Boskovický soudek - přebornický titul patří nám!

Tradičního boskovického klání se letos zúčastnilo velmi pěkných 27 družstev. Turnaj se hrál současně jako přebor JMŠS v rapid šachu družstev a z našeho klubu se jej zúčastnily hned tři týmy. Jako první se do turnaje přihlásilo naše čerstvě extraligové mládežnické družstvo v sestavě 1. David Barák, 2. Petr Glozar, 3. Filip Nezval, 4. Matěj Tajovský a dostalo tak přízvisko "A". Po delších jednáních se do turnaje přihlásila ještě další dvě družstva, přičemž to v sestavě 1. IM Neklan Vyskočil, 2. Martin Nový, 3. Petr Mlýnek a 4. Milan Donnert mělo i přes přízvisko "B" bojovat o příčky nejvyšší. No a velmi sympaticky se turnaje nakonec zúčastnilo družstvo našich "superjuniorů" s přízviskem "C", které hrálo na střídání v těchto pěti hráčích: 1. Jan Brož, 2. Martin Lúč, 3. Klára Kunčická, 4. Adam Janský a 5. Jiří Grausgruber. A jak že jsme dopadli?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, fotogalerii pak na Facebooku pořádající Slavie Boskovice.

Turnaj zpočátku nabral ztrátu díky menším protestům některého z týmů ohledně nasazení. To nakonec ustavilo do role jedničky Slavii Kroměříž, nás na druhou pozici a třetí Pivovar Dalešice. Tyto papírové předpoklady ale zdaleka nemusí vždy platit a naším cílem bylo soustředit se plně na výkon v turnaji. Byl jsem docela zvědavý, jak se nám to povede v poloseniorské sestavě, ovšem s úřadujícím mistrem ČR seniorů v kategorii S60 Petrem Mlýnkem jsem věřil, že to dáme😉. Zvědavý jsem byl taktéž na naše úspěšné juniory i "superjuniory" (rozuměj nejmladší), které jsem měl krom vlastního hraní také na starost.

Turnaj po menším zdržení pak již nabral spád a mohlo se konečně hrát. Ke klíčovým duelům došlo ve 4. a 6. kole, v nichž jsme se utkali s hlavními konkurenty z Kroměříže a Dalešic. Do té doby jsme docela efektivně využívali 3-bodového systému, v němž se za jakékoli vítězství (tedy min. 2,5 : 1,5) počítaly tři body, což jsme dali hned 3x (ve 2., 3. a 5. kole). Ve 4. kole jsme však narazili na nejvýše nasazenou Kroměříž, s níž jsme nakonec prohráli těsně 1,5 : 2,5. Po následně stejně vysoké výhře nad slabším Hlinskem, kde nečekaně prohrál Milan Donnert, jsme stanuli v další klíčové bitvě, a to proti Dalešicím. Ani zde se nám ale zápas úplně nepovedl a moje druhá porážka na turnaji v napínavé partii s nejlepším hráčem IM Jaroslavem Burešem stanovila při třech remízách naší druhou těsnou porážku v turnaji. Poté jsme ale už neponechali nic náhodě a zbylá tři kola jsme s přehledem vyhráli. Nelenili však ani naši konkurenti. Dalešice sice ve vzájemném zápase těsně vyzráli na Kroměříž, ale nakonec jim to na vítězství v turnaji nestačilo a o nepatrně lepší skóre nakonec stanulo v cíli na piedestalu družstvo ze Zlínského kraje. To táhnul především FM Vladimír Karlík na 3. šachovnici (8,5/9), k jehož výsledku se spoluhráči sice nepřiblížili, ale protože bodovali v důležitých zápasech, na konečné vítězství to nakonec stačilo.

Boskovicky soudek 2019 3

Zleva Miroslav Beneš, FM Vladimír Karlík, FM Josef Mudrák, Petr Koutný a Lukáš Holík

Druhý Pivovar Dalešice se opíral především o vynikajícího IM Jaroslav Bureše, který získal na 1. šachovnici 8,5/9 a jedinou remízu ztratil s naším Davidem Barákem.

