Přebory Brna v bleskové hře - po dvou letech máme opět double!

Letošní přebory Brna v bleskové hře se odehrály opět pod taktovkou jundrovských Jezdců s Michalem Šípkem v čele, tentokrát ovšem průlomově v opačném pořadí, než jak jsme byli po celá desetiletí zvyklí. Nejprve se totiž 18.4.2019 odehrál turnaj jednotlivců a až o týden později 25.4.2019 turnaj družstev. Důvodem byl především fakt, že v posledních dvou letech družstev citelně ubylo. Zatímco v roce 2017 jich hrálo šest, minulý rok pak již dokonce ostudné čtyři týmy. Odehrát turnaj krátce po skončení městského přeboru, kdy hráče ještě nepohltí rodinné povinnosti, byl myslím dobrý nápad, a tak se dala čekat vyšší účast. A jak jsme si vedli my?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, tedy nejprve jednotlivci, následně družstva a k dokreslení atmosféry nabízím ještě fotogalerii Michala Šípka.

Jednotlivci - 18.4.2019

Vše tedy začalo netradičně turnajem jednotlivců. Z našeho klubu se jej zúčastnili můj extraligový spoluhráč Jakub Roubalík, Pavel Menčík a autor těchto řádků IM Neklan Vyskočil. Celkem hrálo 15 účastníků, přičemž mezi hlavní favority patřili IM Jaroslav Bureš, Kuba Roubalík, FM Josef Kratochvíl a moje maličkost.

Turnaj se obešel bez větších překvapení a na stupních vítězů nakonec stanuli právě zmínění favorité. O celkovém pořadí prakticky rozhodly vzájemné duely, z nichž jsem vyšel nejlépe já (výhry s Kubou Roubalíkem a Jardou Burešem, remíza s Pepou Kratochvílem), takže jsem si v posledním kole mohl dovolit jako pojistku taktickou remízu s bossem Moravské Slavie Michalem Vávrou. Ziskem 12/14 jsem bral palmu vítězství a přebornický titul za samostatné 1. místo a zopakoval tak triumf z roku 2017. O půl bodu zpět skončil na 2. místě Kuba Roubalík, čímž stvrdil úspěch našeho klubu. 3. místo pak ziskem 10,5/14 vybojoval FM Josef Kratochvíl, jemuž klubová příslušnost (Gordic Jihlava) neumožnila bojovat o mistrovské pocty v rámci Brna. Ani čtvrtý IM Jaroslav Bureš (10/14, Slavoj Poruba) nemá klubovou příslušnost v Brně, a tak bronzovou medaili nakonec vybojoval ziskem 9/14 celkově pátý Kyryl Slepov z pořádajících Jezdců Jundrov.

BPB 2019 jednotlivci

Zleva: Jakub Roubalík (2), IM Neklan Vyskočil (1) a Kyryl Slepov (3)

Družstva - 25.4.2019

Turnaj družstev jsme nakonec obsadili jedním družstvem, které hrálo v trochu pozměněné extraligové sestavě 1. IM Neklan Vyskočil, 2. Jakub Roubalík, 3. IM Martin Blahynka a 4. IM Roman Chytilek. Turnaj přinesl nejen kýžené zvýšení počtu zúčastněných týmů, ale především kvalitu, která byla jednou z nejvyšších za posledních 50 let (1x GM, 5x IM, 2x FM a 1x WIM). Zúčastnilo se jej nakonec deset družstev, což sice není proti minulým letům zázračné číslo, nicméně se zde snad blýská na lepší časy. Alarmující je ale neúčast dřívějších hlavních brněnských bašt Lokomotivy, ŠK 64 (bývalé Zbrojovky) a University, což platilo také v soutěži jednotlivců.

Turnaj se rozhodnutím pořadatelů hrál nakonec dvojkolově, tedy pro alespoň částečné urychlení s okamžitými odvetami. Hrací systém 3 body za vítězství a 1 bod za remízu pro každý zápas nabádal k maximálním výkonům v každé partii, ovšem udržet na uzdě koncentraci a únavu pro celých 18 partií nebylo vůbec jednoduché. Já přišel do hrací místnosti krátce před 18.30 a kluci mi už se smíchem oznamovali, že budu hrát první šachovnici, že jsem prý jako ten přeborník. Kupodivu mi to bylo celkem jedno, a tak jsem nás šel zeprezentovat:-). Nicméně prestižně jako my vzali turnaj i ostatní týmy, takže jsem se na první desce utkal například s jedním z nejlepších českých blicařů IM Vojtěchem Zwardoněm (1 : 1), s jediným velmistrem v turnaji Pavlem Blatným (0,5 : 1,5) nebo s IM Jardou Burešem (1 : 1). Turnaj byl nesmírně vyrovnaný a dramatický až do posledního kola a ve vedení se střídaly především družstva Jundrova, Naplechteamu a náš tým. Kvalitní sestavy však měly také Moravská Slavia, Utopia Team nebo Bystrc Oilers. Před posledním dvojkolem vedli Jezdci Jundrov (42) před námi a Naplechteamem (oba 41), přičemž my hráli proti Bystrci "B" a v přímém souboji si to rozdali Jezdci s Naplechteamem. Naše pokojné vítězství 2x 4: To dávalo dobré naděje na vítězství v turnaji, k čemuž nám stačilo, aby Naplechteam vzal Jezdcům alespoň jednu zápasovou remízu. I přes dvě porážky IM Vojtěcha Zwardoně (proti IM Jaroslavu Burešovi) se to nakonec podařilo, když Naplechteam Jezdce porazil těsně 2,5 : 1,5 v obou zápasech, takže jsme při bodové rovnosti nakonec mohli oslavit přebornický titul díky lepšímu celkovému skóre. Nejlépe zahráli na dvojce Kuba Roubalík (16/18) a na trojce IM Martin Blahynka (15,5/18) a oba byli také nejlepšími hráči na svých šachovnicích. Druhý skončil Naplechteam, kde na 4. šachovnici zahrála výborně dcera známého IM Pavla Zpěváka Jana Zpěváková (16/18). No a třetí Jezdci Jundrov zase spoléhali na lídra IM Jaroslava Bureše, který dosáhnul nejlepšího výsledku na elitní 1. šachovnici (14,5/18). Zklamaná asi byla extraligová Moravská Slavia, která skončila na nepopulárním 4. místě, nicméně v rámci Brna to ještě díky účasti neregistrovaného Naplechteamu znamenalo bronzovou pozici. Pátý skončil první tým Bystrc Oilers a šestý zajímavě složený Utopia Team. Celkové pořadí s jednotlivými výsledky pak můžete nalézt v odkazu výše.

BPB 2019 druzstva

Zleva naše vítězné družstvo: IM Roman Chytilek, IM Martin Blahynka, Jakub Roubalík a IM Neklan Vyskočil

Tedy shrnuto podtrženo - máme po dvou letech opět double, takže v letošní sezóně další pěkný úspěch. Mezi ně je třeba zařadit především 6. místo mužského extraligového týmu (od roku 1963 čtvrté nejlepší umístění klubu v nejvyšší soutěži!), suverénní postup mládežnického áčka do extraligy nebo vítězství v krajském přeboru v rapid šachu jednotlivců (IM Neklan Vyskočil).

U dalších akcí tedy na viděnou!

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit