet na každém tahu.

6. kolo - Kuřim "B" - Duras 2,5 : 3,5
Před tímto kolem byly v čele obě nejvýše nasazená kuřimská družstva s 13 body (udělovaly se tři body za vítězství), za nimi pak 4-bodová propast s dalšími čtyřmi týmy vč. nás. Zápas jsem nicméně odhadoval jako vyrovnaný a nakonec se moje předpověď naplnila doslova, bylo do skutečné drama! Moc si nezahrál Vojta Klinkovský, jemuž Ondřej Hronek odebral figuru už v zahájení. Prohrála také Zuzka s Bětou Kubátovou, takže to moc vesele nevypadalo. Pak však snižuje rozjetý Adam (třetí výhra v řadě!), který svého soupeře pěkně zmatil a máme i další dobré šance, nikoli však ložené. Pak dal Vojta Karafiát bez mého souhlasu za remízu svou partii s Adamem Bočkem ve chvíli, kdy měl pěšce navíc, lepší pozici a lepší čas, takže jsem následně celému týmu zopakoval věci důležité pro týmové soutěže (toto prosím neopakovat a vždycky se nejprve zeptat!). Naštěstí s posledními vteřinami dává mat Jirka, který hraje každou partii nadoraz a bylo vidět, jak moc si vzal k srdci moje slova ze čtvrtečního tréninku. Je vyrovnáno! A o našem vítězství nakonec rozhoduje Kuba, který dokázal docela dobře realizovat převahu figury, byť jsem měl obavy z jeho dlouho nerozehrané dámy. Připisujeme tedy veledůležité tři body a před závěrečným zápasem s Lokálkou jsme na třetím postupovém místě!

7. kolo - Duras - Lokomotiva Brno 2 : 4
Poslední kolo a hra o všechno. Z losu bylo zřejmé, že prakticky jistými postupujícími budou obě kuřimská družstva a že o třetí flek si to na férovku rozdáme s Lokomotivou. Máme díky zápasům s kompletním čelem dokonce nejlepší pomocné hodnocení ze všech týmů a k postupu nám tedy stačí remíza. Zápas ale probíhá za převahy našich soupeřů. Po mnoha dobře sehraných partiích dolehla nervozita na Vojtu Karafiáta, který nezahrál dobře především technicky a jeho soupeřka Marie Vavřínková poté neměla sebemenší problém s realizací převahy. Dobře nehraje ani rychlý Adam, který docela zapomněl moje nedávná slova o způsobu hry proti 1.d4. Proti Lauře Coufalové sice vzdoruje dlouho, ale soupeřka je i v této partii na výši. Pochybně hraje v zahájení Vojta Klinkovský, který má na jedničce těžkou úlohu proti Michaelu Ulčákovi. V horší pozici však následně překvapivě drží a nakonec uhrává velmi cennou remízu! Totéž se podaří na trojce Jirkovi, který měl ve věžovce dokonce pěšce navíc. Toho však lehkomyslně ztratil, nakonec ale i s minimem času dokázal hru převést do tupé remízy (dva pěšci f+h proti sobě za účasti věží a králů), se kterou soupeř rozumně souhlasí. Je to tedy 1 : 3. K postupu potřebujeme vyhrát obě partie na zadních šachovnicích, což je na první pohled nemožný úkol. Kuba stojí totiž úplně na prohru, když má ve věžovce několik pěšců méně. V souboji Zuzek má ta naše navrch proti Zuzce Jackovičové, když převaha celé věže v koncovce bez dam dává tušit příznivý výsledek. Nakonec ale všechno dopadne úplně jinak. Kubův soupeř Petr Hladký nejprve ztrácí ve věžovce věž a když následně neprotlačí jednoho ze svých volných pěšců do dámy (bylo to tam), Kuba pěšce posbírá a matí! Po tomto direktu se soupeři najednou musejí obávat, protože k vítězství naší Zuzky je opravdu blízko. Zuzana Jackovičová však zmobilizovala všechny své síly a přitáhla na dámské křídlo krále, jezdce a pěšcovou převahou 3-1 si vytvořila nepříjemný tlak. Po výměně pěšců a jezdců vznikla tato poučná pozice, která nakonec rozhodla o postupujícím.

Pejchlova Jackovicova1

Pejchlová - Jackovičová po 48.-c3+

V pozici na diagramu dala ZJ svým posledním tahem 48.-c3+ a naše Zuzka stála před klíčovým rozhodnutím. Vyhrává zde pouze jediný tah, všechny ostatní naopak prohrávají! Zuzka bohužel zahrála 49.Kd1?? a po b2 50.Vb1 Kb3 byl konec.

Pejchlova Jackovicova2

Pejchlová - Jackovičová - analýza po 50.Vc8!

Po správném 49.Vxc3! b2 50.Vc8! by byl naopak konec na druhé straně (50.-Kb3 51. Vb8+ Ka2 52.Kc2+-), černé by nepomohlo ani postavení jezdce se šachem (bílý král by jednoduše došel k černým pěšcům). Zápas tedy prohráváme 2 : 4 a na MČR tak postupují naši soupeři, postup byl ale blízko blizoučko...

Nyní krátké hodnocení jednotlivých hráčů.

1. Vojta Klinkovský 1165, zisk 3/7, Rp (výkon) 1259
Vojta zahrál docela dobře a přesně splnil to, co jsem od něj na jedničce očekával. Tedy houževnatou hru bez hrubých chyb s dobrou schopností využívat příležitosti. Vojta to měl těžké, když se utkal s těmi nejsilnějšími protivníky, často o několik set bodů silnějšími (Tadeáš Hladký 1853, Václav Šetina 1552, Ondřej Hronek 1561, Michael Ulčák 1510). V těchto soubojích ale vybojoval pěkné dvě remízy a protože je celkový výsledek nad úrovní jeho Ela, připisuje ještě body do ratingu. Chtělo by to nicméně zlepšit především zahájení a dále také kombinační postřeh a správnou volbu plánů v jednotlivých pozicích.

2. Vojta Karafiát 1279, zisk 4,5/7, Rp 1244
Při postupových úvahách jsem vsadil na vyrovnanost našeho týmu a ratingově nejsilnějšího Vojtu Karafiáta jsem proto posadil na druhou desku, kde jsem očekával tvrdý drive. Vojta rozhodně nezklamal a během celého turnaje jsem na něm viděl velké odhodlání a koncentraci na každý tah. To se bohatě vyplácelo a velmi dobrý dojem trochu pokazil až závěr. O remíze v 6. kole už byla řeč a jediná nepovedená partie je bohužel z posledního kola. I na psychice ale budeme pracovat a Vojta má rozhodně velký potenciál. Navíc na sobě nyní hodně pracuje a pokud vydrží, tak jej možná už zanedlouho čeká velký vzestup!

3. Jirka Grausgruber 1126, zisk 4,5/7, Rp 1265
V posledních měsících jsem si všimnul zvýšeného Jirkova sebevědomí, se kterým začal porážet silnější hráče, když vodítkem mi byl náš interní turnaj, doplněný výsledky na turnajích a také Jirkovo nedávné cenné vítězství nad Martinem Lúčem. Odvážně jsem tedy vsadil na tento důležitý prvek, dal Jirku na trojku a vyplatilo se! Už na posledním tréninku byl Jirka blízko vítězství nad Vojtou Klinkovským a moje popartiové vysvětlení hlavních zásad hry a realizace převahy u přidávacího tempa si vzal Jirka příkladně k srdci. A v Zastávce to byl právě Jirka, kdo mě nejpříjemněji překvapil. Bojoval opravdu srdnatě, ve snaze nedělat zbytečné chyby déle přemýšlel a nakonec soupeře přehrával ve svých časových tísních, k čemuž bylo hrací tempo ideálním prostředkem. Z toho jsem měl opravdu radost, takhle nějak má vypadat hra nadoraz! Jirka díky výsledku připíše větší množství bodů do Ela, bravo!

4. Adam Janský 1172, zisk 3,5/7, Rp 1072
Adam je ohromně talentovaný, ale bez samostudia a tvrdé práce to nepůjde. Jeho silný kombinační talent a hra v pozicích, kde má inciativu sráží někdy přílišný optimismus a slabší hra v technických pozicích či zahájeních, které nezná. Jedním z klíčových faktorů je pak u Adama psychika, která je někde úplně jinde když se daří než v situacích, kdy se musí vyrovnávat s momentální nepřízní. Tomuto hodnocení odpovídá také výsledek, který je lehce podprůměrný a měl by Adama vyburcovat k práci především doma. Pokud se to podaří, máme se nač těšit, protože Adam má podle mého vůbec největší potenciál ze všech hráčů v mé skupině.

5. Zuzka Pejchlová 1034, zisk 4/7, Rp 1184
U Zuzky jsem spoléhal na to, že s novým tempem půjdou nahoru i výkony a bude tak na pětce přinášet důležité body. Už na čtvrtečním tréninku Zuzka vyhrála v tomto tempu obě své partie a v náporu pokračovala i v Zastávce, když z prvních pěti kol nasbírala 4 body. Jak už bylo výše řečeno, velká škoda byla především u druhé partie v zápase proti Jundrovu, kterou mohla Zuzka vyhrát. V posledních dvou kolech to už pak byly těžké partie, v nichž byly šťastnější její soupeřky, nicméně do budoucna zde vidím velký potenciál! Také Zuzka díky dobrému výsledku připisuje body do Ela.

6. Kuba Holubec 1021, zisk 6/7, Rp 1309
V naší vyrovnané sestavě připadla nevděčná role povinně bodující mašiny na Kubu. Kuba se této role zhostil na poslední šachovnici velmi dobře a až na dvě zaváhání, z nichž to z posledního kola mělo šťastný konec, to bylo celkem v pořádku. Slabiny u Kuby stále vidím v zahájení a také v chápání priorit a plánů v jednotlivých pozicích. Chtělo by to proto pečlivěji a častěji procházet naše materiály, aby se herní projev na této úrovni zlepšil. Technicky to už bylo docela dobré a pokud dostal Kuba příležitost, už si ji spolehlivě pohlídal. V každém případě ale zde výborný výsledek!

Celkově tedy končíme na 4. místě, ale po velmi bojovném výkonu všech hráčů, z nichž mnozí zahráli nad své Elo. Pozitivní bylo velké odhodlání a soustředěnost, což jsou hodnoty, na nichž se dá do budoucna stavět. Postup byl nakonec blíž, než jsem čekal, tak snad to už příště vyjde🙂.

 

Zastavka 2019 teams

Zleva Vojta Karafiát, Jirka, Adam, Zuzka, Kuba a Vojta Klinkovský, vzadu trenéři Leoš Fojt a Neklan Vyskočil

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit