Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v Koutech nad Desnou - postupují David Barák a Michael Kureš

Tradiční velká mládežnická akce se letos uskutečnila v termínu 26.10. - 31.10.2019, a to opět v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Naše výprava čítala celkem 28 lidí, z toho 16 mládežníků Durasu a k nim Olga Dvořáková (Spartak Adamov) se Šimonem Tajovským (ŠK Kuřim), kteří jsou členy tréninkové skupiny Tomáše Poláka. Výsledek i skromné hodnocení především mé 8-členné skupiny (áčko víceméně pouze výsledkově) přidávám níže. Tedy pokud vás zajímají podrobnosti, čtěte dále.

Výsledky všech turnajů naleznete tradičně na chess-results, stránky pořadatele, kde mj. naleznete online partie nebo partie ve formátu pgn, pak na tomto odkazu.

Z našich mládežníků byli favority na postup (v každé kategorii 8 nejlepších) především druzí nasazení David Barák (U16) s naší novou posilou Michaelem Kurešem (U14). V kategorii U10 byl šestým nasazeným Adámek Janský, ovšem u nejmladších mládežníků nemá Elo jednoznačně vypovídající hodnotu. Tak pojďme na to:

U10 - Adam Janský - 5,5/9, 18. místo - Adam byl šestý nasazený, což ale v nejmladších ročnících až tolik neznamená. Přesto jsem Adámkovi věřil a jen škoda nevyužitých šancí, mohl z toho být dost možná postup (na ten stačilo 6/9 při dobrém pomocném hodnocení). Nakonec ale i tak solidní výsledek a umístění.

U12 - Vojta Karafiát - 5/9, 28. místo - Vojta hrál docela dobře a o možný postup se připravil v 8. kole, kdy pro mě nepochopitelně dal věžovku se dvěma pěšci navíc za remízu Denise Bartečkové (možná je to pěkná holka, nevím). V případě výhry by zbýval už jen jeden vítězný krok a zde bych se Vojtovi v přípravě na poslední kolo věnoval určitě o hodně více.

U12 - Vojta Klinkovský - 5/9, 33. místo - druhý Vojta je zajímavý tím, že nedělá moc hrubých chyb, na druhé straně to ale chce vylepšit zahájení a kombinační schopnosti s propočtem, které často partie rozhodují. Výsledek je odpovídající Vojtově aktuální herní síle, jsem o něco více spokojen než opačně.

U12 - Jakub Holubec - 4,5/9, 40. místo - Kuba hrál opravdu zajímavě a některé výsledky byly pro mě nečekané. Závěrečnou porážkou si trochu pokazil docela dobrý dojem, nicméně umístění nakonec téměř přesně odpovídá nasazení (41). Kubovi schází Adamův drive s kombinačními schopnostmi, na druhé straně nedělá moc hrubých chyb, hraje pečlivě a zodpovědně. U Kuby věřím, že se přes naše diagramy dostane mnohem výše, než je nyní.

U14 - Michael Kureš - 8/9, 2. místo - postup na MČR - Míša prakticky celý turnaj vedl, v posledním kole jej však po remíze dohnal nejvýše nasazený Lukáš Petříček z Kuřimi, v jehož prospěch nakonec těsně rozhodlo pomocné hodnocení. V každém případě ale skvělý výsledek a rovněž pěkná a odvážná hra (aspoň co jsem měl možnost občas vidět při online přenosu).

U14 - Šimon Tajovský (ŠK Kuřim) - 6,5/9, 5. místo - postup na MČR

U14 - Jan Brož - 5,5/9, 16. místo - Honzík bydlel v apartmánu s mou skupinou, takže jsem během neustálého šachování (obyčejně 10-11 hodin denně) více vnímal jeho vystoupení. Trochu nečekaně dobré výsledky pak dávaly naději na postup do posledního kola, kde ale bohužel podlehl v přímém souboji Šimonovi. I tak ale určitě palec nahoru za velmi dobrý výsledek!

U14 - Martin Lúč 4/9, 49. místo - také Martin bydlel v našem apartmánu, takže jsem i zde vnímal jeho výsledky a navíc opravdu výjimečně efektní výhru nad Marií Vavřínkovou (viz níže). Konečný výsledek zhruba odpovídá nasazení (47).

U14 - Zuzka Pejchlová - 3,5/9, 64. místo - Zuzka se proti loňsku zlepšila jak herně, tak i výsledkově (loni to ale bylo zlé). Slabinou ovšem zůstává stav, kdy se soupeři odchýlí od přípravy jinými, třebas i mnohdy horšími tahy, kterých však Zuzka zatím nevyužívá. Jinak by byl výsledek mnohem lepší, protože na šachovnici byly šance na min. tři další body (např. v posledním kole). Až se toto zlepší, půjde výkonnost i výsledky o dvě třídy výš. Zuzka je navíc velmi inteligentní, takže potenciál má určitě veliký.

U14 - Prokop Šmídek - 4/9, 56. místo - Prokop je kapitola sama pro sebe. Ohromně nadaný a bystrý, na trénincích téměř vždy nejlepší, silnou stránkou je zejména propočet, kde jsou největší rozdíly mezi hráči. Tomu odpovídá také velké množství vytvořených šancí, které ovšem dokáže trestuhodně zahazovat (v turnaji 3x převaha min. figury, byly i další šance). Pokud se ale Prokop dokáže ukáznit a patřičně soustředit, pak soupeři většinou nemají šanci.

