Bleskový den Mirka Jurky podruhé - triumf IM Cyrila Ponížila

Šachové kluby Duras BVK Královo Pole, Lokomotiva Brno a VSK Universita Brno uspořádaly v neděli 7.6.2015 ve spolupráci s Fakultou stavební Vysokého učení technického v Brně, pod záštitou děkana Fakulty stavební prof. Ing. Rostislava Drochytky, CSc, MBA, 2. ročník turnaje Bleskový den Mirka Jurky, který se hrál na počest nedožitých 51. narozenin tohoto skvělého hráče, člověka a milovníka rychlých šachových disciplín. Turnaj se hrál na 15 kol švýcarským způsobem a zúčastnilo se jej 82 hráčů. Hrálo se tempem 2x5 minut, které hráči v hlasování u prezence upřednostnili před tempem 2x3 minuty + 2 vteřiny / tah relativně těsným poměrem hlasů 45 : 37.

Výsledky najdete na chess-results, bohatou fotogalerii na fotoúložišti Zonerama.

Letošní 2. ročník přinesl čtyři výrazné změny, které jak se ukázalo, byly pro turnaj velmi přínosné. Tou hlavní bylo místo konání, kterým se stala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně. Díky vstřícnosti a ochotě fakultních představitelů jsme měli ve 4. patře k dispozici prostornou hrací místnost pro min. 150 lidí, která nabídla veškerý komfort a technické zázemí. To výraznou měrou přispělo ke spokojenosti všech účastníků, jejichž pozitivní ohlasy zaznamenáváme ještě nyní.

BDMJ 2015 2

Druhou podstatnou změnou byla úprava cenového fondu. Letos jsme se rozhodli pro lidovější model, když se rozdělovalo v českých podmínkách méně obvyklých 40 finančních cen (nejnižší ceny byly mimochodem dvojnásobkem vkladu), z nichž bylo 10 cen v kategoriích (vždy vítězové, pokud byl takový hráč v hlavních cenách či zvítězil v jiné kategorii, přešla cena na dalšího v pořadí). Souběh cen tedy nebyl možný, takže bylo také 40 výherců. Třetí změnou byl premiérový zápočet výsledků turnaje na mezinárodní FIDE Blitz Elo, což jak doufáme, podstatně zvýší prestiž tohoto turnaje. Změnou poslední byl počet kol, kterých bylo letos 15 a vzhledem k všeobecné spokojenosti tento počet nejspíš ustálíme i do budoucna.

Pořádání celé akce v takovém rozsahu by však nebylo možné bez podpory sponzorů. Velké poděkování proto patří našim partnerům, kterými byly Dopravní stavby Brno (Ing. Vlastimil Chládek), tht advokátní kancelář Továrek, Horký a partneři (Mgr. Ing. Antonín Továrek), advokátní kancelář Bulinský&Vávra (Mgr. Michal Vávra) a TESPO engineering s.r.o. (Ing. Radek Strnad). Pevně věříme, že jejich podpora tomuto turnaji vydrží i do budoucna.

Nyní pár slov o Mirkovi. Mirek byl člověk hodný, skromný, nápomocný a až extrémně slušný, který snad neměl nepřátel a také proto si pořádání tohoto turnaje rozhodně zaslouží. V neposlední řadě byl také výborný hráč, jehož zdobily především fenomenální paměť a encyklopedické znalosti. Jeho záliba v různých bleskových formátech byla všeobecně známá a často získával úspěchy i na významných šachových akcích. Z těch poměrně nedávných jmenujme několik medailí z bleskového maratónu v Pardubicích hraného jako MČR v této disciplíně nebo v roce 2010 skvělé 7. místo z MČR v Praze.

BDMJ 2015 17

Na turnaji se sešla celá Mirkova rodina, která jako vzpomínku na jeho život aranžovala nástěnku s jeho více či méně známými fotografiemi. Na stěně za rozhodcovským stolem pak navíc během turnaje běžely pomocí dataprojektoru další fotografie z Mirkovy šachové kariéry, což Mirka myslím přiblížilo více než dostatečně.

BDMJ 2015 27

Turnaj zahájila Mirkova dcera Blanka Jurková, která účastníky přivítala a ve jménu Mirkovy rodiny popřála všem hodně štěstí. V podobném duchu promluvil také zástupce University Brno Ladislav Absolín, který připomněl, že právě v dobách největší slávy  University (mezi mnoha jinými úspěchy vynikne především zisk mistrovského titulu v Celostátní lize v roce 1988) byl Mirek jedním z jeho hlavních strůjců. Osobní vzpomínku na Mirka pak prezentoval jeho blízký kamarád IM Pavel David a svou doušku jsem na závěr připojil také já, když jsem ve zkratce připomněl Mirkův šachový i osobní život a všem účastníkům doporučil gentlemanské chování u partie tak, jak bylo u Mirka tradičně zvykem.

