Extraliga úspěšně za námi!

O minulém víkendu skončila naše nejvyšší šachová soutěž extraliga. Závěrečné trojkolo se odehrálo ve Frýdku-Místku a náš tým do něj vstupoval z 8. místa. Vzhledem k dostatku bodů (9) i odstupu od poslední "sestupující" dvojice (6, resp. 7 bodů) jsme mohli hrát v klidu a pokusit se event. naše umístění ještě vylepšit. Našimi soupeři v tomto trojkole byli postupně Moravská Slavia Brno, domácí BŠŠ Frýdek-Místek a Slavoj Český Těšín. A jak to celé dopadlo?

Kompletní výsledky naleznete tradičně na svazových stránkách a chess-results, dále svazový článek s hodnocením jednotlivých týmů a fotografiemi, jakožto i fotografie Břeti Eichlera, partie a přirozeně také online přenos (dole kliknout na požadované kolo). Průběh extraligy pravidelně komentujeme také na našem Facebooku či blogu. Výsledky našeho týmu vč. bilance jednotlivců jsou potom zde a pro zajímavost udávám ještě článek Jana Kalendovského v Brněnském deníku.

3kolo FM pohary

O tyto krásné poháry se hrálo

Hrálo se na SPŠ a OA ve Frýdku-Místku. Zázemí i místnost, kde hrály všechny týmy, byly pěkné, ale jedna věc se pořadatelům úplně nepovedla. Byly jím hrací stoly, tedy přesněji řečeno školní lavice. Na ně se sotva vešly dřevěné online šachovnice a hráči tak nějak neměli kam dát ruce. Dokonce větší hráči (např. Jan Bartoš z Unichessu) neměli kam dát nohy, protože ty narazily na klasickou přihrádku, kam se dávají obyčejně sešity či knihy. Výše jmenovaný hráč Unichessu to vyřešil odsunutím se od stolu, na což jsme ale doplatili především já a vedle mě hrající Roman Chytilek, protože jsme seděli téměř za ním a nemohli tak projít uličkou na toaletu. Když už se to nakonec podařilo, vyčítavé pohledy na sebe nenechaly dlouho čekat, no co se dalo dělat. Podmínky však byly pro všechny stejné, a tak raději pojďme k vlastním zápasům.

3kolo FM sal

Hrací sál

Moravská Slavia - Duras 4 : 4

Prestižní brněnské derby se odehrálo hned na úvod trojkola. Měli jsme Morendě vracet loňskou porážku a vzhledem k tomu, že jsme letos za Morendou zaostávali pouze o horší skóre, byla motivace o to větší. Zápas to byl velmi dramatický a boj probíhal více než 5 hodin. Dalo by se s trochou nadsázky říci, že se jednalo o zápas dvou rozdílných poločasů. V tom prvním jsme k několika remízám ukořistili dva celé body zásluhou mé maličkosti a IM Martina Červeného, který porazil FM Tomáše Vojtu. Mým soupeřem byl náš bývalý hráč Bronislav Vymazal, který měl do té doby 4,5/7 a hrál tedy o IM normu. Partii jsem však držel pevně v rukou a když Broňa nepřesunul svou věž z f5 na d5, získal jsem převahu a v časové tísni soupeře partii zakončil:

Vyskocil Vymazal


38.Sxe5 Ka6 [38.-Vxe5 39.Vd7++- se ziskem dámy; 38.-fxe5 39.Vd7+ Kc8 40.Dxc6+ Vxc6 41.Vxe7+- se ziskem figury; 38.-Sd6 39.Jxf6 Sxe5 40.Vxe5 Dxe4 41.Vxe4 Vxf6 42.Vxg4+- a věžovka se třemi pěšci navíc je hladce vyhraná] 39.Jf4 fxe5 40.Jxe6 - 1 : 0.

Závěr ostré partie IM Martin Červený - FM Tomáš Vojta rozhodla časová tíseň černého:

Cerveny Vojta

38.-d2?? (38.-Vc2! s přehrazením Vc1 slibovalo ještě napínavou podívanou) 39.Dg8+ Kd7 40.Vxf7+ a černý se před matem vzdal.

Druhý poločas byl ve znamení našich soupeřů, kteří snížili na dvojce, kde náš GM David Shengelia nevyužil velké převahy ve střední hře a partie se nakonec definitivně otočila v koncovce, kterou jeho polský soupeř GM Bartlomiej Heberla vyhrál. O konečné púodobě výsledku se rozhodovalo v partii GM Pavel Blatný - Jakub Roubalík. Kuba stál ve střední hře trochu lépe, ale v časovce ztratil pěšce. Rovnováhu zajišťovaly jeho aktivní figury, nicméně postupně začal ztrácet půdu pod nohama.

Blatny Roubalik

V pozici na diagramu ale mohlo ještě všechno dobře dopadnout, kdyby Kuba našel "pasivní" ústup 62.-Kd6! (ke stejným závěrům vede i 62.-Ke6), po němž bílý ztrácí jednoho ze svých pěšců (b4 nebo h2) s jasnou remízou. Kuba šel však aktivně 62.-Ke4? a po 63.Vc5 Vxb4 64.Vxc6 vznikla pozice, kde sice bílý není ještě vyhraný, ale bránit dvojici spojenců je obtížné. Nakonec je vůdce bílých i s trochou štěstí prosadil a zvítězil v 96. tahu, čímž stanovil konečný nerozhodný stav.

