Extraliga 3. a 4. kolo - urvaný bod s favority a výborný David Barák - 2. část

Po souboji s Novým Borem jsme se ubytovali na našem tradičním bydlišti v nedalekých Čelákovicích. I když jsme se chtěli ubytovat co nejblíže hrací místnosti, tak se ukázalo, že jaksi začátkem prosince najít vhodné ubytování pro 8 lidí není až taková sranda. Podobně tomu bylo i s hledáním vhodné restaurace. V městysu Čelákovice se zrovna slavnostně rozsvěcoval vánoční stromek (což jsme vůbec netušili) a náměstí bylo plné lidí (stejně tak všechny restaurace) a nemohli jsme nic najít. Nakonec jsme dali zavděk společné večerní adventní procházce a thajské restauraci se sushi, která se ukázala být jedinou možností.

Výsledky naleznete na chess-results, online přenos na Chess24, k přehrání v pgn jsou k dispozici partie 1.- 4. kola, extraligový report pak na svazových stránkách. 

4. kolo - Duras BVK Královo Pole - Výstaviště Lysá nad Labem 4 : 4

Ale nyní již k zápasu. Co se týkalo bodového zisku proti Novému Boru, tam jsem tušil, že když bychom body uhráli, jednalo by se o malý zázrak. S Lysou jsem ale věřil, že se bojovat dá, ačkoliv je to samozřejmě velice silný tým a ne nadarmo úřadující mistr. Minulou sezónu měli fantastickou a zaslouží si obrovský respekt za to, že Nový Bor sesadili. My jsme ale byli bojovně naladěni. Na předzápasovém meetingu jsem jako kapitán důrazným hlasem zavelel - ,,s Lysou budeme hrát 4:4!" (následoval smích a logická otázka: ,,to jako nemůžeme vyhrát"!?). Trochu nám hrálo do karet to, že soupeřům chyběli někteří přední hráči soupisky, ale i tak nastupovali do zápasu jako mírní favorité. Pikantní pro mě byl i fakt, že v souboji kapitánů jsem čelil GM Jansovi, dlouholetému kapitánovi české reprezentace, který mi dělal kapitána na mé úspěšné Mitropě. Zkušenost byla tedy na straně soupeře, ale to pro mě byla výzva🙂.

Kapitánskému souboji jsem se tedy mohl věnovat naplno poté, co mě GM Vojta Plát překvapil a nabídl relativně brzy remízu. V přípravě jsem si všimnul, že Vojta má v poslední době hodně dobré výsledky, a přesně tohle se ukázalo být důvodem. Vojta má dobré šance na cenu vyhlášenou od ŠSČR - když hráč získá za sezónu + 50 bodů a splní nejrůznější podmínky. Nebo tak nějak to je🙂. Z mého pohledu víkendový průměr 13 tahů na partii není zrovna něco, čím by se čtenáři tohoto článku měli inspirovat, ale takhle to občas už někdy je - 0,5: 0,5.

Pak se dlouho nic nedělo, ve spoustě partií se hrálo na tři výsledky. Šance jsem vkládal do Niclase, který se velice dobře připravil, spousta pozic bylo nejasných.

Roman Chytilek postavil proti GM Kislinskému figury velice zdravě, soupeř je však známý útočník a "šejdíř". Při zápase jsem Romanovi hodně věřil, že partii dotáhne. Když si partii přehrávám zpětně, tak se dozvídám, že tam bylo ze soupeřovy strany spousta šejdů a jedů a pro Romana nebylo úplně jednoduché se v pozici správně zorientovat.

Kislinsky Chytilek1

V pozici na diagramu byl Roman v časovce - pozice je vyhraná, ale s omezeným časem není snadné správné řešení najít. Přišlo bohužel chybné 38... Vf8?, které partii téměř prohrává. Vyhrává 38... e4! (možné bylo i 38... a5) 39. Sxe4 Vxc7! 40. Dxc7 Sxe4 41. Dc8 + Db8 42. Dxc5 Db1 +, i když ani tady není hned vidět, jak vítězství dosáhnout.

Kislinsky Chytilek2

Kislinsky - Chytilek - vyhraje černý tuto pozici?

Kislinsky Chytilek3

pozor, spojler!

Nedalo se nic dělat, časová tíseň se stala Romanovi osudnou. Prohráváme 0,5 : 1,5.

