KP družstev mladších žáků v rapid šachu

V sobotu 28.3.2015 se pod taktovkou ředitele a dirigenta turnaje Aleše Dumka odehrál KP družstev mladších žáků v rapid šachu. Vše odsýpalo jako na drátkách, ani minuta prostojů (však soudcoval pan Hurta). Myslím, že turnaj skončil dokonce o něco dříve, než bylo inzerováno v propozicích. Bylo to fajn, neb jsme si ještě užili kus soboty s rodinou. Jen pro ty lepší šachisty, kteří hráli ve svých týmech první šachovnice, to byla docela hokna: od třetího kola co partie, to časovka a ani minuta na odpočinek. Smekám svůj širák, já už bych to ve svém věku nedal... Pojďme se krátce podívat, jak turnaj probíhal, a jak se dařilo našim mládežníkům.

Náš tým bohužel již několik let postrádá dívku do své sestavy. Dříve jsme hrávali v pěti, nebo jsme si dívku půjčili od nějakého spřáteleného klubu. Půjčená děvčata ale obvykle nebývají ty šachově nejsilnější. Ty nejlepší obvykle reprezentují svůj klub. Pan Lánský z Brankovic nám tedy vyšel vstříc a zapůjčil nám (a nejenom nám) dívku jménem Lenka Přibilíková. Lenča je ale spíše začátečníce a s šachovými turnaji teprve začíná. V utkání, kde se bojovalo s těmi nejlepšími, se od Lenky nedal očekávat bod, museli jsme tedy bojovat v podstatě v pěti. Náš tým nastoupil v sestavě: 1. Péťa Glozar, 2. Mates Zavadil, 3. David Barák, 4. Miša Ivanov, 5. Honzík Brož, 6. Lenka Přibilíková.

V prvních dvou kolech jsme se utkali s Vyškovem a Brankovicemi - obě utkání jsme vyhráli 5:1. Ve třetím kole jsme hráli s nasazenou jedničkou - družstvem Kuřimi A. V tomto utkání jsme se přesvědčili, jak velký handicap je mít dobře hrající dívku. Měli jsme v plánu na prvních dvou šachovnicích udržet remízu v Glozar-Němec a Tajovský-Zavadil a na třetí až páté desce se pokusit vyhrát. Veledůležitá partie se ale vůbec nepovedla Honzíkovi Brožovi na páté desce s Alicí Habinovou. Náš plán tedy dostal hned na začátku trhliny. Další bod pro Kuřim získal Matěj Tajovský a bylo vymalováno. Naši kluci nakonec jen korigovali na konečných 2:4 pro Kuřim.

Ve čtvrtém kole přišla opět povinná výhra 4:2 s Ratíškovicemi, kde kromě Lenky svoji partii pokazil také Matyáš Zavadil.  

V pátém kole jsme se utkali se Šachy Zastávka, kteří koutkem oka také pokukovali po postupu na MČR. I v tomto utkání jsme byli favority, ale vše bylo nakonec jinak. Po dramatickém boji to nakonec skončilo spravedlivou plichtou. Remíza ale pokazila postupové ambice jak našim klukům, tak šachistům ze Zastávky.

V šestém kole jsme se utkali s dalším adeptem na postup na MČR s týmem Lokomotiy Brno A. Tady vůbec nezvládli svoje partie Honzík a Miša a po prohře Lenky jsme brzy prohrávali 0:3. Několik pozičních a hrubých chyb udělal také Matyáš Zavadil v pěkně rozehrané partii s Míšou Kurešem, který tyto chyby zkušeně potrestal. Péťa a David potom jen korigovali na konečných 1,5:4,5. Zde se naše postupové ambice definitivně rozplynuly. V posledním utkání se Spartakem Adamov jsme zvítězili 5:1. Prohrál pouze Matyáš Zavadil. První a jediný bodík zde zaznamenala Lenka, které tato výhra udělala velkou radost. Byť Lenča uhrála pouze jeden bod ze sedmi, velmi se mi líbil její přístup k celému týmu, kdy věděla, že se bojuje o postup na MČR. Přestože zde měla spoustu kamarádek z Brankovic, vždy byla včas na svém místě když se začínalo hrát a docela prožívala hru celého týmu. A ta radost po vyhrané partii v sedmém kole byla také příkladná. Pokud Lence tento zápal pro šach vydrží, za dva roky bude na turnajích prohánět mnohem zkušenější soupeřky.

Škoda, postup nám nevyšel. Za posledních několik let se v našem kraji mládežnický šach hodně zvednul a tím také konkurence v soutěži družstev. V současnosti již není možné postoupit z KP na MČR jen v pěti. Tak snad se nám časem povede nějakou tu dívenku do našeho klubu na šach přilákat. Z individuálních výkonů bych chtěl velmi pochválit Péťu Glozara, který na 1. šachovnici získal 6b/7 a byl vyhlášen nejlepší první šachovnicí turnaje - bezchybná hra, žádné časovky - byl to vůbec Péťa?? Stejnou pochvalu zaslouží také David Barák - také získal 6b/7 a byl druhou nejlepší třetí šachovnicí. Davidovou devízou byla také velká bojovnost - žádná situace není ztracena.

Výsledky jsou ZDE..

Hrací sál + pan řídící Aleš Dumek

KP Zastavka 001

Vítězové: ŠK Kuřim "A"

KP Zastavka 028

2. místo: ŠK Lokomotiva Brno A

KP Zastavka 030

3. místo: ŠK Kuřim B

KP Zastavka 032

4. místo: ŠK DURAS BVK

KP Zastavka 033