U14 - Jirka Grausgruber - 4/9, 50. místo - Jirka nedobře začal, když dvě remízy proložil dvěma porážkami. Pak ale přišel hattrick, po němž jen zářil, zvlášť po vítězství v 7. kole nad Jakubem Zezulou, kdy dokonale vyšla příprava. Pak však přišla nevyužitá šance v 8. kole s vyhranou pěšcovkou a poznamenán touto partií pak prohrál i na závěr. Velká škoda, Jirka mohl letět k výšinám jako jeho sympatický táta. V každém případě bych ale chtěl vytyčit dvě velké přednosti - odvahu a sebevědomí, které u něj velmi často vidím. Dvakrát škoda, že právě tyto dvě silné vlastnosti v 8. kole vystřídaly hra na jistotu se ztrátou ve vlastní schopnosti partii vyhrát (proto Jirku nenapadlo, že by ta koncovka mohla být vyhraná). Tedy Jirko, buď stále tak odvážný a věř si, soupeři takové hráče nemají rádi.

U16 - David Barák - 6/9, 6. místo - postup na MČR - David po úspěšné extraligové premiéře a předchozím vítězství na MČR v rapid šachu (U16), patřil k jasným favoritům na postup. Na ten se ale hodně nadřel a nakonec o něm rozhodnul až v posledním kole v přímém souboji s Matějem Tajovským.

U16 - Filip Nezval - 5,5/9 - 10. místo - také Filip se držel do poslední partie v postupové hře. Závěrečná partie proti Janu Kolářovi (ŠK Mohelnice) skončila remízou, což znamenalo umístění těsně za postupovými branami pro oba soupeře.

U16 - Petr Glozar - 5,5/9 - 12. místo - štěstí neměl ani Péťa, který hrál v posledním kole proti Dominiku Večeřovi (Sokol Postoupky), který měl o půl bodu méně a nebyl tedy prostor k taktizování. Partii nakonec vyhrál soupeř, a tak i zde zůstal postup jen těsně za branami.

Olga Dvořáková (Spartak Adamov) - 5,5/9 - 14. místo - Olga bude určitě hrát MČR dívek ve své kategorii, takže mohla v klidu hrát o možný postup v open kategorii. To se nakonec vinou závěrečné remízy s Annou Vavřínkovou nepovedlo, nicméně v případě výhry by na postupové příčce vystřídala Dominika Večeřu. Celkový výsledek je spíše průměrný a znamená ztrátu 37 bodů do Ela.

U16 - Matěj Tajovský - 5/9, 16. místo - Matěj byl sedmý nasazený a na postupových místech se držel po celý turnaj. Jak už ale bylo výše uvedeno, los do posledního kola si krutě zažertoval ve vzájemné partii s Davidem, tedy snad to vyjde příště.

U16 - Klára Kunčická - 3/9, 47. místo - Klára byla na letošním turnaji zase o rok zkušenější a po dvě třetiny turnaje to vypadalo velmi nadějně, když proti ratingově mnohem silnějším soupeřům zapsala 3/6. Na závěr však bohužel přišla velká rošáda a naděje vzaly za své. Nicméně i tak Klára připisuje 70 bodů do Ela a její vítězné vystoupení v sobotním doprovodném turnaji při KP družstev mládeže je určitě tím správným impulsem do budoucna.

U16 - Ondra Borkovec - 1,5/9 - 58. místo - Ondra je šachový fanatik v tom nejlepším slova smyslu. Snaží se hrát co nejvíce, turnaje vč. těch na internetu, na trénincích se mnou, řeší diagramy v naší řešitelské soutěži ve velkém atd. S takovým mládežníkem je radost pracovat, konečně, také jsem byl takový. Největší slabinou je ovšem vlastní zbrklost, příliš rychlá hra ve chvílích, kdy má převahu (to bývá často) a měl by tedy hrát naopak co nejpomaleji. Své sehrála také premiéra na tak velké akci, Ondra zaplatil nováčkovskou daň. Podle mého se ale bude výrazně zlepšovat, vidím to celkem jasně na trénincích. Tedy Ondro, nenechat se odradit!

 

Martin Lúč (1414) - Marie Vavřínková (1355) - MMaS Kouty nad Desnou - 1 : 0

1.e4 e5 2.Jf3 Jf6 3.Jxe5 d6 4.Jf3 Jxe4 5.Jc3 Jxc3 6.dxc3 Se7 7.Se3 d5 8.Dd2 c6 9.0-0-0 0-0 10.Sd3 Sg4 11.Vdg1!? [smyslem tahu je otevření g-sloupce nebo nástup pěšců g+h] Jd7 12.h3 Sxf3 [odvážné, leč správné a principiální rozhodnutí] 13.gxf3 g6?! [jistější bylo 13.-Je5] 14.h4 Sxh4? [černá má pro strach uděláno, ale tohle už je hazard - trochu lépe bylo 14.-Je5! 15.De2! Sf6 16.h5! s útokem bílého] 15.Vg4!? [klade na soupeřku velké nároky, i když objektivně silnější bylo 15.Sd4 c5 16.Dh6 cxd4 17.Vxh4 Jf6 18.Sxg6! fxg6 19.Vxg6+ Kf7 20.Vxf6+ Dxf6 21.Vf4 Ke6 22.Vxf6+ Vxf6 23.Dh3+ Kd6 24.cxd4 h6. To by ale černá zřejmě udržela] - 15.-Je5?? [kombinační řešení obrany má jednu velkou díru, kterou Martin nádherně odhalí] 

Luc Vavrinkova1

16.Vgxh4! Jxf3 17.Vxh7!! Jxd2 18.Vh8+ Kg7

Luc Vavrinkova2

19.Sd4+!

a po tomto šachu, který se dal v propočtu snadno přehlédnout, se černá před matem na h7 vzdala.

Tolik tedy mé skromné hodnocení. Gratuluji k postupu Davidovi, Míšovi a Šimonovi a věřím, že i ostatní budou své výkony a výsledky do budoucna zlepšovat, potenciál tam určitě je!