tht Extraliga - Duras promarnil ostravské šance a klesl na sestupovou pozici, v čele již Nový Bor

Pro třetí dvojkolo přisoudil los Durasu ostravské týmy Labortech Ostrava a Slavoj Poruba, s nimiž změřil síly v tomto pořadí, a to v obou případech na soupeřových hřištích. Oba zápasy nabídly zajímavou podívanou a Duras mohl bodovat minimálně v dobře rozehraném nedělním zápase s Porubou. Leč nestalo se a i vzhledem k některým nečekaným výsledkům v této stále silnější a vyrovnanější soutěži (patří mimochodem mezi pět nejsilnějších evropských lig) klesl jediný jihomoravský extraligový zástupce na jedenácté sestupové místo. Není však všem dnům konec, vždyť ve hře je ještě plných 15 bodů.

Výsledky a další informace najdete na webovkách tht Extraligy, ve svazové databázi nebo na chess-results, partie 1.-6. kola jsou zde. Pro zajímavost pak ještě uvádím odkaz na televizní reportáž ze zápasu s Novým Borem (1.40 - 3.38), odvysílanou nedávno na programu ČT 4 Sport.

tht Extraliga 1516 tabulka6

5. kolo - Labortech Ostrava - Duras 5 : 3

tht Extraliga 1516 Labortech Duras

Zápas proti Labortechu začal už v Brně trochu nešťastným pádem Pavla Blatného na zledovatělé ulici před jeho domem, což odnesl drobným zraněním, poškozenou čtečkou na svém počítači a zhruba 20-minutovým zpožděním na srazu. První skupinu s řidičem Tomášem Polákem jsem tedy nechal odjet a my (ještě David Shengelia a Mišo Demidov) se pak celou cestu snažili v rámci možností stáhnout deficit proti předpokládanému dojezdu. To se nám sice nakonec s vypětím všech sil podařilo, ale k zápasu jsme úplně klidní nenastupovali a navíc nám už asi minutu běžel čas na hodinách. Přesto nebylo vše špatné a zápas se pro nás nevyvíjel nejhůř.

Dobře ze zahájení totiž vyšli Pavel Blatný a Martin Blahynka, jenž se černými aktivně bránil FM Jirkovi Kočiščákovi a právě jeho partie byla pro vývoj zápasu důležitá.

Kociscak-Blahynka1

Na prvním diagramu je v trochu nestandardní pozici na šachovnici dynamická rovnováha a Martin se místo vývinového 20.-Jc6 rozhodl, že si to nechá ukázat a vzal pěšce 20.-Dxa3. To ještě není chyba, ale jen zbytečná komplikace - 21.h3 (21.Je5!) c4?! (lépe opět 21.-Jc6 s přibližnou rovnováhou) 22.exf5 exf5 23.De2 Dc5 (lépe 23.-Dxc3! 24.De6+ Kh7 25.Je5 Vf6 26.Dd5 a5 27.Dxa8 Dxe5 s nejasnou pozicí) 24.De6+ Kh7? - až tento tah je příčinou porážky, neb po správném 24.-Kh8 nemá bílý k dospozici nečekaný jezdcový šach spojený s útokem po h-sloupci - 25.h4! Dc8

Kociscak-Blahynka2

26.Jg5+! Kh8 27.Dg6 hxg5 28.hxg5+ Kg8 29.Vh7 - 1 : 0.

Škoda, protože Martin odehrál zahájení velmi dobře a mohl pomýšlet minimálně na remízu. Naneštěstí se vzápětí  přidávám já, když mi proti GM Petru Veličkovi nezafungoval propočet, na nějž se během své kariéry tolik spoléhám.