Duras - BŠŠ Frýdek Místek 3,5 : 4,5

V našem druhém zápase jsme nastoupili proti silnému domácímu týmu, který (jak se později ukázalo) byl jediný, který vzal zápasovou remízu novému mistrovi z Lysé nad Labem. O tom, že se jedná o velmi silný tým svědčí i fakt, že třetí hráč českého žebříčku GM Igors Rausis (2653) nastoupil až na 5. šachovnici. Naši soupeři měli v tomto zápase převahu a rychle vedli 0,5 : 2,5. Pak se však povedlo zabodovat IM Martinu Červenému a mně a rázem bylo vyrovnáno. Když pak ale na jedničce zbytečně rychlou hrou v soupeřově časovce podlehl matovému útoku (nemuselo k němu dojít) náš GM Daniel Sadzikowski běloruskému GM Andreji Zhigalkovi, prohrávali jsme o bod a více než dvě remízy z posledních dvou partií uhrát nešlo. Tedy těsná, ale asi zasloužená porážka, z níž vyjímám obě naše výhry.

IM Vojtěch Rojíček - IM Martin Červený

Rojicek Cerveny

Martin se na partii dobře vyspal a soupeře postupně přehrál. V pozici na diagramu vše zakončil tahem 45.-Ve4!, po němž se bílý vzdal [46.Ve1 Vc2+ 47.Kb1 Vxe1+ 48.Sxe1 Ve2 49.Sc3 Vg2 a bílý ztratí Va1]

WIM Kristýna Novosadová - IM Neklan Vyskočil

Novosadova Vyskocil


27.-Ve2! 28.Vg2 Vxf2! a bílá se vzdala [29.Vxf2 Dg3+ 30.Kh1 Dxf2-+]

 

3kolo FM detektor

Sobotní kontrola detektorem kovů se neobešla bez úsměvů - náhodně byl totiž vylosován partner Kateřiny Šmajzrové GM Pavel Šimáček

Slavoj Český Těšín - Duras 2 : 6

Před naším posledním zápasem nás potěšila zpráva o nečekané remízové ztrátě Morendy s naším posledním soupeřem, který byl již jistým sestupujícím. A protože nám nahrály též porážky našich konkurentů s favority, mohli jsme v případě výhry a ostatních předpokládaných výsledků dobýt pěkné 6. místo.

Zápas se nám docela povedl a postupně jsme našeho soupeře přehráli až ke konečnému vysokému vítězství. Ke čtyřem remízám výhry přidali GM David Shengelia (v partii si postavil dokonce druhou dámu), Kuba Roubalík s IM Romanem Chytilkem, kteří byli do té doby bez výhry a moje maličkost IM Neklan Vyskočil, když se mi podobně jako GM Evgenyi Najerovi z Lysé (jinak hráč s nejlepším výkonem v soutěži) a IM Jaroslavu Burešovi ze Slavoje Poruba, povedlo vyhrát všechny tři víkendové partie. A protože v souběžně hraných zápasech k překvapení nedošlo, mohli jsme tímto vítězstvím slavit skvělé 6. místo, které je historicky šestým nejlepším výsledkem Durasu v nejvyšší týmové soutěži. Pro zajímavost udávám tuto statistiku od roku 1963, kdy jsme hned v premiéře dosáhli na zatím nejlepší umístění a současně také jedinou medaili (3. místo). Údaje jsem čerpal z naší kroniky, kterou do elektronické podoby převedl na náš web Petr Mlýnek (velké díky!).

1963 = 3
1964 = Královo Pole Brno prohrálo ve 2. kole s Motorletem Praha, tedy bez finálové účasti
1965 = 4
1966 = 6
1967 = 7
1968 = 6
1969 = 8
1970 = 7
1975 = 11 (sestup)
1977 = 5
1978 = 7
1979 = 8
1980 = 11 (sestup)
1983 = 11 (sestup)
2009/2010 = 12 (sestup)
2015/2016 = 9
2016/2017 = 9
2017/2018 = 10
2018/2019 = 6
 

Extraliga 1819 tabulka 

Tolik tedy k letošní extralize. Děkujeme všem našim partnerům, bez nichž bychom nemohli na této úrovni hrát a taktéž všem příznivcům, kteří nám drželi palce. Doufáme, že příští rok budeme moci i v relativně skromných podmínkách pokračovat dál a třeba se pokusit o vylepšení dosavadního maxima v naší novodobé historii, kterou píšeme od sezóny 2015/2016.

Duras 1819

Náš tým, zleva: IM Martin Blahynka, IM Cyril Ponížil, IM Roman Chytilek, IM Martin Červený, IM Neklan Vyskočil, Jakub Roubalík, GM David Shengelia a GM Daniel Sadzikowski

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit