Krajský přebor družstev mládeže začal prvním trojkolem, naše družstvo dělí první místo!

Jak je již patrné z nadpisu článku, v sobotu 9. listopadu 2019 začal mládežnický krajský přebor družstev. V soutěži startuje celkem 16 týmů a hraje se systémem tří trojkol (tedy tří srazů), kde se proti sobě nejprve utkávají týmy s podobnou dopravní dostupností (pro první tři kola ve Vyškově, Kuřimi a v Brně na Lokomotivě a na Durasu) a od 4. kola se již hraje švýcarským způsobem na jednom srazovém místě (14.12.2019 v Zastávce u Brna a 25.1.2020 ve Vyškově). Vítěz soutěže postupuje do 1. ligy mládeže, ze soutěže se nesestupuje. Hrací tempo je pro mládež docela luxusní, a to 60 minut pro každého hráče na partii s tím, že se všechny partie započítávají na Elo pro klasický (vážný) šach, což by mělo být pro všechny dostatečnou motivací. Náš tým s označením "B" (áčko hraje extraligu) letos nastupuje v této sestavě: 1. Martin Lúč, 2. Vojtěch Karafiát, 3. Prokop Šmídek, 4. Ondřej Borkovec, 5. Adam Janský, 6. Jiří Grausgruber, 7. Klára Kunčická, 8. Zuzana Pejchlová, 9. Vojtěch Klinkovský a 10. Jakub Holubec. Soupeři našich borců pro první tři kola byly Zastávka a dva týmy Rozrazilu. A jak jsme dopadli?

Výsledky družstev naleznete tradičně na chess-results, stejně jako výsledky doprovodného turnaje (v součtu s doprovodnými turnaji na všech srazech). Fotografie z našeho srazu pak v pěkné fotogalerii Aleše Dumka a v menším měřítku mohu nabídnout i naše fotky.

KPDM 1920 Duras1

Celkový pohled

Velmi dobře! Na úvod dostala důvěru sestava 1. Martin Lúč, 2. Prokop Šmídek, 3. Ondřej Borkovec, 4. Adam Janský a 5. Jiří Grausgruber s tím, že náhradníci Vojta Klinkovský s Klárkou Kunčickou budou absolvovat doprovodný turnaj, jenž je určen pro všechny náhradníky. Byl jsem příjemně překvapen tím, jak zodpovědně prakticky všichni nominovaní k zápasům přistoupili. Nebylo to sice dokonalé (ale co je?), nicméně od nedávno skončeného Mistrovství Moravy a Slezka mládeže mnou neustále omílané "realizaci musíš věnovat nejvíce času" našlo zdá se úrodnou půdu. K tomu borci navíc přidali i přemýšlení nad vhodným plánem, což je jedna z klíčových věcí v šachové partii (zvláště lídr Martin hrál s časem až nadoraz).

KPDM 1920 Duras3

Duras "B" - Zastávka, nejblíže partie Martin Lúč - Daniel Švagr

Na úvod kluci změřili síly s družstvem Zastávky, které se nedalo úplně podcenit, ale přeci jen jsme byli favoritem. Výsledek nakonec předčil očekávání - 5 : 0 pro nás! Akorát Jirka si poměrně bezstarostným způsobem zbytečně zkomplikoval život při opačných rošádách (přitom již v zahájení mohl získat rozhodující převahu), ale soupeř naštěstí nevyužil hned dvojité možnosti získat větší převahu na svou stranu. Poté už Jirka pěkně zaútočil a zaslouženě zavěsil. Martin na jedničce hrál dlouho velmi dobře a pozičně zvětšoval svou převahu, na konci však zřejmě nervozitou a s ubývajícím časem mohlo v jednom okamžiku dojít k nepříjemnému otočení vyhlídek (z velké výhody do velké nevýhody). Tuto možnost však soupeř Daniel Švagr nevyužil, a tak nakonec partie skončila v náš prospěch. Prokop, Ondra a Adam zahráli spolehlivě, tedy nakonec trochu nečekaný kanár!

KPDM 1920 Duras7

Družstvo Razrazilu ""A" tvořily pouze dívky, zleva nejblíže Alena Švehlová a Klára Mitášová

Ve druhém utkání jsme měli opět bílé na 1. šachovnici. Naším soupeřem bylo družstvo Rozrazilu "A" pod vedením nestárnoucího Dosiho Točeva, který v minulosti působil také u nás. Toto družstvo tvořily pouze dívky a hrály všechny tři zápasy pouze ve čtyřech. Soupeřky se mi však zdály zdatnějšími protivnicemi než družstvo Zastávky, a tak ani kontumační vedení 1 : 0 nedávalo žádné větší jistoty. Také v tomto zápase jsme ale hráli zodpovědně a spolehlivě využili chyb soupeřek, takže i zde nakonec došlo k maximálnímu výsledku - 5 : 0! V průběhu zápasu jsem musel pro své hráčské povinnosti v Rakousku tým opustit a nahradil mě podle dohody Leoš Fojt.

Třetí zápas proti Rozrazilu "B" měl být pro naše hráče snadnou kořistí, nicméně paradoxně zde jsme ztratili jediný dílčí bod. Ondra po dobrých výkonech nakročil také na bod třetí, když velmi pěkně obětoval materiál za prudký útok. V rozletu však nechal stát svou věž (dokonce ji soupeř dobíral se šachem) a namísto sbírání plodů svého útoku byla výsledkem otočená partie ve prospěch soupeře. To je škoda hlavně pro Ondru, který šachy hraje snad všude kde to jde a úspěch by si zasloužil. Nicméně bohyně Fortuna nemá ráda povrchnost a nedbalost, a tak někdy přinese krutý trest. Nicméně naše vítězství to díky zbylým spolehlivým výkonům neohrozilo, takže také zde jsme získali tři body za celkové vítězství - 4 : 1.

Doprovodného turnaje se krom Vojty Klinkovského a Kláry Kunčické zúčastnil již jen Šimon Šmarda z Rozrazilu, takže bylo poměrně rychle hotovo. Klára i Vojta nad mládežníkem Rozrazilu vyhráli, takže se podle očekávání utkali o vítězství v miniturnaji spolu, úspěšnější byla po zásluze Klára.

A co tyto výsledky znamenají? Pro nás určitě povzbuzení do dalších šesti kol, kde už to bude o poznání těžší. A fakticky pak dělené první místo s družstvem Jundrova! Plných 9 zápasových bodů získala ještě favorizovaná družstva Kuřimi "B" a Lokomotivy "B" (mají proti nám pouze horší celkové skóre), tedy aktuálně se nacházíme ve společnosti těchto tří týmů. A protože se od 4. kola hraje švýcarským způsobem (utkávají se družstva se stejným nebo podobným počtem bodů), bude naším příštím soupeřem družstvo Lokomotivy "B", které je podle průměrného ratingu nasazeno jako č. 1 (my jsme na průměrný rating šestí)! Zápas se bude hrát 14.12.2019, takže nám držte palce, stejně jako v následujících dvou měřeních, která se uskuteční ve stejný den v Zastávce u Brna.