Czech Open minulostí, v bughouse cinklo zlato!

33. ročník Czech Open je minulostí a po předchozí delší zprávě o úspěšném MČR družstev v klasickém šachu si nyní v krátkosti shrňme výsledky ostatních turnajů.

Kompletní výsledky všech turnajů naleznete na chess-results, fotografie a ostatní informace pak na stránkách pořadatelů. Z turnaje A pak přidávám dvě komentované partie Jana Kalendovského.

V hlavním velmistrovském openu (A turnaj), kterého se účastnilo 196 hráčů, v našich barvách startovali FM Jakub Stinka a Petr Glozar. Kuba uhrál solidních 5,5/9 a obsadil 49. místo. Jelikož však neměl jediného silnějšího soupeře, IM normu nemohl ohrozit a naopak ztratil do ratingu -18,4 bodu. Pro následující sezónu jej však zřejmě ztratíme, jelikož přednostní právo k případnému přesupu má klub QCC České Budějovice. Péťa Glozar si zahrál asi poprvé tak silný turnaj, kde jsou navíc silní skoro všichni, neb Ela mladých bývají často podhodnocená. Bohužel ani Péťovi se nedařilo a protože ani jeden z jeho soupeřů neměl vyšší rating, výsledek 4,5/9 (102. místo) znamenal výraznou ratingovou ztrátu -86,4 bodu. Příště to však již bude určitě lepší a takto získaná zkušenost se bude hodit.

Ve druhém nejsilnějším openu B turnaji si z našich hráčů zahrál pouze Petr Zuziak. V průběhu turnaje se Petrovi příliš nevedlo, závěrečný finiš 3/3 ale částečně napravil předchozí nezdary. Výsledek 4,5/9 pak mezi 209 účastníky znamenal solidní 70. místo s ratingovou ztrátou -18,6 bodu.

V nadupaném MČR v rapid šachu (turnaj G) jsme měli dva zástupce, a sice obhájce loňského senzačního mistrovského titulu IM Martina Červeného a Pavla Menčíka. Mezi 185 účastníky Martin titul neobhájil, nicméně celkové 10. místo (a 6. místo v MČR!) je výsledkem 6,5/9 rovněž vynikající. Martin měl navíc přetěžké soupeře, mj. vítězného GM Antona Korobova (2642), třetího GM Harshu Bharathakoti (2558), čtvrtého GM Vojtěcha Pláta (2553) a osmého GM Miloše Jirovského (2501). O to je takový výsledek cennější. Pavel Menčík obsadil výsledkem 3,5/9 celkové 145. místo.

Populární bleskový maratón (turnaj H) se hraje 24 hodin a například pro mě by byl takový turnaj zcela nemyslitelný (nejspíš by mě odnesli již po půlce🙂). Turnaj byl po základní části (61 účastníků) rozdělen podle umístění na čtyři skupiny A - D, v nichž si to o celkové pořadí rozdali účastníci zařazení do těchto miniturnajů po šesti hráčích. Vítězem se stal IM Jakub Půlpán (2495) před GM Milošem Jirovským (2389) a IM Klaudií Kulon (2281) z Polska. Náš Pavel Menčík obsadil v základní části 41. místo a v miniturnaji H-D pak mezi šesticí hráčů zvítězil.

Třetí a nejsilnější disciplínou Pavla Menčíka je však bezpochyby bughouse (turnaj L, hraný jako MČR), tedy jakési podávací šachy. Spolu s partnerem, který hraje opačnými barvami, si podávají vyhozené figurky a ty podle speciálních pravidel mohou nasazovat do hry, dokonce i přímo do matu. Pro tuto hru jsou u nás vycvičení specialisté (především z Hradce Králové) a viděl jsem dokonce i teoretickou knihu na tuto zvláštní šachovou odnož. Jedním z těchto hradeckých specialistů je i Martin Tajovský, který ovšem přesídlil do Kuřimi a přes hraní v našem klubu se následně stal hráčem ŠK Kuřim. Dlužno dodat, že hráčem velmi silným a podle FIDE Elo ratingu v Kuřimi dokonce vůbec nejsilnějším (2222). Společně s Pavlem obhajovali loňský titul a to se jim mezi 12 dvojicemi podařilo vynikajícím výsledkem 40/44 (hrálo se dvojkolově). Proti druhé dvojici Jezbera - Šlesingr měli pohodlný náskok 4 bodů, tedy velká gratulace k titulu! Zajímavostí je ale bezpochyby další z hradeckých specialistů Dušan Škaloud, který po zkušenostech s předchozími partnery už hraje raději sám, tedy jaksi obouruč🙂 To je samozřejmě náročné nejen na hru, ale také na oboustrannou kontrolu času. Dušanovi to nakonec stačilo na 5. místo a je otázkou, zda by to s parťákem vedle nebylo lepší.

No a posledním zmíněným turnajem s naší účastí byl superbleskový turnaj (turnaj N), který se hrál tempem 2x 3 minuty pro každého hráče. Také zde se z našich hráčů zúčastnil pouze aktivní Pavel Menčík a výsledkem 6,5/15 obsadil mezi 16 hráči celkové 9. místo.

Tolik tedy ve stručnosti ke všem turnajům s naší účastí, kde ještě jednou gratulujeme Pavlu Menčíkovi k titulu v bughouse a samozřejmě též našemu družstvu (IM Martin Červený, IM Jakub Szotkowski, IM Roman Chytilek, IM Neklan Vyskočil a WIM Magdaléna Miturová) v MČR družstev v klasice, kde je celkové 2. místo mezi 119 týmy naším historicky největším úspěchem. V příštím roce tedy i vy můžete zkusit své štěstí v jednom z mnoha turnajů, které tento megafestival šachu a her nabízí.