Předvánoční Svitavy

Ondra a Martin Hrádkovi se zúčastnili předvánočního rapid turnaje ve Svitavách. O tom, jak si vedli, si můžete přečíst z reportáže jejich táty Jakuba. A snad neprozradím moc, když napíšu, že v porovnání s předchozím turnajem Talent Cup ve Frýdku-Místku se jednalo o zajímavou výsledkovou paralelu.

Výsledky lze nalézt na chess-results

V pátek 23.12. měli školáci volno, a tak jsem si řekl, že manželce určitě udělám radost, když odvezu 2/3 našich potomků mimo byt a dám jí tak nerušený prostor v klidu vykonávat domácí práce před Štědrým dnem. Zároveň naplním i požadavky trenéra Neklana na to, že mají svěřenci co nejvíce hrát. Vánoce jsou přeci od toho, aby se rozdávala radost a plnila přání. A pokud mají být dosaženy nějaké výsledky, musí se tomu i něco obětovat. A tak obětuji svůj poslední den dovolené a ráno sázím kluky do auta a vyrážíme směr Svitavy.

Na dotaz, kdy koupím kapra, reaguji velmi riskantně: "to zvládneš miláčku." Jak jsem zjistil od pořadatele, Vánoční turnaj v šachu ve Svitavách je tradičním počinem, který se koná každoročně v Multikulturním centru Fabrika ve Wolkerově aleji. Jen poslední dva roky byl výpadek kvůli covidu. Parkovat lze pohodlně na Komenského náměstí hned před centrem. Dopravit se do cíle tedy nebyl žádný problém. Turnaj se hrál švýcarským způsobem na 7 kol, 2x 20 minut + 5 vteřin / tah. Náš šachový klub ve Svitavách reprezentovali pouze bratři Hrádkové ve věkové kategorii do 12 let. V této kategorii se odprezentovalo 26 hráčů (chlapci a dívky dohromady).

Svitavy 2022 1

Multikulturní centrum Fabrika ve Svitavách


Turnaj byl rozdělen do několika věkových kategorií a také doprovod měl prostor si zahrát. Na to jako novopečený šachista budu sbírat ještě nějakou tu dobu odvahu, jestli kdy vůbec. Takže místo toho jsem se v mezičasech snažil pracovat a dohánět resty. Někde jsem četl, že tohle je novodobý trend, brát si dovolenou kvůli práci. Je důležité být trendy.

Svitavy 2022 2

Ondřej Hrádek zády s bílými a Martin Hrádek vpravo s černými

První dvě kola byla v režimu celkem rychlých výher. Kluci se dokonce snažili hledat kvalitativně hodnotnější méně nedůstojné matové pozice. Některé partie si uměle prodlužovali ve snaze nalézt matovou pozici slabší figurou. Ve třetím kole Martinovi los přidělil Alexandru Junovou z TJ CHS Chotěboř a uchlácholen průběhem předchozích partií nedává pozor a prohrává. Tolik ke slibnému začátku. Ondra se drží a ve třetím kole opět vítězí. Čtvrté kolo je pro oba bratry ledovou sprchou. Ondra na první šachovnici prohrává s Janem Horáčkem z TJ Slovan Moravská Třebová a Martin prohrává se svým jmenovcem Martinem Dlouhým z TJ Lokomotiva Česká Třebová. Po lehké otcovské domluvě v duchu hesla, že flákání je povoleno až o svátcích, se oba bratři vzpamatovávají a v pátém kole vítězí. Šesté kolo už obvykle na předních šachovnicích nenabízí lehké soupeře, a tak Ondra s černými sekunduje na první šachovnici Alexandře Junové, která je o bod napřed. Figury létají na všechny strany a po kalamitní kůrovcové těžbě nezbývá žádný matící materiál, partie končí během pár minut remízou. Martin se snaží dohnat skluz a nakonec vítězí. Po šestém kole je stav: Ondra 4,5/6, Martin 4/6. Vedoucí Alexandra Junová má 5,5/6 a s bílýma vítězící Jan Horáček 5/6. Jako obvykle zapeklitá situace.

Svitavy 2022 3

Hráči a hráčky turnaje A – ročníky 2012 a mladší

Bylo jasné, že pokud se má Ondra dostat na bednu, bude muset v sedmém kole vyhrát. Kdyby vyhrál Martin a Ondra prohrál, malá teoretická šance na třetí místo by pro Martina byla rovněž. Ale jak to tak bývá, los sedmého kola svedl oba bratry na společnou šachovnici a bylo jisté, že jeden to odskáče. Figury opět létají vzduchem a partie končí hádkou o tom, jakým způsobem je definováno nekonečno. Ondra, rudý vzteky, by nejraději opakovaně šachoval až do pozdního večera, Martin je nadmíru spokojený s věčným šachem a remízou se svým starším bratrem. Zapeklitá situace se stala ještě zapeklitější. Po hysterické chvilce, že do Brna dovezeme leda tak bramboru, se štěstěna obrací na Ondrovu stranu a pomocné hodnocení ho posunuje na třetí příčku před Matěje Kösslera z TJ Štefanydes Polička, který má stejný počet bodů 5/7. Martin je vysmátý jak slunko, protože remíza s bráchou je pro něj pokrok a končí na svém tradičním celkově šestém (pátém, holky byly vyhlašovány zvlášť) místě.

Svitavy 2022 4

7. kolo - Ondra a Martin Hrádkovi

Vyhlášení proběhlo v předsálí, vítěz obdržel pohár, druhý a třetí v pořadí zalaminovaný vánoční diplom. Všichni účastníci si mohli vybrat z drobných věcných cen. Příjemným překvapením byla i svačinka, kterou děti dostaly v průběhu turnaje. První místo obsadila celkově Alexandra Junová z Chotěboře, druhé místo Jan Horáček z Moravské Třebové a třetí místo Ondřej Hrádek z Duras BVK.

Svitavy 2022 5

Účastnící Vánočního turnaje „A“ ve Svitavách

Svitavy 2022 6

Ondřej Hrádek si přebírá diplom za třetí místo

Turnaj se podařilo odehrát lehce rychleji, než bylo plánováno, a tak do Brna přijíždíme ještě za světla. Stíhám naporcovat kapra a odborně dochutit bramborový salát. Vše je připraveno…Na závěr bych chtěl (i za kluky) poděkovat manželce, že to opravdu všechno zvládla a kluci si tak mohli za mého doprovodu zahrát.