Mistrovské soutěže jednotlivců v rapid šachu

Mistrovství ČR v rapidu šachu - Jaroměř, 22.-23.9.2007

První šachová akce republikové úrovně v kategoriích chlapců a dívek do 10-ti, 12-ti a 14-ti let v této sezóně se konala ve dnech 22. A 23.9.2007 v Jaroměři – Josefově, sloučených obcích. Z leteckého snímku /viz článek předsedy Davida Cipryse na webu JmŠS/ je vidět, že centrum letošního mistrovství je pevností. V uvedeném článku se předseda JmŠS zamýšlí nad ztíženou pozicí účastníků z našeho kraje v boji o medailová místa. Pravidlem mistrovských soutěží se stává on-line přenos vybraných partií. I letos jsme měli možnost tyto partie na webu pořadatele sledovat.

Naše výprava byla připravena nastoupit do této akce se čtyřmi účastníky. Bohužel, Ondra Strnad několik dní zpět onemocněl, proto se výprava ztenčila na tři účastníky s dospělým doprovodem.

Největší naděje na skvělé umístění byly vkládány do Karolíny Zavadilové, která jako přímá postupující jela na mistrovství obhajovat zlato z loňského turnaje. Karolína nastoupila do turnaje jako třetí nejsilnější hráčka. O tom, že to nebude mít Karolína snadné, napověděla její prohra s Vlčkovou ve 3. Kole, když první dvě kola povinně vyhrála. Následovala remíza s další konkurentkou na místa nejvyšší, Dunglovou. O problémech s obhajobou loňského úspěchu Karolíny rozhodla podvečerní partie s Maříkovou, kterou Karolína prohrála. Po šesti kolech prvního dne mistrovství měla na kontě Karolína 3,5 bodu a dělila 6.-7. místo průběžného pořadí. Zatímco Dunglová s Maříkovou s 5-ti body přespaly na 1.-2. místě.

Cílem druhého hracího dne s třemi závěrečnými koly jistě byl plný bodový zisk. Pohodě jistě napomohlo příjemné prostředí v České Skalici u VD Rozkoš, kde naše výprava nocovala. Sedmé kolo tedy rozhodlo o medailích. V souboji dvou nejvýše bodovaných dívek byla úspěšná Maříková, vyhrávají Johnová a Šimurdová. Karolína partii s Kuciánovou nakonec prohrává. Tak se propadá v startovním poli.  V osmém kole dostává soupeřku z druhé poloviny startovního pole, kterou poráží. Stejně tak vyhrává i v posledním kole turnaje. Vítězkou turnaje se stává Maříková Jana s 8 body. Karolína se ziskem 5,5 bodů obsazuje 6. místo konečného pořadí.

O jejím pořadí tedy rozhodl bodový účet se čtyřmi soupeřkami umístěnými před ní (1,5/4), když se s Johnovou v turnaji nepotkala. Zejména pak výpadek v 6. a 7. kole turnaje. Její letošní soupeřky zaznamenaly výkonnostní růst. Doufejme, že jim to Karolína příští rok oplatí.

  jaromer-3.jpg

V kategorii desetiletých chlapců startoval Tadeáš Boček. Úvodní prohraná partie s hráčem bez VT dala tušit jeho nesoustředěnost v partii. V druhém kole se polepšil a vyhrál. Když prohrál i ve třetím kole s hráčem bez VT, vypadalo to na velmi špatný výsledek zvláště, když prohrál i následující dvě partie. V podvečerním kole dostává opět soupeře bez VT. Když se mu podaří vyhrát, je jistě rád. Protože dva body z šesti kol je velmi chudý výsledek pro chlapce, který chce dosahovat úspěchů. Závěr turnaje Tadeáši vyšel nadmíru vyjímečně. Tento obrat lze hodnotit jen tak, že soupeři museli udělat více chyb, které dokázal Tadeáš potrestat a ziskem 3/3 ve druhém dni se celkovým účtem 5,5/9 umístil na 15. místě konečného pořadí. Tadeáš dosáhl zajímavých výsledků. Tři za sebou jdoucí prohry v jednom dni vyrovnal třemi výhrami v řadě v druhém dni. A jistě je s konečným výsledkem spokojen.  Turnaj vyhrál Pavelek Tomáš z F-M s 8-mi body, jehož ELO (1794) pasovalo do pozice jedničky. Druhé místo obsadil údlický Toman Ondřej, také s 8-mi body.