Vyskocil-Velicka1

V pozici na diagramu jsem měl v plánu zahrát správné 17.Jd4!, což by po 17.-dxe4 18.Jxc6 Dxc6 19.Vh4 vedlo ke zcela vyrovnané pozici. V poslední chvíli jsem si však všimnul možnosti 17.-Sxd4 18.Dxd4 e5, což mě úplně vykolejilo a přestal jsem dál chladně uvažovat. Přitom stačilo prodloužit propočet o tři zřejmé tahy dále, aby vysvitlo, že po dalších prakticky vynucených výměnách

Vyskocil-Velicka2

19.Db6 Dxb6 20.axb6 dxe4 21.Va5 je koncovka opět vyrovnaná. V partii se stalo (viz první diagram) slabé 17.g3? dxe4 18.Jc5 b6! a černý již iniciativu nepustil a zaslouženě zvítězil - 2 : 0.

Poté následovala série remíz, snad v pořadí IM Roman Chytilek - GM Vladimír Talla, IM Mikhail Demidov - IM Zbigniew Pakleza a IM Cyril Ponížil -  IM Vítězslav Rašík, které příliš vzruchu nepřinesly a posunuly stav zápasu blíže k ostravské výhře. Komplikace pro domácí však nastaly na šachovnicích 1 a 3, kde se hrály duely IM Jacek Stopa - GM Tomáš Polák a GM Artur Jakubiec - GM David Shengelia. V Tomášově partii domácí hráč získal ze zahájení dvě figury za věž a pěšce, ovšem nepočínal si technicky zrovna přesně a jeho menší výhoda se postupně začínala vytrácet,

Stopa-Polak

až se v pozici na diagramu dostal do nepříjemné situace, v níž už bojuje o remízu pouze bílý. Tomáš se mě po soupeřově nabídce remízy přišel zeptat s tím, že už určitě vyrovnal a já mu bohužel dal souhlas. Zhodnotit tuto pozici s nerovným materiálem ale není jednoduché, tím spíše, když měl Tomáš už jen asi dvě minuty na hodinách. Při podrobnějším zkoumání ale vysvitne, že po 33.-g5! musí hrát velmi přesně bílý, aby remízu udržel. Tomáš však v časové tísni tento tah neviděl a já bohužel také ne - 2 : 4.

Škoda, ale proti "slepotě" nenaděláte nic. Přesto se vývoj zápasu ještě podařilo zdramatizovat, když v souboji lídrů GM Artur Jakubiec - GM David Shengelia slavíme úspěch. Domácí borec vyšel ze zahájení s lepší pozicí a po Davidově chybce ve střední hře stál se dvěma figurami za věž jasně lépe. Pak však s časovou tísní přišlo jeho několik menších nepřesností, kterými se šance vyrovnaly a nakonec polský velmistr ještě prohrál i zhruba vyrovnanou koncovku s nerovným materiálem - 3 : 4.

No a na závěr napínavá partie IM Richard Biolek sr. - GM Pavel Blatný. Pavel díky předchozím dobrým zkušenostem s Ragozinovou variantou dámského gambitu vyšel lépe ze zahájení, pak však nevyužil všechny dynamické možnosti a dostal se do trochu nepohodlné pozice. S ubývajícím časem bílého se však hry opět postupně vyrovnaly,

Biolek-Blatny

až v pozici na diagramu došlo na dvojí opakování tahů po 47.De4+ De7 48.Dg6+ Df7 49.De4+. Pavel však viděl, že remízou zápas prohrajeme, a tak musel risknout tahem 49.-Kd7?!. Samozřejmě se jedná o objektivně horší tah, ale v týmových soutěžích prostě někdy není zbytí. Ríša Biolek však bohužel pro nás zareagoval přesně a po 50.f5 Kc7 51.Vc1+ Kb7 52.Vhh1 (ještě silněji 52.De6!) Ve8 53.Dd4 Vxe3 54.Dxe3 Dxd5+ 55.Kf2! se ukázalo, že

Biolek-Blatny2

55.-Ve8 56.Vhd1! vede k vyhrané koncovce bílého. Pavel zde sice ještě mohl klást odpor, ale možná si následnou chybou jen ušetřil trápení - 56.-Vxe3 57.Vxd5 Ve2+ 58.Kg3 Vxb2 59.Ve1 Vb3+ (trochu lépe 59.-a5 s určitými šancemi na záchranu) 60.Kh4

Biolek-Blatny3

60.-Kc6?! (rozhodující chyba, opět mělo přijít 60.-a5, na naší zápasové porážce by to však pravděpodobně už nic nezměnilo) - 61.Vd8 Vf3? 62.Vc1+ Kb7 63.Vdc8 - 5 : 3.

