KP družstev mládeže - na postup jsme nedosáhli

V sobotu 19.2.2022 se ve Vyškově uskutečnilo závěrečné trojkolo KP družstev mládeže. Náš tým do něj vstupoval z 3. místa, když z dosavadních šesti zápasů pět vyhrál a jednou prohrál. Situace na čele byla zamotaná, neb o postup mohly usilovat hned čtyři týmy včetně nás, přičemž situaci komplikoval také nestejný počet odehraných zápasů. A jak to celé dopadlo? Na odpověď si budeme muset ještě počkat, neboť nebyl odehrán zápas GPOA Znojmo - Vyškov "A", který rozhodne o postupu jednoho z dvojice Vyškov "A" nebo Kuřim "B" do 1. ligy mládeže.

Kompletní výsledky včetně tabulky naleznete na chess-results, stejně jako výsledky doprovodného turnaje. K dispozici přidávám také pěknou fotogalerii z vyškovských stránek a velmi zdařilou fotogalerii Lenky Voráčové.

Náš tým vstupoval do závěrečného trojkola v silné sestavě 1. Martin Lúč, 2. Vojtěch Karafiát, 3. Jiří Grausgruber, 4. Adam Janský / Prokop Šmídek a 5. Vilém Tikovský, která měla na to pokořit své přímé konkurenty v boji o postup. Jako první přišel na řadu zápas proti Kuřimi "B", která měla stejně jako my pět vítězství a jednu porážku. Zápas jsme nakonec po napínavém průběhu těsně prohráli 2 : 3, čímž jsme se prakticky vyřadili z boje o první místo.

Duras B Kurim B

Duras "B" - Kuřim "B", nejblíže partie na 1. šachovnici Martin Lúč - Václav Šetina

Nicméně byla ještě šance bojovat o některou z medailí, k čemuž napomohlo následující jasné vítězství na Kyjovem v poměru 4,5 : 0,5.

Kyjov Duras B

Kyjov - Duras "B", nejblíže partie na 1. šachovnici Robin Vaněk - Martin Lúč

No a na závěr domácí Vyškov "A", který zatím neztratil ani bod, byť několik svých zápasů vyhrál nejtěsnějším poměrem. Bohužel i v tomto zápase jsme prohráli těsně 2 : 3, když jsme neudrželi především bílé figury.

Duras B Vyskov A

Vyškov "A" - Duras "B", nejblíže partie na 5. šachovnici Marek Pukowietz - Vilém Tikovský 

Výsledek závěrečného trojkola pro nás nakonec znamená 4. místo, což zhruba odpovídá nasazení. Hlavní favorit z Jundrova nedokázal ve druhém a třetím trojkole nastoupit v pěti hráčích, což jej nakonec stálo postup. Suverénně nejlepší skóre má Kuřim "B", jenže Kuřimáci prohráli klíčový zápas s áčkem Vyškova 2 : 3 a pokud si Vyškov "A" pohlídá odložený zápas se Znojmem, budou to oni, kdož se nakonec budou radovat z postupu. A právě skutečnost, že stále není rozhodnuto o postupujícím, je pro mě nepochopitelná. Odložené zápasy by z důvodu zachování regulérnosti soutěže měly být odehrány vždy před závěrečným trojkolem nebo alespoň v jeho průběhu. Byť je postup Vyškova "A" do 1. ligy pravděpodobný (k postupu mu stačí v odloženém zápase remíza), rozhodně se toto utkání nemá dohrávat až po skončení všech zápasů.

V našem družstvu vynikly výsledky neustále se zlepšujícího Jirky Grausgrubera a Vojty Klinkovského (oba 5/6). Škoda, že ani k jednomu zápasu nemohla nastoupit Zuzka Pejchlová, která patří na našich trénincích vždy k nejlepším. O to více prostoru tak dostal supermladší žák Vilda Tikovský (roč. 2011), jehož výsledek 5/9 není vůbec špatný. Jinak jsme také odehráli celkem šest partií v doprovodném turnaji (Dan Szabó 3/3, Adam Janský 2/2 a Prokop Šmídek 1/1) a všech těchto šest partií jsme vyhráli! Níže přikládám výsledky jednotlivců v našem družstvu:

1. Martin Lúč - 3/6, výkon 1434
2. Vojtěch Karafiát - 4/6, výkon 1393
3. Jiří Grausgruber - 5/6, výkon 1365
4. Adam Janský - 0,5/1, výkon 1178, doprovodný turnaj 2/2
5. Prokop Šmídek - 2,5/5, výkon 1247, doprovodný turnaj 1/1
6. Vojtěch Klinkovský - 5/6, výkon 1358
7. Zuzana Pejchlová - 0/0
8. Viktor Šemík - 1/3, výkon 962
9. Daniel Szabó - 0/0, doprovodný turnaj 3/3
10. Vilém Tikovský - 5/9, výkon 1132

Graus1

Jirka Grausgruber