Milan Donnert - 75

V pátek 22. dubna oslavil významné životní jubileum náš dlouholetý člen Milan Donnert. Svůj život i šachovou dráhu spojl s Královým Polem, dříve pod názvy Spartak Královo Pole, KPS Brno, Duras Královopolská až po dnešní Duras BVK Královo Pole.

Moje první vzpomínka na něj se váže k druhé polovině osmdesátých let, kdy jsem ho poprvé poznal coby žák SOU Královopolská jako mistra odborné výchovy. O něco později to pak již byly šachy, a to v družstvu KPS Brno "B", kde v sezóně 1988/1989 úspěšně hájil 1. šachovnici v 1. národní lize (dnešní 1. liga východ) a kde jsem měl tenkrát i já dobrý výsledek na zadních šachovnicich (tuším 3/5). Měli jsme zde tehdy po sestupu áčka z nejvyšší soutěže a postupu béčka z nižší soutěže dvě družstva. Vždy se vyznačoval nekompromisní hrou, když bílými volil často útočná zahájení a černými protiútočná, nejčastěji Sicilskou obranu. Některé z jeho skvělých partií si pak můžete připomenout v dokumentu od Jana Kalendovského. Na fotografii níže je ve spodní řadě vpravo jako člen družstva KPS Brno, které v sezóně 1981/1982 vybojovalo postup do tehdejší nejvyšší československé soutěže Celostátní ligy. 

Donnert 1

Po sametové revoluci začal společně se svou ženou podnikat v obchodě s ovocem a zeleninou, jak jinak v Králově Poli, kde také dodnes bydlí. Milan Donnert vždy patřil k našim nejsilnějším hráčům. Za jeho poslední hráčský úspěch se dá označit vítězství na KP družstev v rapid šachu, který se hrál v roce 2019 v Boskovicích. Zde jsme v sestavě 1. IM Neklan Vyskočil (7/9), 2. Martin Nový (6,5/9), 3. Petr Mlýnek (5,5/9) a 4. Milan Donnert (6/9) dosáhli na tento cenný úspěch.

Donnert 2

Zleva Martin Nový, Milan Donnert, Petr Mlýnek a Neklan Vyskočil

Milanovi tedy za VV ŠK Duras přejeme hlavně hodně zdraví a snad se podaří i ten návrat za šachovnice.