Boskovicky soudek 2019 4

Zleva Lukáš Holík, IM Jaroslav Bureš, JanTesař, Karel Kredl, Luboš Svíženský a Jaromíra Vítková

O pouhý bod za vítěznou dvojicí jsme tedy skončili my, přičemž při zpětném pohledu stačilo remizovat s jedním z vítězů a turnaj bychom vyhráli. Nicméně vzhledem ke skutečnosti, že oba vítězné týmy nespadají do Jihomoravského kraje, patří přebornický titul pro letošní rok nám, tedy Durasu! K výkonu bych asi jen poznamenal, že mých 7/9 určovalo vždy výsledek zápasu, tedy sedm výher a dvě porážky jsou zajímavě shodné s výsledky našeho družstva. Velmi dobře hrál na dvojce Martin Nový, který díky svému pevnému a solidnímu stylu nakonec neprohrál a výsledkem 6,5/9 významně přispěl k našemu úspěchu. Jeden z jeho soupeřů, vždy aktivně hrající Tomáš Lakatoš, se v lehké nadsázce dokonce vyjádřil, že proti tak serióznímu stylu nemá šanci😉. Petr Mlýnek (5,5/9) s Milanem Donnetem (6/9) sice občas klopýtli, ale důležité body získávali a nakonec to v pohodě stačilo ke kýženému úspěchu.

Boskovicky soudek 2019 1

Zleva náš tým: Martin Nový, Milan Donnert, Petr Mlýnek a IM Neklan Vyskočil

Junioři si počínali trochu nevyrovnaně, ale stále se drželi na dohled předním umístěním. Švýcarský systém si však na závěr zažertoval derby soubojem v posledním kole, kde to kluci už nedali a po porážce 0,5 : 3,5 s námi klesli na 12. místo. David Barák měl rozdílné výsledky bílými (např. remíza s IM Burešem) a černými, a tak jeho výsledek 4/9 není nic moc, i když kompletně obehraná špice a průměr 2063 mají svou hodnotu. Pochvalu zaslouží Filip Nezval, který při průměru soupeřů 1846 získal na trojce pěkných 6/9.

A jak naši "superjunioři"? V prvních dvou kolech zaplatili nováčkovskou daň, když možná ještě týmový turnaj dospělých nikdo z nich nehrál. Po dvou kanárech od mnohem zkušenějších protivníků jsem mladíky uklidňoval, ať neklesají na mysli, že jejich chvíle teprve přijdou. Po volném losu ve 3. kole už ale začalo družstvo pěkně šlapat a bodovat i v zápasech, kde byli mírnými favority jejich soupeři. Skvěle si počínal zejména Adámek Janský, který vyhrál čtyři partie v řadě a držel tým nad vodou. Když se k němu občas přidali i další, body pojednou začaly naskakovat. V cíli z toho nakonec bylo 23. místo za dvě výhry (třetí z volného losu za dva body), dvě remízy a čtyři porážky, což je na tak mladý a nezkušený tým velmi dobrý výsledek, za nějž si také odnesli většinou sladké věcné ceny. Nejlépe zahrál benjamínek Adam Janský (ročník 2010), jehož 4,5/7 jistě předčilo nejen moje očekávání. Honzík Brož (2,5/7) bral první desku jako přípravu na závěrečný díl krajského přeboru v rapid šachu (18.5. v Břeclavi), nicméně podle svých slov moc spokojený nebyl. Já však myslím, že se mu tato zkušenost bude velmi hodit! Martin Lúč lehce pod průměrem (2,5/7, průměr soupeřů 1470), Klárka doplácela na časté časové tísně a zde v dobře rozehraných partiích bohužel zbytečně ztrácela body a Jirka nakonec přijatelných 1/4.

Boskovicky soudek 2019 2

Zleva senátorka Jaromíra Vítková, Honzík Brož, Jirka Grausgruber, Adámek Janský, příkladně v dresu Klárka Kunčická, Martin Lúč a místostarosta Lukáš Holík

Pěkná akce za účasti hned tří našich družstev, přičemž získaný přebornický titul jest dalším kamínkem do naší letošní úspěšně mozaiky. Poděkovat můžeme obětavým organizátorům, kteří na zahájení a závěrečné vyhlášení využili přítomnosti boskovického místostarosty Lukáše Holíka a sympatické senátorky Jaromíry Vítkové.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit