Gillarův memoriál podeváté

Poprvé za dobu své existence se tento mládežnický turnaj, hraný jako součást krajského přeboru mládeže, přestěhoval do řečkovické sokolovny. Nad pořadateli letošního turnaje tak poprvé nevisela nejistota zajištění prostoru pro akci. Pravidelný účastník mládežnických krajských rapidů jistě vzpomene na pravidelný souběh tohoto turnaje s jinými akcemi dospělých v uplynulých ročnících. Jak tedy probíhaly souboje o krajské kategorie?

V turnaji starších žáků hrálo dvacet startujících. První šestice (ELO cca 1770) pravidelně hraje mládežnickou ligu; první dva mají extraligové zkušenosti. Při účasti Martina Blahynky a mnohých dalších účastníků startovního pole, kteří vynechali poslední krajské setkání v Břeclavi, jsme mohli očekávat zajímavé boje o čelo turnaje, o body do krajského hodnocení. Do této elitní šestice náleželi právem naši zástupci: Karolína, Tadeáš a Nataša. Očekávali jsme také úspěšnou účast od Petra Zuziaka. Od prvních kol dal svým soupeřům na srozuměnou právě M. Blahynka, že body rozdávat nebude. Až v prostředním kole turnaje remízoval s Karolínou, jíž partie vzala hodně sil a v dalším průběhu již kloudného výsledku nezaznamenala. Martin v dalších dvou kolech porazil duo z Vyškova (Čermák, Jireš) a v posledním kole půlil s Dvořákem a v turnaji bezpečně zvítězil se ziskem 6/7. Tadeáš vstoupil do turnaje prohrou se slovenským hráčem Ležovičem. Následovala šňůra vítězství, kořeněná remízou s Karolínou v předposledním kole a výhrou s Jirešem na závěr turnaje. Výsledkem bylo umístění na bedně – samostatné druhé místo se ziskem 5,5 bodů. Nataša vstoupila do turnaje ziskem dvou povinných bodů. Ve třetím kole ji přehrál Blahynka. Následovala prohra s Jirešem. A po povinném bodu s kyjovským sokolíkem Malíkem přišel na závěr vítězný souboj s Karolínou – bramborové umístění při rovnosti bodů s třetím Dvořákem (oba 5). Petrův výkon v turnaji lze hodnotit také pozitivně. Los mu přinášel střídavě silné a sobě rovné soupeře. Po remízách s Karapetyanem a Čermákem prohrál v pátém kole s Dvořákem /když během partie oba vtipkovali/. Po porážce Sýkorové a obou bratrů Ležovičů obsadil se ziskem 4 bodů velmi příznivé 8. místo. První tři hráči absolutního pořadí /Blahynka, Boček a Dvořák/ se stali ve stejném pořadí vítězi kategorie H14. Nejlépe umístěnou dívkou v turnaji se díky poslední partii stala Nataša (5/7). Konečné pořadí Turnaje starších žáků zde.

Tadeáš Boček
Karolína Zavadilová
Petr Zuziak
Nataša Richterová
První tři hráči Blahynka, Boček a Dvořák - kategorie H14

Turnaj mladších žáků má tradičně velmi početné obsazení. V třiašedesátičlenném poli o čelo turnaje od počátku úspěšně bojoval Hofírek /Loko/. V prostředním kole turnaje povolil remízu Kladňákovi /Duras/ a v turnaji bezkonkurenčně zvítězil.Největší naší nadějí v turnaji byl Radek. Také /jako Tadeáš/ začal prohrou. V dalším průběhu ztratil pouze remízu v předposledním kole. Výsledkem 5,5/7 obsadil čtvrtou příčku v turnaji. Ondra Koukal začal turnaj dvěma povinnými a snadnými výhrami. S pocitem lehkosti nastoupil ke třetí partii a než postavil pozici, prohrál po rychlé hrubce s vranovickým sokolíkem Strakou. V dalším průběhu zaznamenal tři povinné výhry. Turnaj zakončil prohrou s vítězem turnaje. Sedmé místo se ziskem (5/7) je úspěšným počinem. Martin Kladňák vstoupil do turnaje skvěle. Plný počet bodů po třech kolech a remíza s pozdějším vítězem přineslo očekávání o bojů o čelo turnaje. Jenže následovala prohra se Strakou, který právě zvítězil s Koukalem. V předposledním kole ještě prohrává nečekaně s Juráskem. Po výhře s Matesem Zavadilem se ziskem 4,5/7 obsadil konečné 14. místo. Do turnaje nastoupil silně nemotivovaný Dan. Po dvou výhrách prohrál s Hofírkem. Následovaly znovu dva povinné body. A partie šestého kola se skokanem Strakou /který právě skalpoval druhého Durasáka/. Po partii Dan neurčitě mluvil o nabídce remízy od soupeře, kterou akceptoval, ale přesto se dál hrálo a on prohrál. Jeho poslední turnajová partie byla díky duševnímu prožitku minulého kola prohrána předem a bylo nadmíru jasné, že v budoucnu žádná další nebude. K dalšímu náročnému soupeření nastoupil také Tomík Glozar. V první polovině turnaje soupeřil mnohdy sám se sebou. Pátá partie byla zlomová. Tomík začal trestat chyby soupeřů a zaznamenal hattrick. Čtyři body celkově zajistily umístění v první polovině konečného pořadí. Štírkem v turnaji byl Mates zavadil. Zaznamenal také hattrick, když porazil i O. Fojta (!). Remíza v předposledním kole a 50% v krajském turnaji je jistě příznivý výsledek. Jak jsem se dozvěděl od diváků - rodičů, je v jeho partiích znát hra dle schématu /ve srovnání se stejně starými (malými) soupeři/. Můžeme se těšit na jeho další šachový růst. Ondra Fojt uhrál povinné dva body v úvodních kolech a když zjistil, že je k dispozici malá tělocvična s nářadím, pak šly šachy stranou. Pět následujících proher s rovnocennými soupeři by měly u Fojtů vyvolat zamyšlení, zda-li nejsou tréninky zbytečné.V turnaji se velmi dobře prezentovala mládež ze slovenského klubu Trnava-Modranka. Umístění Kavoně (2.) a Nguyena (3.) na bedně je toho důkazem. V turnaji byly hodnoceny dvě kategorie. V H12 byli třemi nejlepšími: Hofírek /Loko/, Zeman /Duras/ a Straka /Vranovice/; v H10 to byli: Osouch /Makkabi/, Jurásek /Loko/ a Zabloudil /Vyškov/. Nejlepším účastníkem do 8-mi let byl vyhlášen Matěj Ciprys (4/7) z Poštorné. Konečné pořadí Turnaje mladších žáků přinášíme zde.
Matyáš Zavadil
Daniel Daněk
 Ondřej Fojt
 Tomáš Glozar
Radek Zeman
 Martin Kladňák
 Hofírek (1. místo H12), Zeman (2. místo H12) a Straka (3. místo H12) - oba pod stupněmi vítězů
Ceny - Gillarův Memoriál 2010

Turnaj je za námi. Budeme očekávat pouze potvrzení pořadí v kategoriích po čtvrtém krajském turnaji. Volba prostředí se setkala u rodičů a doprovodu dětí s kladnou odezvou. To je pozitivum pro jubilejní, desátý ročník tohoto turnaje. Věřme, že se nové působiště stane i v budoucnu pevným bodem v adresáři mládežnických akcí. Fotogalerii z Gillarova memoriálu 2010 naleznete zde.