BDMJ 2015 1

Blanka Jurková při úvodní řeči, vpravo Ladislav Absolín a IM Pavel David

V tomto duchu byla také vyhlášena malá prémie v podobě vína dodaného jedním ze sponzorů akce Mgr. Michalem Vávrou (dodal celkem tři vína, o výhercích čtěte níže). Poté byli účastníci seznámení s výsledkem hlasování o hracím tempu a turnaj mohl začít.

BDMJ 2015 3

Zádumčivý Michal Vávra v "právním" souboji s Martinem Šenkýřem

V něm se z výše uvedených 82 hráčů účastnila bezmála čtvrtina hráčů s mezinárodními tituly, konkrétně 2 velmistři, 7 mezinárodních mistrů a 10 mistrů FIDE. To je opravdu velmi pěkné číslo, které překonalo loňské klání (3 GM, 3 IM, 6 FM a 1 WGM) a přirozeně znamenalo velkou konkurenci v boji o přední posty. K hlavním favoritům patřili především první dva nasazení hráči IM Vojtěch Plát s IM Cyrilem Ponížilem, kteří své umění prokázali především na nedávných mistrovstvích ČR v této disciplíně (Vojta v roce 2012 dokonce celé MČR vyhrál, Cyrda byl na posledním MČR v posinci 2014 v Brně čtvrtý). A jak to celé dopadlo?

Turnaj skončil bez větších překvapení, když prvníćh osm míst obsadilo v různém pořadí prvních osm nasazených. Prakticky celý turnaj vedl nejvýše nasazený hráč IM Vojtěch Plát a měl již vítězství na dosah. V předposledním kole jej však zastavil IM Petr Pisk, který mu uštědřil jedinou porážku v turnaji a to Vojtu stálo prvenství. To si nakonec po velmi dobrém výkonu odnesl IM Cyril Ponížil z frýdeckomístecké Beskydské šachové školy, který finišoval pěti závěrečnými výhrami v řadě a ziskem 12,5 bodu z 15 partií získal palmu vítězství. Stříbro vybojoval již zmíněný IM Vojtěch Plát (12/15, TŽ Třinec) a bronz pardubický FM Martin Červený (11,5/15, 2222 ŠK Polabiny).

BDMJ 2015 15

Zleva IM Vojtěch Plát (2), IM Cyril Ponížil (1) a FM Martin Červený (3)

Do ceněné první desítky dále pronikli IM Pavel Šimáček (11/15, Zikuda Turnov), GM Jan Bernášek (10,5/15, Rapid Pardubice), IM Vojtěch Zwardoň (10,5/15, Beskydská šachová škola), IM Petr Pisk (9,5/15, TŽ Třinec), GM Petr Velička (9,5/15, Šachový klub HM Ostrava) a dva "nenasazení" hráči Roman Brázdil (9,5/15, Sokol Postoupky) a Václav Fiala (9,5/15, Jezdci Jundrov), pro něž jsou tato umístění jistě velkým úspěchem.

Hlavní ceny si rozdělilo prvních 30 hráčů a dále také hráči v jednotlivých (celkem deseti) kategoriích. Temito oceněnými hráči byli:

nejlepší žena - Zdeňka Blümelová (6,5/15, 62. místo, Slavia Kroměříž), která na jiné fotografii velmi obratně vyšívá,

BDMJ 2015 5

nejlepší senior - Jan Uhmann (8/15, 33. místo, ŠK Hustopeče), který byl v době předávání "odskočený" a cenu tak přebíral Honza junior (na této turnajové fotografii je to však Jeník sám)  

BDMJ 2015 4

nejlepší junior - Vít Kratochvíl (8/15, 32. místo, TJ Náměšť nad Oslavou), který se již pomalu dostává na úroveň úspěšnějšího bráchy Josefa

BDMJ 2015 6

Elo 0 - 1600 - Petra Masáková (6,5/15, 64. místo, Spartak Adamov), teprve 14-letá dívčí naděje z Adamova

BDMJ 2015 7

Elo 1601 - 1700 - Václav Fencl (7/15, 52. místo, Duras BVK Královo Pole), můj spoluhráč z Durasu, jinak vždy příjemný a elegantní gentleman

BDMJ 2015 8

Elo 1701 - 1800 - Břetislav Eichler (7/15, 56. místo, Lokomotiva Brno), můj parťák v šachových projektech, který připsal krásných 74 bodů do bleskového FIDE Ela!