Zápas proti prvnímu z ostravských soupeřů nám tedy nevyšel. Favority však byli soupeři, kteří v loňském roce jako jediní uzmuli bod suverénnímu Novému Boru. Z průběhu zápasu však bylo vidět, že možnosti na naší straně byly a možná trochu větší zkušenost by nám pomohla k nějakým těm bodům.

6. kolo - Duras - Slavoj Poruba 3,5 : 4,5

tht Extraliga 1516 Duras Slavoj Poruba

Po sobotním zápase v Ostravě se přesouváme do Studénky, kde jsem po delším výběru vymyslel ubytování před následujícím zápasem v nedalekém Bílovci. Bílovec je totiž místem pro domácí zápasy Slavoje, který zde mimochodem týden před naším zápasem pořádal tradiční a také velmi silně obsazený rapid turnaj, který je jinak součástí Grand Prix a na jehož startu se 2.1.2016 sešlo úctyhodných 132 hráčů. To však jen malá odbočka k trochu netradičnímu místu konání zápasu. Po přijetí do Studénky se nám však už v relativní tmě (bylo snad okolo 17. hodiny odpolední) dlouho nedařilo najít místo určení, byť se jednalo o hotel a my měli navigace. V zimních plískanicích na ulici ani živáčka, takže zeptat se nebylo koho (výjimkou byly jen dvě malé holky, které však nevěděly nic). Nakonec se nám ale po 15-20 minutách přece jen podařilo hotel Vagónka najít a mohli jsme tak přejít k příjemnějším věcem jako ubytování či jídlo. Je vůbec někdy zajímavé všimnout si výběru jídla každého z nás. Zatímco většina si dává větší porce masa (umocněná mým souhlasem na otázku "můžu cokoliv?" s tím, že vše je na účet klubu), tak napíklad Martin nikdy nemění strategii skromnějších a zdravých jídel (těstoviny, halušky či rizoto), z čehož by si měli vzít všichni příklad. Bylo však potřeba prohraný zápas trochu zajíst a navnadit se na zítřejší duel, který byl očekávaně mnohem důležitější a vyrovnanější.

A přesně do puntíku je tato prognóza splněna. Ba co více, zápas, v němž máme na lichých šachovnicích bílé, probíhá za naší stálé iniciativy a držení míče jest možná až na úrovni 70%.

tht Extraliga Duras Slavoj Poruba                 Zápas se Slavojem Poruba začíná, nejblíže partie GM David Shengelia - GM Alexander Mista

To však samo o sobě nestačí, nutno také proměňovat šance, což se nám bohužel stane osudným. Zápas však začíná podobně jako náš vítězný prosincový duel s Turnovem nadějnými "černými" remízami v partiích FM Jan Malík - IM Roman Chytilek a FM Radomír Caletka - IM Neklan Vyskočil. Jednalo se o remízy korektní, kde jsme si s Romanem pohlídali situaci a soupeře do žádných větších šancí nepustili. Misku vah na naší stranu překlápíme na 3. šachovnici v partii GM Tomáš Polák - IM David Kaňovský, kde Tomáš pěkným závěrem zakončí oboustranně otevřenou partii -

Polak-Kanovsky1

36.-Jd3 (bojovat ještě umožňovalo 36.-Sxg4 37.Sxf6 Sxf6 38.Dxg4 Dc8 a i když tři pěšci za figuru zde nejsou dostatečnou kompenzací, bílý by ještě musel předvést slušnou realizaci) 37.Sxd3 cxd3 38.Jde4 Jxe4 39.Jxe4 (nebylo nutné brát dámu, černý král dostane mat) Dc8 40.Dh7+

Polak-Kanovsky2

a černý se vzdal před vidinou matu 40.-Kf8 41.Dxg7+! (nebo 41.Dh8+! Sxh8 42.Vxh8+ Kg7 43.Sf6 mat) Kxg7 42.Sf6+ Kg8 43.Vh8 mat - 2 : 1.