 jaromer-2.jpg

Třetím naším zástupcem byla Míša Weberová v kategorii D10. Startovní pole čítalo 17 účastnic. Míša jako poslední hráčka (bez VT) startovní listiny proto v prvním kole získala kontumační bod. Když Míša ve svém prvním zápase mistrovství porazila jmenovkyni s Elem 1253, mohli jsme být plni očekávání, že Míša bude sbírat body. Leč nestalo se tak. Míša do večerního kola již nebodovala, když v šestém prohrála také s hráčkou bez VT.

 jaromer-1.jpg

První nedělní kolo přidělilo Míše soupeřku srovnatelné úrovně, Míša však prohrála. Vyhrála až v předposledním kole, v němž porazila svou rivalku z Brankovic. Los posledního kola přiřadil Míše opět hráčku bez Ela, a když s ní prohrála, obsadila se ziskem 3/9 15. místo před soupeřkou z posledního kola. 

Výsledky MČR mládeže v rapidu - Jaroměř 2007 naleznete zde

 

Mistrovství ČR v rapidu šachu - Malenovice, 6.-7.9.2008

Právě jsme dorazili do Brna z MČR mládeže v rapid šachu do 14 let, které proběhlo tento víkend v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích u Frýdlantu. Pro všechny příznivce a fandy našeho šachového klubu a hlavně také pro naše milé a štědré sponzory mám radostnou zprávu: MÁME BRONZOVOU MEDAILI!!  A jak se to přihodilo?  

Po dvou letech opět zabojovala v kategorii D14 naše medailově nejúspěšnější šachistka Karolína Zavadilová – gratuluji k bronzové medaili! Ale pěkně po pořádku: Letos se z našeho klubu zúčastnila MČR mládeže v rapidu pětice mládežníků, kteří postoupili z přeboru jihomoravského kraje ve svých věkových kategoriích.

  1. Karolína Zavadilová (D14)
  2. Ondra Strnad (H14)
  3. Nataša Richterová (D12)
  4. Tadeáš Boček (H12)
  5. Radek Zeman (H10)

A jak se našim mladíkům dařilo? No myslím, že vcelku dobře. Počasí, které v Beskydách tento víkend vládlo, připomínalo spíše klima z přímořského letoviska v plné letní sezoně než začátek podzimu v malebných, leč drsných Beskydách. Děti tedy měli dostatek prostoru pro své hry a radovánky v přírodě, pokud se zrovna nehrály šachy, samozřejmě.

 

Pořadatelé zvládali vše bezvadně. Organizace turnaje klapala na jedničku, jídlo dobré. Ale?! Zde bych však měl malou výtku: V neděli na oběd sice oblíbený řízek byl, ale s bramborovou kaší Zamračený, nikoliv s bramborovým salátem – do příště námět na vylepšení!!   Mrkající

  Výzdoba hrací místnosti ve stylu BŠŠ Frýdek-Místek

mr-malenovice_2008_010.jpg

 

 

Časové rozložení turnaje bylo taktéž vkusně vymyšleno, zbyl tedy i čas na nějakou tu malou turistiku na okolní kopečky. No, my jsme tedy zvládli jen půl cesty na Tanečnici, poté jsme „reptání“ našich potomků (Ondra + Karolína) přestali psychicky zvládat a otočili jsme

 Turisté naší výpravy

mr-malenovice_2008_038.jpg

  Lysá hora 

mr-malenovice_2008_032.jpg


  A teď něco málo k šachovým výkonům našich mládežníkům:

                                         Karolína Zavadilová (D14):

mr-malenovice_2008_021.jpg

 

Karolína se svým novým elem 1749 figurovala ve startovní listině jako 2. nasazená. Jako nasazená jednička byla také Karolína, ale Langerová z Frýdecké šachové školy (elo 1876). Naše Karolína šla do turnaje s cílem pokusit se o zlato. V prvních třech kolech nasbírala podle plánu 3b. Ve čtvrtém kole se však konalo předčasné finále (blbý počítač) Langerová-Zavadilová. Karolína hrála černýma (její slabší barva) a bohužel neudržela bílé figury Langerové a zaznamenala první ztrátu. Tento výsledek zřejmě Karolínu trošku psychicky poznamenal (zlatý sen se začal rozplývat) a přišla druhá ztráta bodu s Janou Zpěvákovou ze Starého Města. V šestém a sedmém kole se Karolína opět chytla a plně zabodovala, zvláště výhra s Majkou Phamovou ze Zlína se cení. Vzhledem k tomu, že Zpěváková utržila remizu v šestém kole, byla Karolína opět ve hře o stříbrnou medaili. Pod tlakem událostí však nezvládla 8. kolo a prohrála s Frýdeckou Veronikou Novákovou. Čímž se dostala na 4. příčku, právě za Veroniku. V posledním kole Karolína přehrála Brněnskou Janu Hlaváčkovou, Nováková remizovala s Frýdeckou Rohovskou. Takže se 6b./9 a díky lepšímu pomocnému hodnocení přece jen Kája získala medaili – bronzovou. Ještě jednou gratuluji.

 

                                              Ondra Strnad (H14):

mr-malenovice_2008_054.jpg

Ondra, pod tlakem neúspěchů a následné ztráty sebedůvěry z konce léta, nezahájil turnaj vůbec dobře. V prvním kole zahodil v časovce vyhranou partii s Pavlem Náplavou z Boršic (v časovce byl Náplava, nikoliv Ondra). Druhou partii prohrál se slabším šachistou, protože ještě „nerozchodil“ prohru z prvního kola. Mezi druhým a třetím kolem byla hodina a půl přestávka na oběd a já jsem přemýšlel, jestli „hodit ručník do rynku“ nebo nějak zakročit. Nakonec přišel „tvrdý reset“ Ondry, za který by mne Džamila asi nepochválila – drsný, ale účinný. Odpoledne hrál Ondra jako vyměněný. Ve třetím kole přehrál Zapletala s elem 1722 a ve čtvrtém „přejel“ dalšího soupeře ve španělce tak, že ani nedošlo ke střední hře. Konečně se zvedla i Ondrova nálada a chuď do hry. V 5. kolem přehrál vcelku jednoznačně Pavla Waleka z Frýdku. V poslední sobotním kole se utkal s talentovaným Luďkem Volčíkem, kdy Luděk musel zachraňovat prohranou jezdcovou koncovku hezkým obratem s vynuceným opakováním tahů (remis). Tedy sobotní odpoledne 3,5b/4. Opět bylo o co hrát. Nedělního rána se Ondra utkal s Frýdeckým Tomášem Bujnoškem – zkušeným extraligovým hráčem. Dlouho se hrála vyrovnaná pozice. V blížící se časovce Ondra přehlédl hezkou kombinaci hrozící neodvratitelným matem. Osmé kolo svedlo do boje Ondru s brněnským Jirkou Musilem. Ondra ve vyhrané pozici (útok na krále v centru) nevhodně směnil dámy a byla remis. Protože v posledním kole byla opět remis, skončil Ondra se 4,5b./9 na vcelku hezkém 17. místě (26 nasazený), jako nejlepší hráč jihomoravského kraje. Ale mohlo to být lepší!

 

                                        Nataša Richterová (D12):

mr-malenovice_2008_022.jpg

Nataša strávila léto různými prázdninovými radovánkami, ale o šachovnici nikde ani nezakopla. Vlítla tedy do turnaje po dvouměsíční šachové pauze rovnýma nohama. Podle toho také vypadal její rozjezd: dvě kola – 0b. (nutno ale dodat, že měla kvalitní soupeřky). Ve třetím kole měla hrát s pane Byem s Anglie, který opět, jak má ve zvyku, nepřijel (zajímalo by mne, co dělá cizinec na takovémto turnaji). Takže první bod. Ve čtvrtém kole přidala Nataša další bod a sobotu zakončila skórem 2b./6. Na neděli se Nataška zřejmě dobře vyspala a dala 2,5b./3. Tož nakonec pěkný výsledek 4,5b./9 a 11. místo. Uvidíme co bude, až začne Nataša s tréninkem….

