Ořechovské boje aneb Pavelka Cup 2022

Turnaj se z důvodu uzavření ořechovské restaurace U Fasurů odehrál opět v Brně, a to na Plzeňském dvoře v Králově Poli na Šumavské. Hrál se 9. ročník, který přilákal moc pěkných 105 účastníků. Z našeho klubu se turnaje zúčastnila početná výprava 8 hráčů, doplněná rodiči Martinem Šmídkem a Ivanem Janským, kteří si coby amatéři přišli poměřit síly s registrovanými hráči.

Kompletní výsledky naleznete na chess-results.

Turnaj se hrál na 11 kol tempem 2x 10 minut na partii. Toto tempo je podle FIDE stále ještě bleskové (a mělo by se tedy hrát podle pravidel pro bleskovou hru), nicméně rozhodčí Ondřej Zámečník tento fakt dlouhodobě ignoruje a turnaj nasazuje podle českého rapid Ela. Tento "detail" může mít ale v některých případech dopad na krácení cen o 30% u hráčů nad 2200 a samozřejmě také při nasazení. Hrálo se o skromných pět hlavních finančních cen, dále o dalších sedm finančních cen v kategoriích a o věcnou cenu pro nejmladšího účastníka. Turnaj má tradici v losování tombolových cen, dodaných sponzory akce, a to pro každé z celkových 11 kol. Obdarovány byly taktéž ženy, což je další pěkná tradice.

V turnaji zvítězil ziskem 9/11 hlavní favorit GM Vojtěch Plát. Vojta sice klopýtl v 5. kole s IM Jaroslavem Burešem, ale pak už opět rozjel svůj dobře namazaný stroj a i díky zaváháním Jardy Bureše mohl v závěru kontrolovat turnajové vítězství. Druhý skončil slovenský host "ořechovský" FM Vladimír Jacko, který získal 8,5/11. A o třetím místě muselo rozhodnout pomocné hodnocení, neb na 8/11 dosáhlo hned šest hráčů. Nejlépe na tom byl IM Jarda Bureš, další dvě finanční ceny pak obdrželi ještě čtvrtý Jan Soural a pátý CM Lukáš Řehůřek. Při tak nízkém počtu hlavních cen (v porovnání s vysokým počtem účastníků) na ceny nedosáhli mj. FM Josef Mudrák (měl velkou smůlu, neb měl proti Lukáši Řehůřkovi horší až třetí pomocné kritérium, kterým bylo průměrné Elo soupeřů), Petr Skácelík, Jakub Bednář (všichni 8/11) nebo dobře hrající Roman Závůrka s FM Františkem Vránou, abychom zmínili alespoň první desítku.

Z našich zástupců si nejlépe vedl Václav Fencl, který obsadil 22. místo za slušivých 7/11. Pěkné 30. místo obsadil ziskem 6,5/11 Antonín Daniel. Přesně 50% bodů uhráli mí svěřenci Vojtěch Karafiát (56. místo) s Adamem Janským (64. místo) a pro mě zcela neznámý Daniel Jelínek (roč. 1998 - 62. místo). O půl bodu méně (tedy 5/11) měli nekompromisní Prokop Šmídek (66. místo za pět výher a šest porážek) s Viktorem Šemíkem (68. místo) a 4/11 pak Vojtěch Klinkovský (83. místo). A jak dopadli oba rodičové? Můj spolužák ze základky Martin Šmídek uhrál 4/11 a Ivan Janský 3,5/11. Oba přitom vyznávali spíše gentlemanský způsob boje, když remízy dávali ve vyhraných pozicích nebo ženám🙂 A vůbec nejzajímavější je fakt, že si los dosti zažertoval a oba rodičové se utkali se svými synky, a to dokonce v jednom kole! Jednalo se o 7. kolo a oba synové Prokop Šmídek s Adamem Janským své otce po zásluze předčili. Zajímavé, že?😉 K tomu si ještě zahrál Ivan s Vojtou Karafiátem (vyhrál Vojta) a Martin s Adamem Janským (remíza). Na závěr si pak dovolím ocitovat dojmy Ivana Janského:

V neděli jsme si to užili, klukům se celkem dařilo. Atmosféra celého turnaje byla výborná. Počasí se celkem vydařilo, jen ráno byla ještě celkem zima. Já jsem hrál první dvě partie venku a ve druhé s Vojtou jsme se oba klepali. Já strachem z Vojty a Vojta bohužel jen zimou😂😂 S Adamem jsem hrál Sicilskou obranu. Ve střední hře jsem nedopočítal kombinaci a byl figuru minus. A on si to už pohlídal, i když jsem mu nechal jen koně s věží, tak nevzal nabídku na výměnu věží, odjel věží pryč, a tak skončila moje poslední možnost remízy. Jinak jsem v rozhodnutých koncovkach (pouze když jsem vyhrával) nabízel remízy, protože jsem si přišel zahrát a ne vyhrát. A nechtěl jsem dětem kazit den. A všichni z nabidnuté remízy měli upřímnou radost, i dívky a ženy👍 Přišlo mi, že si turnaj všichni užívají, jen občas někdo neměl radost, když si partii prohrál nějakou zbytečnou vlastní chybou (což se stalo i mně). Jinak oproti předpovědi se počasí vyvedlo a lehce pršelo jen asi 15 minut, ale venkovní šachovnice byly pod deštníky.

Tedy příští rok opět na viděnou a na úplný závěr ještě pár fotografií:

Orechov PD 2022 MolikJ Jansky

Jakub Molík - Adam Janský

 

Orechov PD 2022 Smidek Kovacs

Vzadu Prokop Šmídek - Ivan Kovács

 

Orechov PD 2022 Karafiatova

Nejmladším účastníkem se stala Vojtova sestra Adéla Karafiátová, ovšem v barvách ŠŠ Hříbata