I další partie nás naplňují optimismem. Lépe stojí Mišo Demidov na dvojce, s jehož francouzskou si GM Piotr Bobras moc neví rady, také Martin Blahynka přitlačil IM Karla Malinovského úplně ke zdi a Pavel Blatný má zase pěšce navíc proti IM Janu Sosnovi (zde má ovšem černý menší kompenzaci). Iniciativu má rovněž Cyrda s IM Murdziou a na jedničce je úplná rovina. Jak tedy nebýt optimistou? Všechno má však své ale.

První problémy nastanou poté, co šance skórovat nevyužijeme v partii Martin Blahynka - IM Karel Malinovský, hrané na 6. šachovnici.

Blahynka-Malinovsky1

V pozici na diagramu se mělo stát 33.fxg5 Vxd4 (nejde 33.-fxg5 34.Dxg5 a bílý matí po h-sloupci) 34.Dxd4 fxg5 35.De3 Sf6 (opět nutno krýt) 36.De8+ Kg7 37.Dxc6+-). Partiové 33.Ve1 Db8 34.Vhe3 Vf8 35.fxg5 Vxd4 36.Dxd4 fxg5 37.Dd2 Db4 však ještě nic nekazilo,

Blahynka-Malinovsky3

až nyní místo 38.Vg3! (vše je kryto, k výhře vede například 38.-Sf6 39.Ve6! Kg7 40.Vxc6+-) přišlo chybné 38.Vh3?, po čemž najednou soupeř ožil a po 38.-Dxg4 39.Dd3 Jxf5 musel Martin ještě najít 40.Jxd5! cxd5 41.Dxd5+ Vf7 42.Ve8+ Sf8 43.Vh8+!

Blahynka-Malinovsky4

s nabídkou remízy, která byla přijata (po 43.-Kxh8 44.Dxf7 Df4+ šachuje černá dáma věčně) - 2,5 : 1,5.

A je ještě hůř, když v partii na dvojce GM Piotr Bobras - IM Mikhail Demidov nenajde Mišo správný plán hry a svou nadějnou pozici postupně ztrácí. Pak už je jen krok k dalším chybám a taktické přehlédnutí v dalším průběhu to jen potvrzuje -

Bobras-Demidov2

27.cxd5 Jc2 (s hrozbou 28.-Je1+) 28.Dc3! Jxa3

Bobras-Demidov3

a zde bílý našel pěkné vyvrácení 29.dxe6!. Rázem se role obrací a černý musí hrát velmi přesně, aby pozici udržel (nejde například 29.-Jb5 pro 30.Dc2), což se bohužel nakonec nepodařilo - 2,5 : 2,5.

Někdy v této chvíli se navíc obrací partie Pavla Blatného a rovněž Cyrda těsně před kontrolou chybuje ve vyhrané pozici. Naštěstí nečekaně vyhráváme na jedničce v partii GM David Shengelia - GM Alexander Mista, kde nedávný vítěz prestižního a tradičního turnaje v Hastingsu v objektivně remízové koncovce nenašel velmi poučný královský manévr -

Shengelia-Mista1

54.-Kd4!! 55.b4 Ke5! (nutno bylo dojít k tomuto pěšci) 56.b5 Vc8!! (nebo 56.-Va8!!) 57.Vxh3 Vb8! s remízou, např. 58.Vh5 Vxb5 59.g4 Vb3+! 60.Kg2 Kf4 61.gxf5 Kg4=

Shengelia-Mista2

analýza do 57.-Vb8, viz výše

a po 54.-Kb4? 55.Kf4 h2 56.Kxf5 Vf8+ 57.Kg4 Vxf2 58.Kh3 Kxb3 59.Vxh2 Vf8 60.Vd2 Kc4 61.g4

Shengelia-Mista3

61.-Vg8 62.Kh4 Vh8+ 63.Kg5 Vg8+ 64.Kf5 Vf8+ 65.Ke6! se musel vzdát, neb černý král jest odřezán a manévru Vg2 s pochodem g-pěšce do dámy nejde zabránit - 3,5 : 2,5.

