MČR družstev starších žáků – Zaječice 2017

O víkendu 3. – 4.6.2017 se tentokráte v Chrudimi odehrálo MČR družstev starších žáků v rapid šachu. Klání pořádá oddíl ŠO TJ Zaječice již jubilejně po 55. Obvyklé místo tohoto turnaje bylo Junior centrum u sečské přehrady. Toto Junior centrum ale začali přestavovat na Senior centrum, takže zde šachy skončily. Azyl šachistům o tomto víkendu poskytlo překrásné Regionální muzeum v Chrudimi. Už na úvod prozradím, že naši mládežníci obsadili překvapivě krásné 6. místo (účastnilo se 63 družstev). Kdo chce, může si počíst, jak se nám dařilo...

Turnaj hrálo družstvo o 6 hráčích, my jsme měli jednoho náhradníka, což se určitě vyplatilo.

Naše sestavička: 1. David Barák, 2. Péťa Glozar, 3. Matěj Tajovský, 4. Olga Dvořáková, 5. Filip Nezval, 6., Miša Ivanov, náhradník Honza Brož. Ukázalo se, že mít sebou dobrého náhradníka se určitě vyplatí. Diky tomu jsme po celý turnaj na 5. a 6. šachovnici, kde se očekával velký přísun bodů, udržovali stále čerstvé síly. Do střídání se zapojil občas Filip a jednou také Matěj, takže si Miša a Honza nakonec odehráli každý po 6 utkáních. Pro mne překvapivě jsme byli podle průměrného ela základní sestavy nasazeni jako č. 9 (čekal jsem tak kolem 15).

V prvních dvou kolech jsme splnili povinné výhry se slabšími týmy, tedy

1. kolo:  ŠK DURAS – TL Lanškroun 6 : 0

2. kolo: ŠA České Budějovice – ŠK DURAS 0,5 : 5,5

3. kolo: Hráli jsme s polským týmem Polonia Wroclav, výhra 4 : 2, kdy se partie nepovedly Matějovi a Olze.

4. kolo: los svedl k jednomu stolu dva týmy z Brna: ŠK Lokomotiva „A“ – ŠK DURAS 3,5 : 2,5

Asi po 20 minutách hry jsem byl spokojený, protože na třech šachovnicích jsme stáli trochu lépe a na třech deskách rovina. Brzy na to po hrubé chybě prohrává Matěj, naštěstí dorovnává Miša (oba hrají s bratry Kadashovými). Na první a druhé desce plichta, stejně tak na 4. desce u Olgy, kde ale hraje Olga časovku. Filip stojí s Adulkou Vavřínkovou aktivně a asi trochu lépe. Hledá vítězný tah, který tam ale zdaleka ještě není a dostává se do časovky. Zde chybuje a Andula partii otáčí pěkným útokem na Filipova krále dámou a jezdcem. Slibně rozehrané utkání tedy nakonec těsně prohráváme 3,5:2,5.

5. kolo: ŠK DURAS – ŠK SOKOL Vyšehrad 5 : :1 Tak jsme si po prohře s Lokálkou zase trochu spravili chuť. Matějovi se opět velmi nepovedla partie – naštěstí výhra na čas. Na prvních dvou deskách plichta, jinak výhry.

6. kolo: Los nám přidělil soupeře z nejtěžších. BŠŠ Frýdek-Místek „A“ – ŠK DURAS 4,5 : 1,5. Kluci z Frýdku měli sestavu odpředu až na poslední desku s elem 1700+. Matěj si řekl o střídání, takže na pětce a šestce hráli Míša a Honza. Zde na své soupeře neměli a velmi brzy jsme prohrávali 2:0. Brzy prohrála také Olga, která partii pokazila již v zahájení, ale stále bojovala, v rapidu člověk nikdy neví... Čestný bod za náš tým zavěsil Filip, který velmi pěkně přehrál silného Radka Halamíčka (1785) a půlku přidal také David na 1. desce. Takže naše prohra byla vcelku milosrdná. Noc ze soboty na neděli jsme přečkalii na solidním 13. místě.

7. kolo: UNICHESS Praha – ŠK DURAS 1 : 5. No tady naši Brňáci docela zabojovali s Pražákama. Ale průběh nebyl tak jednoznačný. Honzík stál s mladinkou Emmou Dobsou (2008) na prohru, ale při přechodu do koncovky se naštěstí vše otočilo. Obavu jsem měl také o partii Olgy (časovka) a Filipa. Při přechodu do koncovek a hlavně v koncovkách naši kluci a děvčato soupeře jednoznačně přehráli.

8. kolo: ŠK DURAS – ŠK Karlovy Vary 3,5 : 2,5. Los nám do osmého kola po ranní výhře přidělil hratelného soupeře. Těsně před zahájením utkání jsem svolal rychlou poradu. Dohodli jsme se, že toto utkání pojmeme podobně jako s UNICHESS, tedy hlídat čas, nepokazit zahájení a úvod střední hry a při přechodu do koncovky to vyhrát, neb v koncovce se do toho nezkušení soupeři zamotají sami. Jak řekli, tak udělali. Přesně podle tohoto scénáře probíhala jedna partie za druhou. Podle našeho těsného vítězství to vypadalo na drama, ale nebylo to až takové drama. Utkání jsme měli celou dobu pod kontrolou, navíc Filip chyboval a vypustil jasnou výhru.

Skvělý výsledek. Plánovali jsme na neděli dvě výhry a jednu prohru, což by mohlo být umístění v první desítce. To jsme měli splněno již po 8. kole, kde jsme figurovali na 4. místě a bylo jasné, že nás z desítky již nikdo nevyštípá, bez ohledu na výsledek posledního kola.

9. kolo: V posledním kole jsme si užili zápas s Mistrem republiky ŠK POLABINY „A“ – ŠK DURAS 4,5 : 1,5. Byl to důstojný zápas, kde čest týmu zachránila Olga pěknou výhrou a Filip remízou. Také Péťa a Matěj měli hodně dlouho šanci alespoň na remízu. Jen bych chtěl poznamenat, že už když si tyto dva týmy sedaly za šachovnice, byl zde vidět markantní rozdíl. O asi dva roky starší borci z Polabin jako tým měřili asi o 2 metry víc a vážili asi o 120kg víc než náš tým. Kdyby jsme soutěžili v boxu a ne v šachách – jasných 6:0 pro Polabiny a je dost možné, že někteří borci z našeho týmu už by tento mač možná nikdy nerozchodili.

Tak super výsledek. 6. místo s takto mladým týmem, který ještě dva roky může hrát tuto soutěž v téměř nezměněné sestavě je vynikající. Výsledky jsou ZDE

Děkuji všem za skvělou reprezentaci klubu. Dík patří také manželům Brožovým, kteří mi pomohli s dopravou, po šachování také s dětmi a večer v příjemném pensionu „U Lávky“ mi dělali milou společnost.

Další šachová akce bude naše Letní soustředění talentované mládeže ŠK DURAS na Stupavě, tak se těším na viděnou.

Zajecice 2017 28

Zajecice 2017 39

Zajecice 2017 31

Zajecice 2017 47