Namále měl Martin Červený, který čelil kapitánovi soupeřů GM Vlastimilu Jansovi. Martin partii pojal překvapivě až příliš "měkce" (což je na jeho poměry dost netradiční) a soupeř hrál naopak zdravé tahy a partii zesiloval. Ale přeci jenom v pozici na diagramu měl Martin šanci:

Cerveny Jansa

Zde Martin nenašel silný hák 30.Vc3!, po kterém stojí dokonce líp. Přišlo však 30. b6? a rozhodnout mohl soupeř pomocí háku 30.-Sxf2! 31.Kxf2 Vxe4 anebo 30.- Vxe2 31. Dxe2 Dh3. Přišlo naštěstí 30.-Dc5? a Martinovi se podařilo pozici stabilizovat přejít do remízové koncovky - 1 : 2.

Výborný víkend zažil náš mladý junior David Barák, který svým výkonem znovu udělal velmi dobrý dojem. Partii proti zkušenému GM Eduardu Medunovi postavil pevně a nenechal se zkušeným velmistrem nijak zmást a znovu udržel proti silnému hráči cennou remízu, což je velmi dobrý signál. Pokud David nezakrní a bude dál šachově pracovat a sbírat zkušenosti, má náš tým na soupisce potenciálně velmi silného hráče - 1,5 : 2,5.

Drobné naděje jsme vkládali i do partie GM Tomáš Oral - Jakub Roubalík. Kuba zvolil netradičně v sicilce se 3.Sb5 braní pěšcem b a vznikly zajímavé zápletky, které po časovce vyústily v pozici na diagramu:

Oral Roubalik

V této pozici má Kuba velice aktivní dámu, ale i když je bílý král velmi slabý, víc jak na remízu nedosáhnul -  2 : 3.

K obratu však trochu nečekaně zavelel Martin Blahynka. Tomu to v této sezóně zatím moc nešlo, před partii se však zdravě naštval a partii hrál tak, jako by od začátku věřil, že silného GM Yemelina jednoduše porazí (stejně jako se mu to podařilo v Lysé před třemi lety). V partii se hrála sicilská obrana, kdy po pár tazích manévrování stál Martin lépe, navíc soupeři docházel postupně čas.

Blahynka Yemelin1

V pozici na diagramu stojí bílý lépe, po 26.Sh6 Vg8 27.De2 výhoda bílého trvá. Martin byl však v ráži - 26.Vxd6! Dxd6 27.Jd3 Vg8 28.Jxe5 fxe5 29.Sg5 Vf8? (29.-Dd4) 30.Sg4

Blahynka Yemelin2

a zde již Martin využil silné pozice, slabého černého krále i času soupeře a hvězdu nedávného EP klubů podruhé porazil - 3:3.

Zápas byl pořád vyrovnaný, Niclas stál lépe, Neklan bránil horší koncovku, pořád tedy mohlo dopadnout vše jakkoliv. K naší radosti velmi dobrou partii zahrál GM Niclas Huschenbeth. Ten již delší dobu potvrzuje, že je velmi dobrý šachista, bohužel to doposud potvrzoval v jiných soutěžích, než ve kterých bychom to potřebovali🙂. Předchozí den byl nad jeho síly David Navara, v neděli se však chtěl předvést a nepříznivou sérii přerušit. Jeho soupeřem byl GM Tamir Nabaty, další hráč, který zahrál skvěle na Evropském poháru, v posledních partiich však působil už trochu "přehraně". Niclas se dobře připravil, a postupným manévrováním získal výhodu.

Huschenbeth Nabaty

Soupeři se pak stal osudným poslední tah časovky - 40... Dd6?? 41. Df6 Vd2 42. Sg4! - král v centru a tlak bílého a tuhle kombinaci již černý neměl šanci ustát. Otáčíme zápas a hrajeme o vítězství! - 4:3.

Smutným hrdinou se na závěr stal Neklan Vyskočil. Ten chtěl proti Tadeášovi Baláčkovi asi až moc zvítězit, hrála se pozice, ve které měl Neklan postouplého pěšce na d6, podporovaného věžemi a dámou, tato pozice kladla však na Neklana nároky na přesnou hru, bohužel po výměně pár figur byl pěšec slabý. Pořád bylo v partii spousta možností, nakonec však Neklan o pěšce přišel a horší koncovku po oboustranných nepřesnostech neudržel - 4:4.

Bohužel, byli jsme blízko, věřil jsem, že to dotáhneme, ale objektivně je remíza zasloužená. Spoluhráči si hold berou kapitánské pokyny až moc k srdci😉. Nicméně mám radost z předvedené hry, hráli jsme proti favoritům pěkné partie a jsem rád, že jsme fanouškům (a možná i sami sobě) dokázali, že jsme stále velice silný tým. V tabulce máme sice stále jenom 1 bod (stále doplácíme na nepovedené úvodní dvojkolo), ale věřím, že když na jaře navážeme na výkony z tohoto dvojkola, tak body přijdou🙂

Cyril Ponížil