BDMJ 2015 9

Elo 1801 - 1900 - Daniel Gajdoš (7/15, 54. místo, Jevíčko), "lesník" (student Mendelovy univerzity) a amatérský pěvec

BDMJ 2015 10

Elo 1901 - 2000 - Pavel Kubát (8/15, 36. místo, OREL Ořechov), mladý šéf druholigového Ořechova. Tento klub je mj. populární pořádáním pozoruhodného šachového loučení po sezóně (letos se turnaj jmenoval SVEZARE Cup)

BDMJ 2015 11

Elo 2001 - 2100 - Jiří Sysel (8/15, 35. místo, ŠK Tetčice), několikanásobný přeborník ČR v mezinárodní dámě měl velmi slušný výsledek i v turnaji šachovém

BDMJ 2015 12

Elo 2101 - 2200 - Tomáš Lakatoš (34. místo, Slovensko), populární Laky naspal před turnajem asi hodinu a přesto byl úspěšný

BDMJ 2015 13

Turnaj nabídnul také několik zajímavých zpestření. Jedním z nich byla cena pro nejstaršího účastníka turnaje, kterou ve formě láhve slivovice osobně věnoval hádejte kdo? No sám nejstarší účastník turnaje František Vykydal (nar. 1932), který je stále velmi nebezpečným protivníkem pro každého (v turnaji 7,5/15, 44. místo). Tuto cenu si odnesl druhý nejstarší účastník Vlastimil Brda z Boskovic (nar. 1940).

BDMJ 2015 14

Dalším zpestřením byly tři vínové ceny věnované Mgr. Michalem Vávrou, jedním z partnerů turnaje. Tu první si za gentlemanské chování odnesl FM Ivan Markovič z Hustopečí, a to za partii 2. kola se mnou (při opakování pozice jsem překročil čas, Ivan však místo výhry nahlásil remízu). Druhá vínová cena se udělovala za správnou odpověď na otázku, kdo je v souboji dětí na obrázku níže soupeřem Mirka Jurky (vpravo). Správnou odpověď (IM Pavel David, na obrázku vlevo) uhodnul rychle Lukáš Řehůřek z Bystrce a nedal tak ostatním účastníkům příliš mnoho prostoru k zamyšlení.

BDMJ 2015 16

No a třetí vínová cena byla udělena za správnou odpověď na otázku "kterému evropskému a současně poněkud exotickému jazyku se Mirek dokázal naučit (rumunština, během šachového turnaje v Rumunsku). I tato otázka byla správně a rychle zodpovězena, a to Jaromírem Veselým z Lokomotivy Brno.

Velké poděkování za skvělý výkon patří také hlavnímu rozhodčímu Ondrovi Zámečníkovi, který za pomoci své přítelkyně Marušky Tancerové zvládal zapisovat, losovat, fotografovat, vyvěšovat losy jednotlivých kol včetně pořadí a turnaj pod jeho vedením  pěkně odsýpal.

BDMJ 2015 18

O pohodu všech účastníků se rovněž tradičně skvěle starala Dana Holzmannová, jejíž "lidový" bufet už v brněnském šachovém světě zdomácněl.

BDMJ 2015 21

K pozitivům turnaje patřilo také to, že Ondra Zámečník jako rozhodčí ani námitková komise ve složení IM Pavel Šimáček, IM Neklan Vyskočil a Břetislav Eichler, nemusela řešit jediný problém, což svědčí o  pohodovém průběhu turnaje a gentlemanství hráčů na šachovnicích. Závěrem se rozlučme několika zajímavými momentkami s krátkým komentářem.

BDMJ 2015 23

v útrobách byla k vidění i dáma s dámou

BDMJ 2015 24

dvě turnajová nej spoluhráčů z Lokomotivy Brno v partii
Michael Kureš (9 let) - František Vykydal (82 let)

BDMJ 2015 28

či odhodlaný pohled 15-leté Terezy Kocí z Lokomotivy Brno

2. ročník Bleskového dne Mirka Jurky je tedy za námi a my se můžeme těšit na jeho třetí pokračování, které by při zachování stávající podpory ze strany FAST VUT a sponzorů mohlo znamenat další posuny, třebas k magické stovce účastníků. Do té doby od mikrofonu a psacího stolu na viděnou a na shledanou!