Vyškov hostil přebor JMŠS v rapid šachu družstev

Na státní svátek 8.5.2017 se ve Vyškově uskutečnil přebor JMŠS v rapid šachu družstev. Přeboru se zúčastnil rovněž náš tým, který si nevedl špatně a skončil celkově třetí, v hodnocení týmů patřících do JMŠS dokonce druhý. Nicméně se tak stalo v turnaji, jenž se svou kvalitou i kvantitou řadí mezi ty historicky nejhorší a kterého se z Brna účastnilo pouze naše družstvo v sestavě 1. Milan Donnert (3/6), 2. Pavel Menčík (1/6), 3. Martin Hyrš (2,5/6), 4. Jaroslav Kudláček (5,5/6) a 5. Leoš Fojt (5/6).

Výsledky najdete na chess results, závěrečnou zprávu Radky Slepánkové pak zde.

Vyškovští pořadatelé celkem pravidelně vítězí v neobsazovaném konkurzu na pořádání této soutěže na krajské úrovni, podobně jako JMŠS si však příliš nelámou hlavu s finančním zajištěním této vrcholné krajské akce. Ta by na rozdíl od místních turnajů jednotlivců či družstev měla mít zvýšenou prestiž právě proto, že se jedná o akci krajského významu. Tak tomu však zjevně není. Vždyť jakou motivaci mohou mít přední jihomoravské kluby, když vítězný 5-členný tým získá 1.500 Kč (mimochodem obvyklou 1. cenu v turnajích jednotlivců!), o motivaci dalších týmů či např. nákladech na dopravu nemluvě? Pro lepší přehled uvádím ceny dle letošních propozic:

1.  místo:   1.500 Kč pro družstvo
2.  místo:   1.000 Kč pro družstvo
3.  místo:      500 Kč pro družstvo
Nejlépe umístěné družstvo s průměrným ELO 1800 a nižším: 500 Kč
 
A jaký že je zájem o účast v tomto, alespoň dle názvu, prestižním klání v posledních letech? Pro lepší přehled uvádím poslední čtyři ročníky:

2017 - Vyškov - 7 týmů
2016 - Vyškov - 7 týmů
2015 - Brno  -  18 týmů
2014 - Vyškov - 5 týmů (!)

Vyjma předloňského Brna (pořadatel Jezdci Jundrov) nepřekročil počet družstev číslo 10, což lze bez obalu nazvat ostudou. Nikomu to moc nevadí a jedna "vydařená" akce střídá druhou, s čímž koresponduje závěrečná věta Radky Slepánkové ze zprávy z akce - "na další vydařenou akci se těší autorka této zprávy Radka Slepánková". Je samozřejmě možné, že celá akce proběhla v pohodě a bez problémů, nicméně její "vydaření" bych vždy podmiňoval počtem i kvalitou účastníků.  

Domnívám se, že za těchto podmínek je lépe turnaj nepořádat vůbec, prestiž akce by tak alespoň neutrpěla. Tedy alespoň do doby, než JMŠS společně s vybraným pořadatelem dají akci důstojný rámec. A o tom, jestli se ve svém úsudku mýlím či nikoliv, mě mohou vyškovští pořadatelé přesvědčit následným přeborem JMŠS 4-členných družstev v bleskové hře, který se bude konat 10.6.2017.

Závěrem už jen telegraficky přehled vítězů:

1. Naplechteam
2. TJ Slovan žaluzie Koblížek Ivančice
3. Duras BVK Královo Pole

Nejlepší tým do Ela 1800 - TJ Sloup

JMSS druzstva2017 rapid Naplechteam

Vítězný Naplechteam (od druhého zleva do druhého zprava)

 

JMSS druzstva2017 rapid Ivancice

Přeborník JMŠS - TJ Slovan - žaluzie Koblížek Ivančice