A je to tady, soupeři nečekaně vyrovnávají na osmičce v partii GM Pavel Blatný - IM Jan Sosna. Pavel získal ve střední hře pěšce, ovšem černý měl jakousi kompenzaci (ne však úplně dostatečnou). Musel se ovšem potýkat s tradičním nedostatkem času, takže jsme byli optimisty. Jenže Pavel si těsně před kontrolou ve snaze rozhodnout (i vzhledem k soupeřově časovce) dobrovolně naběhl na nevycházející taktiku a vývoj zápasu se tak otočil na stranu soupeře -

Blatny-Sosna3

37.g4?? (37.Da5! Df6 38.f3! dávalo dobré šance na výhru) 37.-f4-+ 38.Vxe4?? Vxe4 39.Dd3 Dd4!!

Blatny-Sosna4

(kruté vyvrácení, po 40.f3 jde 40.-Jc5! s výhrou černého) 40.c3 Dxd3 41.Sxd3 Jc5 42.Sc2 Kg8 43.Sxe4 Jxe4 a tuto koncovku s figurou navíc už černý vyhrál - 3,5 : 3,5.

No a kalich hořkosti jsme až do dna vypili v partii IM Piotr Murdzia - IM Cyril Ponížil, kde jsme rovněž měli velké šance na skórování. Polský hráč, mimochodem mnohonásobný mistr světa v řešení šachových skladeb, podle slov domácího kapitána Petra Dostála nevyhrál v soutěži už několik let a ani tato pasivně založená partie žádné změně nenasvědčovala.

Murdzia-Ponizil1 

Cyrda, který má letos opravdu fazónu (mimochodem 5/5 na 1. šachovnici v 1. lize východ), se držel své osvědčené aktivní hry a těsně před kontrolou mohl získat velké šance na výhru prostým 40.-Jd6 41.Ve1 Sxf1 42.Vxf1 Jb5 43.Vd1 Vc4 a s pádem pd4 se uvolní černá pěšcová lavina, kterou bude bílý těžko chytat. Místo toho Cyrda zahrál "kombinačně" 40.-Je3? 41.Vxe3 Sxf1 41.Vc3 Sh3?! (lépe 42.-Sb5 s dynamickou rovnováhou) 42.a4 (42.Kc2!) h5? 43.gxh5 e5 44.a5+-

Murdzia-Ponizil2

a najednou stál na výhru bílý, což také bezpečně realizoval - 3,5 : 4,5.

Nakonec tedy velký smutek ze zápasu, který nám mohl přinést velké šance na záchranu v soutěži. Ten ještě umocnily následné zprávy o výsledcích našich konkurentů v bojích o záchranu (Lysá B vyhrála s Frýdkem-Místkem a Litovel vyhrála v Ostravě s Labortechem), což mimo jiné znamená náš pád na jedenáctou sestupovou pozici. Pohoršili si také všichni naši adepti na normy (Mišo s Cyrdou na GM a Martin Blahynka na IM), no netřeba věšet hlavu, vždyť ve hře je ještě plných 15 bodů a mladíci určitě ještě neřekli své poslední slovo. Dobrou zprávou je ale zlepšená forma rakouské národní dvojky GM Davida Shengelii (za GM Markusem Raggerem), který se po dvou prosincových porážkách nyní chytil dvěma výhrami. Jinak David je skutečný neohrožený bijec a je schopný porazit i hráče světové špičky (je známá například jeho výhra s Nakamurou).

Příští dvojkolo budeme hrát 6.-7.2.2016 v Brně před vlastními diváky opět v A-Sport Hotelu v Králově Poli a soupeři nám budou oba týmy z Lysé nad Labem. Především sobotní souboj s Lysou "B" bude důležitý, no ani neděle proti jednomu z extraligových favoritů Lysé "A" není úplně bez šancí. V každém případě hlavu vzhůru a vás všechny, co máte šach rádi a fandíte nám, zvu na zajímavou podívanou, snad tentokrát se šťastným koncem pro nás. Tedy, přijďte nás svou účastí první únorový víkend podpořit!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit