Extraliga 3. a 4. kolo - urvaný bod s favority a výborný David Barák - 1. část

O víkendu 30.11. a 1.12.2019 jsme zajížděli na půdu hlavních favoritů extraligy Nového Boru (do Prahy) a Lysé nad Labem. Po porážkách od pražských týmů Unichess a DP Praha v úvodním dvojkole v Brně jsme si nyní velké naděje nedělali, nicméně v soubojích s hlavním favoritem z Nového Boru a obhájcem titulu Výstaviště Lysá nad Labem jsme chtěli předvést dobré výkony a naladit se na souboje s týmy na naší úrovni. To se nakonec podařilo a jako příjemný bonus byl pak nečekaný bod z Lysé, kde již o den dříve naplno bodovala posílená Moravská Slavia. Dokonce jsme sahali i po třech bodech, kdyby autor tohoto článku nechtěl víc, než mohl získat. Výborné výkony předvedl David Barák, který po remíze v úvodním kole proti Jindřichu Kubovi (Unichess) nečekaně zabodoval i v dalších dvou soubojích (IM Tadeáš Kriebel 2519 a GM Eduard Meduna 2376), které měly být papírově spíše formalitou ve prospěch jeho slavných soupeřů. Nicméně pojďme popořádku.

Výsledky naleznete na chess-results, online přenos na Chess24, k přehrání v pgn jsou k dispozici partie 1.- 4. kola, extraligový report pak na svazových stránkách.

3. kolo - 1. Novoborský ŠK - Duras BVK Královo Pole 5,5 : 2,5

Nový Bor postavil podobnou sestavu jako v prvním dvojkole - Shirova vystřídal Anton Guijarro (2685) a vzadu se opírali o české hráče ve složení Krejčí, Babula, Nguyen a Kriebel. My jsme nastoupili akorát s jediným hostem Niclasem, zbytek týmu byl tvořen domácími hráči. Další šanci dostal hrát také David Barák, pro kterého to jistě musel být zážitek. Navíc doprovodil svou přítomnost skvělými výsledky, ale o tom později.

Novy Bor Duras 2019

Zápas začal v pravé poledne a přibližně po necelé hodině hry byla na světě první remíza. Cyrda Ponížil čelil Viktoru Lázničkovi, který zkraje nabídl remízu, proti čemuž náš hráč neprotestoval - 0,5 : 0,5.

Další remízu připsal právě David Barák, který v ucelené partii dámského gambitu černými hrajícího Tadeáše Kriebela k ničemu nepustil a partie skončila spravedlivou remízou - 1 : 1.

Solidní vývoj zápasu potvrdil také Kuba Roubalík, který remizoval proti Mateuszi Bartelovi. V Tarraschově variantě Nimcovičovy indické nepostupoval úplně nejlépe a stál malinko hůř. Ale poté zahrál novoborský hráč podezřelý tah umožňující výhodnou výměnu, po kterém měl bílý dvojici střelců + iniciativu proti dvojici jezdců a pěšci navíc.

Roubalik Bartel

aneb nevěřte Chess24

V závěrečné pozici ukazuje motor na Chess24 výhodu 1,57 pro našeho hráče, nicméně Komodo je po několika minutách střízlivější a ukazuje výhodu pouze 0,3. Pozice je tak o něco málo lepší, ale dynamická a elový rozdíl značný - remíza tak ničemu nevadila - 1,5 : 1,5.

V dalších partiích se už začala ukazovat kvalita soupeře. Nejprve se Roman Chytilek v katalánské trochu zamotal do vlastních figur, pozice se mu hrála obtížně a ztrácel mnoho času. V časovce pak přehlédl pár úderů černého, čehož Vlasta Babula využil a zvítězil - 2,5 : 1,5.

Neklan Vyskočil taky neměl jednoduchou roli proti Nguyenovi. Černými spadl do nějaké přípravy, a i když se snažil vzpomenout podle svých slov na vlastní analýzu, nepostupoval zcela přesně a ztratil mnoho času. Nguyen poté vyvíjel dále tlak v pozici a na hodinách, po čemž Neklan byl nucen obětovat dámu za věž a figuru. Tato oběť byla nedostatečná a za několik dalších tahů kapituloval - 3,5 : 1,5.

Zajímavou partii odehrál černými Niclas Huschenbeth proti Davidu Navarovi. Hrála se hodně komplexní partie, jejíž analýza se dostala do pátečního vydání ČT pořadu V šachu. Niclas hrál houževnatě, ale stačila jedna nepozornost a česká jednička získala rozhodující výhodu šikovnou obětí kvality.

Navara Huschenbeth1

Ten okamžik přišel zde, poslední tah bílého bylo profylaktické 24. Kh2. Pozice je nejasná, podle motoru trochu lepší pro černého. Niclas zde měl zvolit 24...Vad8 a hraje se dále. Bohužel udělal chybu 24...Kg7?, po které přišel pěkný úder 25.Vxf6!! Sxf6 26. Jf4 Db5 27. Jh5+ (všechno je s tempem, král musí na g6) Kg6.

Navara Huschenbeth2

Zde naopak udělal nepřesnost bílý a tahem 28.Df3?! dal Niclasovi jistou naději. Po 28.Sf1! partie rychle skončí 28..Dxb2 29.Sd3+ Kh6 30.Sf4+ Sg5 31. Df3 Va5 32.h4! a černý král uteče z matové sítě jen za cenu velkých materiálních ztrát. Přesto i po Df3 byla pozice obtížná, Niclasovi se nepodařilo eliminovat iniciativu bílého a musel se vzdát - 4,5: 1,5.

Smutnou partii odehrál Martin Blahynka. Ve španělské hře se dostal do mírně horší pozice, která by proti o něco slabšímu hráči byla možná lépe udržitelná. Nicméně Martin čelil španělskému top velmistrovi Davidu Antonu Guijarrovi s ratingem téměř 2700. Ten postupně zesiloval vlastní pozici a před 40. tahem pronikl do týlu Martinova postavení. Další bod tak putoval na stranu Nového Boru - 5,5 : 1,5.

Po časové kontrole zbývala už pouze poslední partie, za rozhodnutého stavu pro Nový Bor. Do ní jsme však vkládali naději, protože jsme za sebou měli odehraných již 23 partií bez výhry. Naštěstí Martin Červený prolomil proti Honzovi Krejčímu tuto nelichotivou sérii a pěknou hrou v průběhu celé partie připsal vítězství na brněnskou stranu.

Krejci Cerveny

Jak zde černý na tahu zakončil partii?

Zápas jsme tedy prohráli 5,5 - 2,5, ale konečně jsme po nepovedeném prvním extraligovém dvojkole viděli pozitiva - první výhra, zlepšená hra dalších hráčů, Davidův výkon - to vše slibovalo naděje na nedělní zápas proti Lysé. Ale o tom až v dalším reportu.