 

                                          Tadeáš Boček (H12):

mr-malenovice_2008_019.jpg

Tadeáš, svým výkonem na turnaji, zamotal hlavu svým soupeřům, jejich trenérům, svým trenérům, mamce a určitě také sám sobě, zkrátka všem okolo. V prvním kole sice prohrál s nasazenou jedničkou Jirkou Kozlem s elem 1885 z Frýdecké šachové školy (nutno dodat, že po boji), ale potom dal 3,5b./4 a po polovině turnaje bojoval s 3,5b./5 o čelní příčky. Hezké partie sehrál s Jakubem Szotkowskim z Třince (elo 1848 - výhra) a Ondřejem Tomanem ze Sokola Udlice (elo 1607 – remis). V šestém kole přišla prohra. V ranním nedělním kole Tadeáše čekal velmi kvalitní soupeř – Jirka Navrátil z Grygova (elo 1757) – v tomto mladistvém věku již zkušený ligový hráč. Po krátké ranní přípravě se Tadeáš do soupeře nebojácně pustil. Dlouho byla situace na šachovnici materiálově rovná. Navrátil se pomalu dostal do časovky, zvýšil agresivitu a začal získávat materiál. Tadeáš ale využil všechny zákonné prostředky, zabojoval a udolal soupeře v již prohrané pozici na čas. Tato naprosto senzační a nečekaná výhra v 7. kole (4,5b./7) katapultovala Tadeáše do boje o medaile. Bylo ale nutné v posledních dvou kolech zvítězit. Tadeáše čekali těžcí soupeři, ale byl v euforii a mohl to dokázat. V 8. kole, ať se snažil, co mohl, byla remis a v posledním kole už se hrálo „jen“ o umístění v první desítce. V posledním kole však přišla prohra. Tadeáš tedy skončil s 5b./9 na 14. místě (19. nasazený) a byl opět nejlépe umístěný šachista jihomoravského kraje. Nutno dodat, že turnaj ovlivnilo odstoupení jednoho s favoritů na zlatou medaili Martina Blahynky z Lokomotivy Brno po 2. kole pro nemoc (dostal horečku). Tadeáš  předvedl velmi slušný výkon a obrovskou bojovnost. Už se těším na jeho výkony v mládežnickém ligovém „A“ družstvu.

                                            Radek Zeman (H10): 

mr-malenovice_2008_047.jpg

Radka Zemana měl na starost jeho trenér Zdeněk Vojáček, sledoval jsem jej proto poněkud méně. Od rodičů padla informace, že se Radek přes léto šachama nezabýval a užíval si prázdnin. A tak jsme netušili, co Radek předvede. Hezkou partii sehrál hned v prvním kole, kdy jasně přehrál Tomáše Vašíčka z Domažlic (elo 1394). Po tomto Radkově výkonu z 1. kola jsme si říkali „že by nějaké překvapení v turnaji“?! Ve druhém kole však přišel ještě silnější soupeř a sním i první ztráta bodu. A jak šlo kolo za kolem, byl bod a nula a tak dokola. V sobotu Radek uhrál 3b./6 – takže spokojenost. V neděli přidal  2b./3 a skončil s 5b./9 na pěkném a možná nečekaném 16. místě. Radek je určitě náš malý talentík. Pokud by doma plnil úkoly od trenérů a rodiče by na to trošku dohlídli, asi by byl šachově o kus jinde, než je nyní. No uvidíme, co ukáže nastávající sezona.

 

V kategorii H10 musím ještě pogratulovat Adamu Dvořákovi z Lokomotivy, který pro Brno a Jihomoravský kraj získal druhou bronzovou medaili.

Celkově tedy  výkony našich mládežníků hodnotíme velmi dobře. Všichni uhráli minimálně 50% bodů a skončili lépe, než byli nasazeni, a k tomu ta bronzová medaile. Jen tak dále, mládeži. (výsledky naleznete zde)

No jen ten bramborový salát k tomu řízku….

 Vyhlášení vítězů D14: první z prava Karolína Zavadilová

 

mr-malenovice_2008_068.jpg

 

Vyhlášení vítězů H10: třetí z leva Adam Dvořák

 

mr-malenovice_2008_078.jpg

 

Kafe dobré, chci nášup....

mr-malenovice_2008_056.jpg

  Čekání na konec.......

mr-malenovice_2008_057.jpg

 

 

Mistrovství ČR v rapidu šachu - Hradec Králové, 12.-13.9.2009