KP družstev mladších žáků – pro DURAS tradiční „brambora“!

V sobotu 8.4. se v Zastávce odehrál KP družstev mladších žáků. Pořadatelé, v čele s Alešem Dumkem a s rozhodčím Mirkem Hurtou vše zvládali na jedničku. Turnaj byl dokonce zahájen nějakou tu minutu před časem, uvedeným v propozicích a skončil snad o půlhodiny dříve. Tým našeho klubu byl opět nasazen jako turnajová čtverka. Na MČR postupují pouze první tři týmy, čekal nás tedy nelehký úkol – posunout se v konečném zúčtování o jedno místečko dopředu. Kdo si chce počíst, jak to dopadlo, ať čte dál.

Náš tým nastoupil v sestavě: 1. Filip Nezval, 2. Honzík Brož, 3. Martin Lúč, 4. Zuzka Jackovičová, 5. Boris Kupsa, 6. Prokop Šmídek, náhradníci 7. Kuba Holubec, 8. Vojta Klinkovský. První čtyři jsou šachově o kus dál než zbytek týmu, měli tedy za úkol odehrát všech 7 kol. Na 5. a 6. šachovnici jsme střídali dvojičky Boris + Prokop, Kuba + Vojta.

V prvním kole jsme se utkali s HUSTOPEČE Boys Luboše Kuchynky. Na zadních šachovnicích zahajují Prokop a Kuba, kteří brzy vítězí. Chybuje však Zuzka a také Honzík a prohrávají. Pod kontrolou má svoji partii Filip. Na třetí desce se hraje pěšcová koncovka, kdy po oboustranných chybách se výhoda přelévá tu na jednu, tu na druhou stranu. Naštěstí poslední chybuje hustopečský Denis Furch a tak trochu šťastně vítězíme 4:2.

Ve druhém kole se utkáváme s nasazenou jedničkou – Lokomotivou A. V tomto utkání jsme si nedělali velké ambice. Nicméně remíza byla na dosah. V polovině utkání prohrává Honzík, Martin a také střídající Borisek. Na výhru ale stojí Zuzka a Vojta. Pěknou a dramatickou partii hraje Filip s Míšou Kurešem na první desce, kde bude o vítězi nejspíš rozhodovat čas. Bohužel Zuzka vyrábí hrubou chybu a z věže navíc je ztráta dámy a prohra. Vojta svoji silnou pozici, kdy prohání soupeřčina krále dámou, věží a střelcem po celé šachovnici a je jen otázkou času, kdy bude mat, končí opakováním tahů a remízou. Filip nakonec už v lepší pozici vítězí na čas. Takže prohra 1,5:4,5. Zde jsme proti favoritovi úplně v pohodě sahali po remíze.

Ve třetím kole jsme bez problémů porazili Kuřim C 6:0 a ve čtvrtém Kunštát 5:1. V kole pátém jsme se utkali s favoritem největším a také pozdějším vítězem Kuřimí A: prohra 0,5:5,5.

Šesté kolo pro nás bylo klíčové: DURAS – KUŘIM B – přímý souboj o třetí a tedy postupové místo na MČR. Trošku kluky hecuji do tohoto zápasu, tak uvidíme. Bohužel velmi brzy prohrává Prokop a záhy jej následuje Zuzka. Moc dobře nestojí Kuba (figura míň ale útok na krále, který nestihl rošádu). Také Honzík na dvojce přehlíží vidlu koníka na dvě věže a ztrácí kvalitu. Na první desce to také nevypadá dobře. Jediný Martin stojí jasně na výhru. Ke konci utkání Kuba i Honzík bojují a své partie otáčí, vedeme tedy 3:2, ale Filip na první desce nestojí moc dobře, navíc ztrácí hodně času a nakonec prohrává na čas. Tak tedy 3:3. Vzhledem k tomu, že Kuřim B remizovala s Lokomotivou (má o bod více) a jak my, tak Kuřimáci máme v posledním kole slabšího soupeře, je jasné, že opět po roce na nás čeká tradiční „brambora“.

Přestože jsme si třetí místo a postup na MČR neuhráli, chtěl bych pochválit kluky za bojovnost a jsem si jist, že celý tým odvedl velmi dobrou práci. Hlavně pro mladíčky na posledních dvou šachovnicích (ročník 2008-2009) to byly první a velmi cenné zkušenosti v turnaji klubových družstev. Všem děkuji za reprezentaci klubu a také rodičům za podporu, hlavně Laďovi Nezvalovi, který mi pomohl s dopravou.

Výsledky jsou ZDE

Náš "žlutý" tým ŠK DURAS

KP Zastavka 005

Pohled do hracího sálu

KP Zastavka 009

1.místo: ŠK KUŘIM A

KP Zastavka 017

2. místo: ŠK Lokomotiva Brno

KP Zastavka 020

3. místo: ŠK Kuřim B

KP Zastavka 021